1-факт. Омбудсман мансабдор шахс бўлиб, у давлат органлари, шу жумладан ҳуқуқни муҳофаза қилувчи ва назорат қилувчи органлар, корхоналар, муассасалар, ташкилотлар ҳамда мансабдор шахслар томонидан инсон ҳуқуқлари ва эркинликлари тўғрисидаги қонунчиликка риоя этилиши устидан парламент назоратини амалга оширади.
2-факт. Омбудсман фуқароларнинг, республика ҳудудида турган чет эл фуқароларининг ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг, юридик шахсларнинг инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини бузаётган ташкилотлар ёки мансабдор шахсларнинг ҳаракатлари ёхуд ҳаракатсизлиги устидан берган шикоятларини кўриб чиқади ҳамда ўз текширувини ўтказиш ҳуқуқига эга.
3-факт. Қонунда Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан ташкил этилган Омбудсманнинг доимий асосда ишловчи минтақавий вакилларининг ҳуқуқий мақоми мустаҳкамланди. Улар зарурат бўлса мутахассислар жалб қилган ҳолда масалани жойига чиқиб ўрганишлари мумкин.
4-факт. Жазони ижро этиш муассасалари ва тергов ҳибсхоналари ҳудудида «Омбудсман қутиси»ни сақлашнинг ҳуқуқий механизмлари, қийноқларнинг олдини олиш бўйича фаолиятга кўмаклашиш учун жамоатчилик асосида амал қиладиган жамоатчилик гуруҳлари ташкил этилиши белгиланди.
5-факт. Омбудсман фуқароларнинг бузилган ҳуқуқларини тиклашда тегишли давлат органлари ва ташкилотларига огоҳлантириш, тақдимнома, илтимоснома ва талабнома таъсир чораларини киритиши мумкин.
Тақдимнома ташкилот мансабдор шахслари томонидан кечиктирмай кўриб чиқилиши мажбурий бўлган ҳужжат ҳисобланади.
Инсон ҳуқуқларини бузилиш хавфи бўлган ҳолатларда тегишли ташкилотлар Омбудсман томонидан огоҳлантирилиши мумкин.
Омбудсман томонидан ҳаракатларида инсон ҳуқуқлари бузилганлиги аниқланган шахсларни жавобгарликка тортиш тўғрисида илтимоснома, қийноқ ҳолатларини аниқлаш бўйича талабнома киритилиши ҳам мумкин.
Бундан ташқари, Омбудсман фуқаролар манфаатида судларга аризалар ва даъволар, шикоятларни ўрганиш натижаларига кўра, фуқаронинг бузилган ҳуқуқларини тиклаш бўйича ўз хулосасини юбориши ҳам мумкин.
6-факт. Омбудсманга қонунчилик таклифларини қонунчилик ташаббуси тартибида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Қонунчилик палатасига киритиш ҳуқуқи мустаҳкамланди. Бу фуқаролар мурожаатларида кўтарилган муаммоларга қонунчилик орқали ечим таклиф этиш ва ҳуқуқий бўшлиқларни тўлдиришга хизмат қилади.
7-факт. Омбудсманга Ўзбекистон Республикаси Президенти, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталари ва Вазирлар Маҳкамасига инсон ҳуқуқлари, эркинликларини ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишнинг айрим йўналишлари бўйича ҳуқуқий, ташкилий, ижтимоий-иқтисодий ва бошқа чора-тадбирлар кўришга қаратилган махсус маърузалар тақдим қилиш ҳуқуқи берилди.
8-факт. Ўзбекистон Республикасининг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятларининг бажарилиши юзасидан муқобил маъруза тайёрлаш ва тегишли халқаро ташкилотларга тақдим этиш ҳуқуқи белгилаб қўйилди. Омбудсман ушбу маърузаларни фуқаролик жамияти институтлари ҳамда нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари билан биргаликда ишлаб чиқади.
9-факт. Давлат органлари ва ташкилотларининг инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш масалаларини кўриб чиқиш билан боғлиқ йиғилишларида, шу жумладан Олий суд Пленуми мажлисларида Омбудсманнинг иштирок этиш ҳуқуқи кафолатланди.
10- факт. Омбудсман ҳар йили, ҳисобот йилидан кейинги йилнинг 15 февралидан кечиктирмай Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг палаталарига ўз фаолияти тўғрисида маъруза тақдим этиши керак.
Шу каби маълумотлардан хабардор бўлиб туришни хохласангиз саҳифамизни кузатишда давом этинг ва инсон ҳуқуқларига доир билимларингизни янада бойитинг!

1-й факт. Омбудсман является должностным лицом, осуществляющим парламентский контроль за соблюдением законодательства о правах и свободах человека государственными органами, в том числе правоохранительными и надзорными органами, предприятиями, учреждениями, организациями и их должностными лицами.
2-й факт. Омбудсман рассматривает жалобы граждан, иностранцев, находящихся на территории республики, лиц без гражданства и юридических лиц на действия или бездействие организаций и должностных лиц, нарушающих права и свободы человека, и имеет право проводить собственные проверки.
3-й факт. Новый закон укрепляет правовой статус постоянных региональных представителей Омбудсмана, созданных по инициативе главы государства. При необходимости они могут проводить выездное изучение вопросов с привлечением специалистов.
4-й факт. Установлены правовые механизмы хранения «ящиков Омбудсмана» на территории учреждений исполнения наказаний и следственных изоляторов. Также предусмотрено создание общественных групп на общественных началах для содействия предотвращению пыток.
5-й факт. Для восстановления нарушенных прав граждан Омбудсман может направлять предупреждения, представления, ходатайства и требования в соответствующие государственные органы и организации. Представления Омбудсмана являются обязательными для незамедлительного рассмотрения должностными лицами организаций.
При наличии угрозы нарушения прав человека Омбудсман может направлять предупреждения в соответствующие организации.
Омбудсман также может вносить ходатайства о привлечении лиц, допустивших нарушение прав человека, к ответственности, а также требования о выявлении фактов пыток.
Кроме того, Омбудсман имеет право обращаться в суды от имени граждан, направлять заключения по результатам рассмотрения жалоб для восстановления нарушенных прав.
6-й факт. Омбудсман наделен правом вносить законодательные инициативы в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан. Это позволяет предлагать законодательные решения проблем, поднятых в обращениях граждан, и восполнять правовые пробелы.
7-й факт. Омбудсман имеет право представлять специальные доклады Президенту Республики Узбекистан, палатам Олий Мажлиса и Кабинету Министров по отдельным направлениям защиты прав и свобод человека, а также по вопросам принятия правовых, организационных и социально-экономических мер.
8-й факт. Установлено право Омбудсмана готовить альтернативные доклады о выполнении международных обязательств Узбекистана в области прав человека и представлять их в соответствующие международные организации. Такие доклады разрабатываются совместно с институтами гражданского общества и ННО.
9-й факт. Закреплено право Омбудсмана участвовать в заседаниях государственных органов и организаций, рассматривающих вопросы защиты прав, свобод и законных интересов граждан, в том числе в заседаниях Пленума Верховного суда.
10-й факт. Ежегодно, не позднее 15 февраля следующего за отчетным года, Омбудсман должен представлять доклад о своей деятельности палатам Олий Мажлиса.
Если вы хотите быть в курсе подобных фактов, следите за нашими публикациями и продолжайте обогащать свои знания в области прав человека!