Фуқаро ўз мурожаатида ёши 20 ёшда эканлиги, онаси вафот этганидан сўнг отасига ёлғиз васий бўлиб қолганини маълум қилган. Шунингдек, қизнинг отаси иккала қўлидан айрилган, кўзи ҳам кўрмаслиги сабабли мустақил равишда ҳаракат қила олмаслиги сабабли ишлай олмаслигини билдирган.
Мазкур мурожаатни жойига чиқиб ўрганиш мақсадида Омбудсман ходимлари ва “Тинчлик” МФЙ раиси иштирокида ишчи гуруҳ тузилди.
Мурожаатчи К.У.нинг турар жойига етиб борилганда, ишчи гуруҳ аъзолари яшаш учун мутлақо шарт-шароитларга эга бўлмаган иккита кичик хона борлиги ва хоналарни иситиш имконияти йўқлигига гувоҳ бўлишди. Қолаверса, оиланинг қарздорлиги сабаб, хонадон газдан ҳам узиб қўйилгани маълум бўлди.
Фуқаронинг айтишича, у онаси тирик эканлигида бошқа давлатда ишлаб пул юбориб турган. Шу пулларга янги уй қуришга киришишган, лекин, она вафотидан кейин қиз отасига ғамхўрлик қилиш учун ватанига қайтган ва қурилиш ишлари чала қолган. Ҳозирда қиз томорқасига сабзавот ва кўкатлар экиб, уларни сотиш орқали кун кўради.
Мурожаатчи ёғингарчилик кунларида отасини совуқдан соғлиғи ёмонлашишидан хавотирда ва давлатдан совуқ кунларда иссиқ бошпанага эга бўлиши учун ёрдам сўрамоқда.
Маълумки, сўнгги йилларда мамлакатда ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳоли қатламларини давлат томонидан қўллаб-қувватлашнинг самарали тизимини шакллантириш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилди. Хусусан, 2022-2026 йилларга мўлжалланган янги Ўзбекистоннинг Тараққиёт стратегиясида инсон қадрини улуғлашга йўналтирилган ижтимоий ҳимоя сиёсати бўйича қатор вазифалар белгиланди. Қолаверса, ёрдамга муҳтож аёллар, ёшлар ва ногиронлиги бўлган шахслар «Темир дафтар», «Ёшлар дафтари» ва «Аёллар дафтари»га киритилиб, уларга манзилли ёрдам кўрсатилиши белгиланган.
Ўрганиш натижаларига кўра, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) 2022 йилнинг 25 октябрь куни Тошкент вилояти ҳокимиятига мурожаат қилиб, мурожаатчига уй-жой шароитларини яхшилаш учун моддий ва ижтимоий ёрдам кўрсатишни сўради.

Did the disabled father and his only caregiver receive social assistance? The circumstances were clarified by the employees of the Ombudsman
A citizen living in the Zangiata district of the Tashkent region applied to the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) for material and social assistance due to a difficult family situation. In her appeal, she noted that she appealed to the responsible organizations, but there was no result.
In the statement, she also indicated that she was 20 years old and that she became the sole guardian of her father after the death of her mother. Also, the girl's father cannot work, as he has lost both arms and cannot move independently due to blindness.
To consider this appeal, a working group was formed with the participation of employees of the Ombudsman's Secretariat and the chairman of the makhalla "Tinchlik".
Having arrived at the place of residence of applicant K.U., the members of the working group discovered that there were two small rooms in which there were absolutely no conditions for living and that there was no way to heat the premises. In addition, it turned out that because of the family's debts, the gas was turned off in the house.
The citizen said that she worked in another country and sent money while her mother was alive. With this money, they began to build a new house, but after the death of her mother, the girl returned to her homeland to take care of her father, and the construction work remained unfinished. Currently, the girl makes a living by growing vegetables and herbs in her garden and selling them. The applicant is concerned about her father's poor health due to the cold on rainy days and has sought government assistance in order to obtain heated housing on cold days.
It is known that in recent years the country has been carrying out large-scale work to form an effective system of state support for the population in need of social protection. In particular, the new Development Strategy of Uzbekistan for 2022-2026 defines a number of social protection policy objectives aimed at improving human dignity. In addition, women, youth and the disabled who need help are included in the Iron Notebook, Youth Notebook and Women's Notebook, and it is determined that they will be provided with targeted assistance.
Based on the results of studying this appeal, on October 25, 2022, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) applied to the khokimiyat of the Tashkent region with a request to provide the applicant with material and social assistance to improve her living conditions.