Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил Туркий тилли давлатлар Омбудсманлари Ассоциациясининг ишчи йиғилишида иштирок этди
2025 йил 15 январь куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) Ф.Эшматова Туркий тилли давлатлар Омбудсманлари ва Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар ассоциациясининг навбатдаги ишчи йиғилишида онлайн тарзда иштирок этди.
Йиғилишда Ўзбекистон, Туркия, Озарбайжон, Қозоғистон ва Қирғизистон давлатлари Омбудсманлари иштирок этиб, Ассоциациянинг таъсис этилиши туркий тилли давлатлар ўртасидаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга хизмат қилаётганини қайд этилди.
Тадбир доирасида Ассоциациянинг 2025 йилга мўлжалланган фаолияти муҳокама қилинди ва келгусидаги ҳаракатлар режаси келишиб олинди.
Маълумот учун: Туркий тилли давлатлар Омбудсманлари ва Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар ассоциацияси 2022 йил 13 май куни Туркиянинг Бурса шаҳрида таъсис этилган.

Уполномоченный по правам человека принял участие в рабочем заседании Ассоциации омбудсманов тюркоязычных государств
15 января 2025 года Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсман) Ф.Эшматова приняла участие в очередном рабочем заседании Ассоциации омбудсманов и национальных институтов по правам человека тюркоязычных государств в онлайн-формате.
В заседании приняли участие омбудсманы из Узбекистана, Турции, Азербайджана, Казахстана и Кыргызстана. Участники отметили, что создание Ассоциации способствует укреплению сотрудничества между тюркоязычными странами.
В рамках мероприятия были обсуждены планы деятельности Ассоциации на 2025 год и согласованы дальнейшие шаги.
Для информации: Ассоциация омбудсманов и национальных институтов по правам человека тюркоязычных государств была учреждена 13 мая 2022 года в городе Бурса, Турция.