Мониторингда маҳкумларнинг яшаш, овқатланиш, тиббий хизмат кўрсатиш шароитлари, узоқ ва қисқа муддатли учрашув хоналари, кутубхона ва бошқа шароитлари ўрганилди.
Маълум бўлишича, колонияда спорт майдончаси ташкил этилган, ётоқхоналарнинг эшик ва деразалари алмаштирилган, янги ювиниш хонаси қурилган ҳамда ошхона қайта таъмирланиб, янги жиҳозлар билан таъминланган. Қайд этиш лозимки, Омбудсман минтақавий вакили ушбу колонияга амалга оширган аввалги ўрганишларида берган тавсияларида ушбу масалаларга эътибор қаратган эди.
Шунингдек, Омбудсманнинг Қорақалпоғистондаги минтақавий вакили колонияда сақланаётган шахслар билан жамоавий ва 17 нафар маҳкум билан якка тартибда суҳбатлашди. Сайёр қабулда маҳкумларнинг соғлиғи билан боғлиқ бўлган муаммолар, интизомий жазоларни енгиллаштириш ва оиласига моддий ёрдамлар кўрсатиш бўйича мурожаатлари қабул қилинди.
Tашриф доирасида колония ходимлари иштирокида тадбир ташкил этилиб, улар қийноқ ҳолатларининг олдини олиш, бу иллатга бутунлай барҳам бериш юзасидан мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар билан таништирилди.

Условия содержания осужденных в колонии-поселении № 27 Каракалпакстана улучшаются
14 февраля 2024 года региональный представитель Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) Республики Каракалпакстан Ж.Шлымбетов совершил мониторинговый визит в колонию № 27 Кунгратского района.
В ходе мониторинга изучены условия проживания, питания, медицинского обслуживания осужденных, помещения для длительных и краткосрочных встреч с родственниками, библиотеки, а также другие условия.
Выяснилось, что в колонии организована спортивная площадка, заменены двери и окна в общежитиях, построена новая ванная комната, отремонтирована и оснащена кухня новым оборудованием. Следует отметить, что региональный представитель Омбудсмана обратил внимание на эти вопросы в своих рекомендациях в ходе предыдущих исследований, проведенных в этой колонии.
Также региональный представитель Омбудсмана по Каракалпакстану провел коллективную и индивидуальную беседу с 17 осужденными лицами, содержащимися в колонии. На выездном приеме были приняты обращения осужденных по проблемам со здоровьем, смягчению дисциплинарных взысканий и оказанию материальной помощи семье.
В рамках визита было организовано мероприятие с участием сотрудников колонии, которые были ознакомлены с реформами, проводимыми в стране по предотвращению и пресечению пыток.