Ушбу қонун лойиҳасида қуйидагилар назарда тутилмоқда:
-давлат органлари, шу жумладан ҳуқуқни муҳофаза қилувчи ва назорат қилувчи органлар томонидан инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишга оид қонун ҳужжатларига риоя этилиши ҳолати тўғрисида Омбудсман томонидан Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарига тизимли равишда ахборот тақдим этиш тартиби;
-Омбудсманнинг Ўзбекистон Республикаси Президенти, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталари ва Вазирлар Маҳкамасига инсон ҳуқуқлари, эркинликларини ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишнинг айрим йўналишлари бўйича ҳуқуқий, ташкилий, ижтимоий-иқтисодий ва бошқа чора-тадбирлар кўришга қаратилган махсус маърузалар тақдим қилиш ҳуқуқи;
-Омбудсман томонидан ҳар йили 15 мартга қадар Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарига қийноққа солиш ҳолатларининг олдини олиш бўйича амалга оширилган ишлар юзасидан маъруза тақдим этиш;
-Омбудсманнинг қонунчилик таклифларини қонунчилик ташаббуси тартибида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Қонунчилик палатасига киритиш ҳуқуқи;
-Омбудсманнинг доимий асосда ишловчи минтақавий вакиллари мақоми;
-Омбудсман томонидан инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларига риоя қилиш бўйича қонун ҳужжатларининг бузилишига йўл қўймаслик тўғрисида давлат органлари ва бошқа ташкилотларнинг мансабдор шахсларини ёзма равишда огоҳлантириш;
-Омбудсман томонидан давлат органлари ва ташкилотлар раҳбарларига аниқланган қонунбузилишлар бўйича уларни содир этишга имкон яратган сабаб ва шарт-шароитларни бартараф этиш тўғрисида тақдимнома киритиш;
-давлат органлари ва ташкилотларининг инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш масалаларини кўриб чиқиш билан боғлиқ йиғилишларида, шу жумладан Олий суд Пленуми мажлисларида Омбудсманнинг иштирок этиш ҳуқуқи;
-жазони ижро этиш муассасалари ва тергов ҳибсхоналари ҳудудида «Омбудсман қутиси»ни сақлашнинг ҳуқуқий механизмлари, унда эркинликдан маҳрум этилган шахслар томонидан мурожаатларни жойлаштириш тартиби.

Проект закона включает следующие положения:
-порядок предоставления Омбудсманом на системной основе Президенту Республики Узбекистан и палатам Олий Мажлиса Республики Узбекистан о соблюдении государственными органами, включая правоохранительные и контролирующие органы, законодательства в области защиты прав, свобод и законных интересов человека;
-право Омбудсмана представлять Президенту Республики Узбекистан, палатам Олий Мажлиса и Кабинету Министров Республики Узбекистан по отдельным аспектам правовых, организационных, социально-экономических и иных мер по защите прав, свобод и законных интересов человека;
-обязанность Омбудсмана ежегодно до 15 марта предоставлять в палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан доклад о проделанной работе по предупреждению случаев пыток;
-право Омбудсмана вносить законодательные предложения в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан в порядке законодательной инициативы;
-установление статуса региональных представителей Омбудсмана, работающих на постоянной основе;
-вносить письменные предупреждения должностным лицам государственных органов и иных организаций о недопустимости нарушения законодательства о соблюдении прав, свобод и законных интересов человека;
-право Омбудсмана вносить представления руководителям государственных органов и организаций об устранении причин и условий, способствовавших выявленным нарушениям;
-право Омбудсмана участвовать в заседаниях государственных органов и организаций, связанных с рассмотрением вопросов защиты прав, свобод и законных интересов человека, включая заседания Пленума Верховного Суда;
-введение правовых механизмов для размещения "ящика Омбудсмана" в колониях исполнения наказания, а также порядок подачи обращений осужденными лицами.