Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил Туркий тилли давлатлар Омбудсманлари Ассоциациясининг ишчи йиғилишида иштирок этди
2025 йил 15 январь куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) Ф.Эшматова Туркий тилли давлатлар Омбудсманлари ва Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар ассоциациясининг навбатдаги ишчи йиғилишида онлайн тарзда иштирок этди.
Йиғилишда Ўзбекистон, Туркия, Озарбайжон, Қозоғистон ва Қирғизистон давлатлари Омбудсманлари иштирок этиб, Ассоциациянинг таъсис этилиши туркий тилли давлатлар ўртасидаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга хизмат қилаётганини қайд этилди.
Тадбир доирасида Ассоциациянинг 2025 йилга мўлжалланган фаолияти муҳокама қилинди ва келгусидаги ҳаракатлар режаси келишиб олинди.
Маълумот учун: Туркий тилли давлатлар Омбудсманлари ва Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар ассоциацияси 2022 йил 13 май куни Туркиянинг Бурса шаҳрида таъсис этилган.

The Commissioner for Human Rights Participated in a Working Meeting of the Association of Ombudsmen of Turkic-Speaking States
On January 15, 2025, the Commissioner of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman), F. Eshmatova, participated in the next working meeting of the Association of Ombudsmen and National Human Rights Institutions of Turkic-Speaking States held online.
The meeting was attended by ombudsmen from Uzbekistan, Turkey, Azerbaijan, Kazakhstan, and Kyrgyzstan. Participants highlighted that the establishment of the Association contributes to strengthening cooperation among Turkic-speaking countries.
During the event, the Association’s activity plans for 2025 were discussed, and further steps were agreed upon.
For reference: The Association of Ombudsmen and National Human Rights Institutions of Turkic-Speaking States was established on May 13, 2022, in Bursa, Turkey.