Мониторинг давомида маҳкумларнинг яшаш шароитлари, жумладан, ётоқ жойлари, ювиниш хоналари, тиббиёт бўлими, ошхона ва озиқ-овқат маҳсулотлари сақланаётган жойлар, меҳнат шароитлари ҳамда узоқ муддатли учрашув хоналари кўздан кечирилди ва аниқланган камчиликлар бўйича тавсиялар берилди.
Шундан сўнг, Омбудсманинг Қорақалпоғистон Республикасидаги минтақавий вакили маҳкумлар билан якка тартибда суҳбатлашиб, муассасадаги шароитлар бўйича фикрларини ўрганди ва мурожаатларини қабул қилди.
Шу куни колониядаги барча маҳкумлар 10 нафар тор доирадаги шифокорлар гуруҳи томонидан ультратовуш текшируви (УТТ), ЭКГ ва рентген ускуналари ёрдамида тиббий кўрикдан ўтказилди.
Тиббий кўрик жараёнида 47 нафар маҳкум ва маҳкумага “Остеомиелит”, “Остеохондроз” ташҳислари қўйилиб, стационар даво муолажалари буюрилди. 15 нафар маҳкум шифокорлар тавсиясига кўра дори-дармон воситалари билан таъминланди. Бундан ташқари, ҳудуддаги поликлиниканинг кардиология бўлимида 20 нафар шахсга амбулатор ва стационар даво муолажалари ўтказилиши белгиланди.
Шунингдек, Манзил-колонияда жазо муддатини ўтаётган 4 нафар маҳкумга Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги Республика бошқармаси ходимлари томонидан шифокор тавсияси билан кўзойнаклар берилди.

47 заключённых в одной из колоний в Каракалпакстане нуждаются в операции — Омбудсман
Региональный представитель обмудсмана в Каракалпакстане совершил мониторинговый визит в колонию №27. Его сопровождали представители Национального агентства социальной защиты при президенте Узбекистана и Министерства здравоохранения Каракалпакстана.
Участники мониторинга проверили условия проживания заключённых, осмотрели душевые, медицинское отделение, кухню и помещения для хранения продуктов, условия труда и помещения для длительных свиданий. Они дали рекомендации по выявленным недостаткам.
Региональный представитель омбудсмана индивидуально побеседовал с заключёнными, изучил их мнение об условиях в учреждении и выслушал их обращения.
Все заключённые в колонии были осмотрены группой врачей из 10 человек с использованием аппаратов УЗИ, ЭКГ и рентгеновского оборудования.
В результате 47 из них поставлены диагнозы «остеомиелит» и «остеохондроз» и назначено стационарное лечение, им требуется операция. Кроме того, 15 осуждённым предоставили лекарства по рекомендации врачей.
Также, в кардиологическом отделении поликлиники запланировано амбулаторное и стационарное лечение 20 человек. Ещё 4 осуждённым по рекомендации врача были выданы очки.