1-факт. Омбудсман мансабдор шахс бўлиб, у давлат органлари, шу жумладан ҳуқуқни муҳофаза қилувчи ва назорат қилувчи органлар, корхоналар, муассасалар, ташкилотлар ҳамда мансабдор шахслар томонидан инсон ҳуқуқлари ва эркинликлари тўғрисидаги қонунчиликка риоя этилиши устидан парламент назоратини амалга оширади.
2-факт. Омбудсман фуқароларнинг, республика ҳудудида турган чет эл фуқароларининг ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг, юридик шахсларнинг инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини бузаётган ташкилотлар ёки мансабдор шахсларнинг ҳаракатлари ёхуд ҳаракатсизлиги устидан берган шикоятларини кўриб чиқади ҳамда ўз текширувини ўтказиш ҳуқуқига эга.
3-факт. Қонунда Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан ташкил этилган Омбудсманнинг доимий асосда ишловчи минтақавий вакилларининг ҳуқуқий мақоми мустаҳкамланди. Улар зарурат бўлса мутахассислар жалб қилган ҳолда масалани жойига чиқиб ўрганишлари мумкин.
4-факт. Жазони ижро этиш муассасалари ва тергов ҳибсхоналари ҳудудида «Омбудсман қутиси»ни сақлашнинг ҳуқуқий механизмлари, қийноқларнинг олдини олиш бўйича фаолиятга кўмаклашиш учун жамоатчилик асосида амал қиладиган жамоатчилик гуруҳлари ташкил этилиши белгиланди.
5-факт. Омбудсман фуқароларнинг бузилган ҳуқуқларини тиклашда тегишли давлат органлари ва ташкилотларига огоҳлантириш, тақдимнома, илтимоснома ва талабнома таъсир чораларини киритиши мумкин.
Тақдимнома ташкилот мансабдор шахслари томонидан кечиктирмай кўриб чиқилиши мажбурий бўлган ҳужжат ҳисобланади.
Инсон ҳуқуқларини бузилиш хавфи бўлган ҳолатларда тегишли ташкилотлар Омбудсман томонидан огоҳлантирилиши мумкин.
Омбудсман томонидан ҳаракатларида инсон ҳуқуқлари бузилганлиги аниқланган шахсларни жавобгарликка тортиш тўғрисида илтимоснома, қийноқ ҳолатларини аниқлаш бўйича талабнома киритилиши ҳам мумкин.
Бундан ташқари, Омбудсман фуқаролар манфаатида судларга аризалар ва даъволар, шикоятларни ўрганиш натижаларига кўра, фуқаронинг бузилган ҳуқуқларини тиклаш бўйича ўз хулосасини юбориши ҳам мумкин.
6-факт. Омбудсманга қонунчилик таклифларини қонунчилик ташаббуси тартибида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Қонунчилик палатасига киритиш ҳуқуқи мустаҳкамланди. Бу фуқаролар мурожаатларида кўтарилган муаммоларга қонунчилик орқали ечим таклиф этиш ва ҳуқуқий бўшлиқларни тўлдиришга хизмат қилади.
7-факт. Омбудсманга Ўзбекистон Республикаси Президенти, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталари ва Вазирлар Маҳкамасига инсон ҳуқуқлари, эркинликларини ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишнинг айрим йўналишлари бўйича ҳуқуқий, ташкилий, ижтимоий-иқтисодий ва бошқа чора-тадбирлар кўришга қаратилган махсус маърузалар тақдим қилиш ҳуқуқи берилди.
8-факт. Ўзбекистон Республикасининг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятларининг бажарилиши юзасидан муқобил маъруза тайёрлаш ва тегишли халқаро ташкилотларга тақдим этиш ҳуқуқи белгилаб қўйилди. Омбудсман ушбу маърузаларни фуқаролик жамияти институтлари ҳамда нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари билан биргаликда ишлаб чиқади.
9-факт. Давлат органлари ва ташкилотларининг инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш масалаларини кўриб чиқиш билан боғлиқ йиғилишларида, шу жумладан Олий суд Пленуми мажлисларида Омбудсманнинг иштирок этиш ҳуқуқи кафолатланди.
10- факт. Омбудсман ҳар йили, ҳисобот йилидан кейинги йилнинг 15 февралидан кечиктирмай Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг палаталарига ўз фаолияти тўғрисида маъруза тақдим этиши керак.
Шу каби маълумотлардан хабардор бўлиб туришни хохласангиз саҳифамизни кузатишда давом этинг ва инсон ҳуқуқларига доир билимларингизни янада бойитинг!

10 Facts About the Ombudsman’s Activities
Do you know what measures the Ombudsman can take to restore the violated rights of citizens? We offer you a look at 10 key facts about the new Law "On the Commissioner of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman)."
Fact 1. The Ombudsman is an official responsible for parliamentary oversight of the compliance with human rights legislation by state bodies, including law enforcement and supervisory agencies, enterprises, institutions, organizations, and their officials.
Fact 2. The Ombudsman reviews complaints from citizens, foreign residents, stateless persons, and legal entities regarding the actions or inactions of organizations and officials that violate human rights and freedoms, and has the authority to conduct independent investigations.
Fact 3. The law enhances the legal status of the Ombudsman’s permanent regional representatives, established on the initiative of the head of state. These representatives can conduct on-site investigations involving specialists, if necessary.
Fact 4. Legal mechanisms have been introduced to maintain "Ombudsman Boxes" in penal institutions and pre-trial detention centers. The law also provides for the formation of public groups to assist in the preventing torture.
Fact 5. To restore violated rights of citizens, the Ombudsman can issue warnings, representations, motions, and demands to relevant state bodies and organizations. Ombudsman’s representations are mandatory for immediate review by officials of these organizations.
In the event of a threat to human rights, the Ombudsman can issue warnings to the relevant organizations.
The Ombudsman can also file motions to hold those who violated human rights accountable and issue demands to investigate allegations of torture.
Furthermore, the Ombudsman has the right to represent citizens in courts and submit findings based on the examination of complaints to restore violated rights.
Fact 6. The Ombudsman has the right to introduce legislative initiatives in the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan. This allows proposing legislative solutions to problems raised in citizens' appeals and addressing legal gaps.
Fact 7. The Ombudsman can present special reports to the President of the Republic of Uzbekistan, the chambers of the Oliy Majlis, and the Cabinet of Ministers on specific aspects of human rights protection, as well as related 0legal, organizational, and socio-economic measures.
Fact 8. The Ombudsman is authorized to prepare alternative reports on Uzbekistan’s implementation of international human rights obligations and submit them to relevant international organizations. These reports are developed in collaboration with civil society institutions and NGOs.
Fact 9. The Ombudsman has the right to participate in meetings of state bodies and organizations that address issues related to the protection of citizens’ rights, freedoms, and legitimate interests, including sessions of the Plenum of the Supreme Court.
Fact 10. Annually, no later than February 15 of the year following the reporting year, the Ombudsman must submit a report on their activities to the chambers of the Oliy Majlis.
If you want to stay informed about such facts, follow our publications and continue expanding your knowledge in the field of human rights!