Омбудсман БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси эксперти билан учрашди
2024 йилнинг 25 июнь куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) Ф.Эшматова БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг Қийноқларни олдини олиш ва гендер зўравонлик масалалари бўйича эксперти Д.Айтхожина билан учрашди.
Ўзаро мулоқот давомида меҳмон Омбудсманнинг қийноқ ҳолатларини аниқлаш ва бартараф этиш борасидаги фаолияти билан таништирилди.
БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг Қийноқларни олдини олиш ва гендер зўравонлик масалалари бўйича эксперти Ўзбекистон, Қозоғистон, Киргиз ва Тожикистондаги қийноқларни олдини олиш бўйича Миллий превентив механизм (МПМ), бунда Омбудсман институтининг бевосита иштироки ўрганилаётгани,   ва барча тўпланган маълумотлар асосида  қўлланма тайёрланиши режалаштирилганини қайд этди.

Ombudsman Met with Expert from the Office of the UN High Commissioner for Human Rights
On June 25, 2024, the Authorized person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman), F. Eshmatova, met with D. Aitkhozhina, an expert from the Office of the UN High Commissioner for Human Rights on issues of torture prevention and gender-based violence.
During the mutual dialogue, the guest was acquainted with the Ombudsman's activities in identifying and eliminating cases of torture.
The expert from the Office of the UN High Commissioner for Human Rights on issues of torture prevention and gender-based violence noted that the National Preventive Mechanism (NPM) for preventing torture is being studied in Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, and Tajikistan, with the direct involvement of the Ombudsman institution, and a manual based on all the collected data is planned to be prepared.