Фуқаро ўз мурожаатида ёши 20 ёшда эканлиги, онаси вафот этганидан сўнг отасига ёлғиз васий бўлиб қолганини маълум қилган. Шунингдек, қизнинг отаси иккала қўлидан айрилган, кўзи ҳам кўрмаслиги сабабли мустақил равишда ҳаракат қила олмаслиги сабабли ишлай олмаслигини билдирган.
Мазкур мурожаатни жойига чиқиб ўрганиш мақсадида Омбудсман ходимлари ва “Тинчлик” МФЙ раиси иштирокида ишчи гуруҳ тузилди.
Мурожаатчи К.У.нинг турар жойига етиб борилганда, ишчи гуруҳ аъзолари яшаш учун мутлақо шарт-шароитларга эга бўлмаган иккита кичик хона борлиги ва хоналарни иситиш имконияти йўқлигига гувоҳ бўлишди. Қолаверса, оиланинг қарздорлиги сабаб, хонадон газдан ҳам узиб қўйилгани маълум бўлди.
Фуқаронинг айтишича, у онаси тирик эканлигида бошқа давлатда ишлаб пул юбориб турган. Шу пулларга янги уй қуришга киришишган, лекин, она вафотидан кейин қиз отасига ғамхўрлик қилиш учун ватанига қайтган ва қурилиш ишлари чала қолган. Ҳозирда қиз томорқасига сабзавот ва кўкатлар экиб, уларни сотиш орқали кун кўради.
Мурожаатчи ёғингарчилик кунларида отасини совуқдан соғлиғи ёмонлашишидан хавотирда ва давлатдан совуқ кунларда иссиқ бошпанага эга бўлиши учун ёрдам сўрамоқда.
Маълумки, сўнгги йилларда мамлакатда ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳоли қатламларини давлат томонидан қўллаб-қувватлашнинг самарали тизимини шакллантириш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилди. Хусусан, 2022-2026 йилларга мўлжалланган янги Ўзбекистоннинг Тараққиёт стратегиясида инсон қадрини улуғлашга йўналтирилган ижтимоий ҳимоя сиёсати бўйича қатор вазифалар белгиланди. Қолаверса, ёрдамга муҳтож аёллар, ёшлар ва ногиронлиги бўлган шахслар «Темир дафтар», «Ёшлар дафтари» ва «Аёллар дафтари»га киритилиб, уларга манзилли ёрдам кўрсатилиши белгиланган.
Ўрганиш натижаларига кўра, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) 2022 йилнинг 25 октябрь куни Тошкент вилояти ҳокимиятига мурожаат қилиб, мурожаатчига уй-жой шароитларини яхшилаш учун моддий ва ижтимоий ёрдам кўрсатишни сўради.

Отец-инвалид и его единственный опекун получили социальную помощь? Обстоятельства выяснили сотрудники Омбудсмана
К Уполномоченному Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсману) за материальной и социальной помощью в связи с тяжелым семейным положением обратилась гражданка, проживающий в Зангиатинском районе Ташкентской области. В своем обращении она отметила, что обращалась в ответственные организации, но результата не было.
В заявлении она также  указала, что ей 20 лет и что является стал единственным опекуном своего отца после смерти матери. Также отец девушки не может работать, так как потерял обе руки и не может самостоятельно передвигаться из-за слепоты.
Для рассмотрения данного обращения была сформирована рабочая группа с участием сотрудников Секретариата Омбудсмана и председателя МФО «Тинчлик».
Приехав по месту жительства заявителя К.У., члены рабочей группы обнаружили, что имеются две небольшие комнаты, в которых совершенно нет условий для проживания и что нет возможности отапливать помещения. К тому же выяснилось, что из-за долгов семьи в доме отключили газ.
Гражданка сообщила, что работала в другой стране и отправлял деньги, пока была жива ее мать. На эти деньги начали строить новый дом, но после смерти матери девушка вернулась на родину, чтобы заботиться об отце, и строительные работы остались незавершенными. В настоящее время девушка зарабатывает на жизнь тем, что выращивает овощи и зелень в своем саду и продает их.
Заявительница обеспокоена плохим здоровьем своего отца из-за холода в дождливые дни и обратилась за помощью к правительству, чтобы получить  отапливаемое жилье в холодные дни.
Известно, что в последние годы в стране проводится масштабная работа по формированию эффективной системы государственной поддержки населения, нуждающегося в социальной защите. В частности, в новой Стратегии развития Узбекистана на 2022-2026 годы определен ряд задач политики социальной защиты, направленных на повышение человеческого достоинства. Кроме того, женщины, молодежь и инвалиды, нуждающиеся в помощи, внесены в «Железная тетрадь», «Молодежная тетрадь» и «Женская тетрадь», и определено, что им будет оказана адресная помощь.
По результатам изучения данного обращения, Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) 25 октября 2022 года обратился в хокимият Ташкентской области с просьбой оказать заявительнице материальную и социальную помощь для улучшения её жилищных условий.