Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил GSP+ Европа Иттифоқи Комиссияси вакиллари билан учрашди
2022 йилнинг 28 март куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) Европа Иттифоқи Савдо масалалари бош директорати, катта маслаҳатчи Николаос Заимис бошчилигидаги “Преференциялар бош тизими плюс (GSP+)” Европа Иттифоқи Комиссияси вакиллари билан учрашди.
2020 йил 30 ноябрь куни Европа комиссияси Ўзбекистонга преференциялар бош тизими (GSP+) бўйича бенефициар мамлакат мақомини берган эди.
Қайд этиш лозимки, GSP+ халқаро қадриятлар ва тамойиллар, хусусан, инсон ва меҳнат ҳуқуқлари асосида ривожланаётган мамлакатларга камбағалликни қисқартириш ва иш ўринларини яратишга кўмаклашишни кўзда тутади. Хусусан, бундай тизимни ажратувчилар бўлиб, Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилотига аъзо мамлакатлар, хусусан, АҚШ, Европа Иттифоқи, Япония, Канада, Австралия, Швейцария каби давлатлар ҳисобланади.
GSP+ тизими тақдим этилиши учун бенефициар мамлакат инсон ҳуқуқлари, меҳнат ҳуқуқлари, табиатни муҳофаза қилиш ва самарали бошқарувга оид 27 та халқаро конвенцияларни ратификация қилиши зарур.
Демак, Ўзбекистоннинг GSP+ тизими бенефициари мақомига эга бўлишини, аввало, республикамизда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг халқаро эътирофи сифатида қабул қилиш ўринлидир.
Ўзаро мулоқот давомида 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси доирасида инсон ҳуқуқларини таъминлаш йўналишида амалга оширилган кенг қамровли ислоҳотларга тўхталиб ўтилди. Мазкур тарихий ҳужжат доирасида қонун устуворлигини таъминлаш, суд-ҳуқуқ тизимини такомиллаштириш, жазо турларини либераллаштириш, гендер тенглигини таъминлаш, қийноқларни олдини олиш, очиқлик ва шаффофликни таъминлаш, сўз эркинлигини мустаҳкамлаш қолаверса, инсонпарварлик тамойили асосида йўлдан адашганларга яна бир имкон бериш ҳамда уларни жамиятга мослаштириш борасида салмоқли ишлар амалга оширилгани қайд этилди.
Шунингдек, ўтган йиллар давомида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) институтининг ҳуқуқий мақоми мунтазам такомиллашиб боргани, унинг фаолият қамрови ва ваколатлари кенгайгани, инсон ҳуқуқларини таъминлашда Омбудсманга берилган янги таъсирчан чоралар ҳақида ҳам тўхталинди.

The Authorized Person for Human Rights met with representatives of the GSP + European Commission
On March 28, 2022, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) met with representatives of the EU Commission on the “Generalized System of Preferences (GSP+)”, headed by Nikolaos Zaimis, Senior Advisor to the European Union Directorate General for Trade.
On November 30, 2020, the European Commission granted Uzbekistan the status of a beneficiary country under the Generalized System of Preferences (GSP+).
It should be noted that GSP+ is based on international values ​​and principles, in particular human and labor rights, to help developing countries reduce poverty and create jobs. In particular, the main countries that allocate funds under this program are the member countries of the Organization for Economic Cooperation and Development, in particular, the USA, the European Union, Japan, Canada, Australia, and Switzerland.
To implement the GSP+ system, the beneficiary country must ratify and effectively implement core 27 international conventions on human and labour rights, environmental protection, and good governance.
Therefore, it is advisable to accept the status of Uzbekistan as a beneficiary of the GSP + system, primarily as an international recognition of the reforms being carried out in our country.
During the talks, the parties touched upon the comprehensive reforms being implemented in the field of human rights within the framework of the Action Strategy on the five priority areas of development of the Republic of Uzbekistan for 2017-2021. This historical document is aimed at strengthening the rule of law, improving the judicial system, liberalizing punishment, ensuring gender equality, preventing torture, and also noted the significant work done to provide another opportunity for misguided people to rectify on the basis of the principle of humanism and adapt them to society.
The issues of continuous improvement of the legal status of the institution of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) over the past years, expansion of its activities and powers in ensuring human rights were also discussed.