Омбудсманнинг ҳудудлардаги минтақавий вакиллари томонидан Қашқадарё вилоятидаги 2-, 3- ЖИЭК ва 5-тергов ҳибсхонаси ҳамда Маъмурий қамоққа олинган шахсларни сақлаш учун мўлжалланган Махсус қабулхона, Қорақалпоғистон Республикасидаги Амударё ва Беруний туманлари ички ишлар бўлими вақтинча сақлаш ҳибсхоналари, Сирдарё вилоятидаги Янгиер, Гулистон, Сирдарё туманларидаги вақтинча сақлаш ҳибсхоналари, 40-сон манзил-колонияси, Сурхондарё вилоятидаги Жарқўрғон туман ИИБ вақтинча сақлаш ҳибсхонаси, Тошкент шаҳридаги 23-сон Маҳкумлар учун ихтисослашган касалхона ҳамда 51-сон манзил-колониясига мониторинг ташрифи амалга оширди.
Ўрганишларда ушбу муассаларда сақланаётган шахсларнинг яшаш шароитлари, жумладан ётоқхоналар, ювиниш хоналари, ишлаб чиқариш объектлари, тиббиёт бўлимлари, овқатланиш жойлари ҳамда қишки мавсумга тайёргарлик ҳолати ўрганилди. Шунингдек, махкумлар ҳамда уларнинг узоқ муддатли учрашувга келган оила аъзолари, шунингдек стационар шароитда даволанаётган беморлар билан суҳбатлашилди.
Мониторингларда “Омбудсман қути”ларидаги мурожаатлар қабул қилиниб, махкум ва маҳбуслар учун Омбудсман минтақавий вакилларининг сайёр қабуллари ҳам ташкил этилди.
Эслатиб ўтамиз, мониторинг ташрифлари якунларига кўра, тегишли вазирлик ва идораларга тезкор чоралар кўриш бўйича Омбудсманнинг тавсиялари киритилади.

Изучаются условия содержания в зимний период лиц, находящихся в закрытых учреждениях
Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (омбудсманом) изучаются условия в местах содержания лиц с ограниченной свободой передвижения, в частности, их готовности к зимнему сезону.
Региональными представителями Омбудсмана проведены мониторинговые посещения в КИН № 2, 3 и Следственный изолятор № 5, а также Специальный приемник для содержания лиц, подвергнутых административному аресту Кашкадарьинской области, изоляторы временного содержания отделов внутренних дел Амударьинского и Берунийского районов Республики Каракалпакстан, изоляторы временного содержания Янгиерского, Гулистанского, Сырдарьинского районов, колонию-поселение № 40 Сырдарьинской области, изолятор временного содержания УВД Жаркурганского района Сурхандарьинской области, Специализированную больницу для осужденных №23 и колонию-поселение № 51 в городе Ташкенте.
В ходе визитов изучены условия содержания лиц, содержащихся в этих учреждениях, в частности спальные комнаты, помещения для помывки, производственные объекты, медицинские отделения, столовые, в том числе их готовность к зимнему сезону. Также, осуществлены беседы с осужденными и членами их семьи, пришедшие на длительное свидание, и пациентами, находящиеся на стационарном лечении.
В ходе мониторинга приняты обращения из «Ящиков омбудсмана», а также региональными представителями Омбудсмана организованы выездные приемы для осужденных и заключенных. Необходимо отметить, что по результатам мониторинговых визитов для оперативного принятия мер в соответствующие министерства и ведомства вносятся рекомендации Омбудсмана.