Ушбу мурожаат Омбудсманнинг Қорақалпоғистон Республикасидаги минтақавий вакили томонидан Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги Қорақалпоғистон Республикаси бошқармаси ва маҳалла масъул ходимлари билан биргаликда жойига чиққан ҳолда ўрганилди. Натижада таъмирталаб, иситиш тизими эскирган уйда ёлғиз яшаётган маҳкумнинг онасига "Саҳоват ва кўмак" жамғармаси ҳисобидан 7 миллион сўм ажратилди ва ҳозирда уйда таъмирлаш ишлари олиб борилмоқда.
Қорақалпоғистондаги 2-сонли тергов ҳибсхонасида сақланаётган икки нафар маҳбус оиласининг учрашувга келишга шароити йўқлигини билдириб, телефон орқали мулоқот қилиш учун ёрдам сўради. Омбудсман тегишли суд органларига илтимоснома киритиши натижасида маҳбуслар мурожаатлари ижобий ҳал этилди.
Тошкент вилоятидаги 21-сонли жазони ижро этиш колониясида жазо муддатини ўтаётган маҳкума "Омбудсман қутиси" орқали мурожаат қилиб, ногиронлиги бўлган фарзандини парвариш қилаётган турмуш ўртоғи учун парвариш нафақаси белгиланишида амалий ёрдам сўради. Мазкур мурожаат Ижтимоий ҳимоя миллий агентлигининг Тошкент вилояти бошқармаси билан ўрганилиб, маҳкуманинг турмуш ўртоғига нафақа расмийлаштирилди.

What Issues Do Convicted and Detained Persons Address to the Ombudsman?
A convict serving a sentence in Correctional Colony No. 13 of Tashkent Region reached out to the Ombudsman after learning that his mother was in critical condition, left alone, and without a caregiver.
This appeal was reviewed with an on-site visit by the regional representative of the Ombudsman for the Republic of Karakalpakstan, in cooperation with officials from the National Agency for Social Protection of the Republic of Karakalpakstan and the local mahalla. As a result, the convict’s mother, who lives alone in a house in need of repairs with an outdated heating system, was allocated 7 million UZS from the "Sakhovat va Komak" fund, and currently, renovation work is being carried out in her home.
Two detainees held in Pre-Trial Detention Center No. 2 of Karakalpakstan appealed to the Ombudsman for assistance in arranging phone calls with their families, as they had no opportunity for a physical visit. Following a petition by the Ombudsman to the relevant judicial authorities, the detainees’ requests were granted.
A female convict serving her sentence in Correctional Colony No. 21 of Tashkent Region submitted an appeal via the "Ombudsman’s Box", requesting assistance in securing a child allowance for her husband, who is the primary caregiver for their child with a disability. This appeal was reviewed jointly with the National Agency for Social Protection of Tashkent Region, and as a result, her husband was granted the child allowance.