Лойиҳа доирасидаги навбатдаги тадбирлар Республикамизнинг турли ҳудудларида, жумладан, Андижон вилоятидаги 1-сонли, Сирдарё вилоятидаги 10, 12 ҳамда 15-сонли, Хоразм вилоятидаги 24 ва 29-сонли, Сурхондарё вилоятидаги 12-сонли, Бухоро вилоятидаги 12 ва 30-сонли умумий ўрта таълим мактаблари ҳамда Бухоро шаҳридаги Президент мактабида таҳсил олаётган ўқувчилар учун ўтказилди.
Омбудсманнинг минтақавий вакиллари ўқувчилар билан очиқ мулоқот ўтказиб, амалий машғулотларни савол-жавоблар ва қизғин муҳокамалар билан бойитдилар. Шунингдек, дарслар янада қизиқарли бўлиши учун интерактив усуллардан фойдаланилди. Уларда видеороликлар намойиш этилди ва олган маълумотларини янада эсда қолиши учун ролли ўйинлар ташкил этилди. Бу тадбирлар орқали ёшлар ўзларининг шахсий, сиёсий ва ижтимоий-иқтисодий, экологик ва маданий ҳуқуқлари ҳақида кўпроқ маълумот олиш билан бирга, уларни ҳаётда қандай қўллашни ўргандилар.
"Омбудсман соати" лойиҳаси доирасида ёшларга келажакда ҳуқуқларини ҳимоя қилишлари учун муҳим кўникмаларни беришга қаратилган дарслар республика бўйлаб ўтказиб келинмоқда.

Следующие мероприятия в рамках проекта проведено для учащихся общеобразовательных школ № 1 Андижанской области, № 10, № 12 и № 15 Сырдарьинской области, № 24 и № 29 Хорезмской области, № 12 Сурхандарьинской области, № 12 и № 30 Бухарской области, а также для учащихся, обучающихся в президентской школе города Бухары.
Региональные представители Омбудсмана провели открытое общение с учениками, обогатив практические занятия вопросами и ответами и оживленными дискуссиями. Также были использованы интерактивные методы, чтобы сделать уроки более интересными. На них демонстрировались видеоролики и организовывались ролевые игры, чтобы еще больше запомнить полученную информацию. Благодаря этой деятельности молодёжь узнала больше о своих личных, политических и социально-экономических, экологических и культурных правах, а также о том, как применять их в реальной жизни.
В рамках проекта “Часы Омбудсмана” по всей республике проводятся занятия, направленные на то, чтобы дать молодежи важные навыки для защиты своих прав в будущем.