Мониторингларда Республика ихтисослаштирилган наркология илмий-амалий тиббиёт марказининг Қорақалпоғистон Республикаси бўлими, Сурхондарё вилояти Жарқўрғон туманидаги Вақтинча сақлаш ҳибсхонаси, Қарши шаҳридаги 5-сон тергов ҳибсхонаси, Хоразм вилоятида жойлашган Хазорасп тумани Вақтинча сақлаш ҳибсхонаси, Хива “Мурувват” ногиронлиги бўлган шахслар учун эркаклар интернат уйи ва вилоят руҳий асаб касалликлар диспансери, Фарғона вилоятидаги вақтинча сақлаш ҳибсхонаси ва махсус қабулхона, Бухоро вилоятида жойлашган 4-сон тергов ҳибсхонаси, 17-сон Жазони ижро этиш колонияси, Муайян яшаш жойига эга бўлмаган шахсларни реабилитация қилиш маркази ва Махсус қабулхона, Сирдарё вилоятидаги 8-сон тергов ҳибсхонаси ва Янгиер “Мурувват” Ногиронлиги бўлган шахслар учун аёллар интернат уйи, Наманган вилояти Махсус қабулхонаси ҳамда Тошкент шаҳар “Мурувват” ногиронлиги бўлган болалар учун 1-сон интернат уйи ва шаҳaр “Саховат” интернат уйидаги шароитлар кўздан кечирилди.
Ташрифлар давомида ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахсларнинг яшаш, овқатланиш, меҳнат қилиш, тиббий хизматдан фойдаланиш, дори-дармон воситалари ва озиқ-овқат маҳсулотларини сақлаш шароитлари, сайилгоҳлар, муолажа ва даволаш бўлимлари, тергов ва адвокатлар хонаси, кутубхона, спорт зал, тўгараклар хонаси, телефон орқали сўзлашув ва учрашув хоналари ҳамда ҳудудлардаги иссиқлик таъминоти ҳолати ўрганилди.
Мониторинглар жараёнида мазкур ёпиқ муассасаларда сақланаётган шахслар билан жамоавий ва якка тартибда суҳбатлар ўтказилди.
Шунингдек, жазони ижро этиш муассасаларида ўрнатилган “Омбудсман қутиси”га келиб тушган мурожаатлар назоратга олиниб, ариза муаллифлари билан сайёр қабуллар ўтказилди.
Мониторинг ташрифлари якунларига кўра, аниқланган камчиликлар бўйича мутасадди вазирлик ва идораларга Омбудсман таъсир чоралари шаклидаги ҳужжатлар киритилиши таъминланади.

Monitoring visits to a number of closed institutions were conducted throughout the republic
Last week, regional representatives of the commissioner of Oliy Majlis for human rights (Ombudsman) in the Republic of Karakalpakstan, Surkhandarya, Kashkadarya, Khorezm, Bukhara, Ferghana, Syrdarya and Namangan regions, as well as the city of Tashkent, conducted monitoring visits to closed institutions for the detention of persons with limited freedom of movement. They were also attended by members of the community group.
During the monitoring, the conditions of the department of the Republican Specialized Scientific and Practical Medical Center for Narcology of the Republic of Karakalpakstan, the Temporary Detention Facility of the Zharkurgan district of the Surkhandarya region, the pre-trial detention facility No. 5 in the city of Karshi, the Temporary Detention Facility of the Khazorap district, the regional neuropsychiatric dispensary and the Muruvvat boarding school for men with disabilities in the Khiva Khorezm region, the temporary detention facility and the special receiver of the Ferghana region, pre-trial detention center No. 4, Penal Colony No. 17, a Rehabilitation center for persons without a Fixed place of residence and a Special foster home in Bukhara region, pre-trial detention center No. 8 and the Muruvvat boarding School for women with disabilities in Yangier, Syrdarya region, a Special Foster home in Namangan region, as well as the Muruvvat Boarding School No. 1 for children with disabilities and a boarding school "Sakhovat" of the city of Tashkent.
During the visits, the conditions of sleeping places for detainees with limited freedom of movement, a canteen, work, access to medical services, storage conditions for medicines and food, walks, medical and wellness departments, rooms for investigators and lawyers, a library, a gym, rooms for additional training, rooms for telephone conversations and visits were studied., as well as territorial heat supply.
During the monitoring, collective and individual interviews were conducted with persons held in closed institutions.
Also, the appeals received in the "Ombudsman's Boxes" installed in penal colonies were taken under control, field receptions with the authors of the appeals were carried out.
Based on the results of monitoring visits on the identified shortcomings, the relevant ministries and departments are provided with the introduction of measures of the Ombudsman's influence.