Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил GSP+ Европа Иттифоқи Комиссияси вакиллари билан учрашди
2022 йилнинг 28 март куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) Европа Иттифоқи Савдо масалалари бош директорати, катта маслаҳатчи Николаос Заимис бошчилигидаги “Преференциялар бош тизими плюс (GSP+)” Европа Иттифоқи Комиссияси вакиллари билан учрашди.
2020 йил 30 ноябрь куни Европа комиссияси Ўзбекистонга преференциялар бош тизими (GSP+) бўйича бенефициар мамлакат мақомини берган эди.
Қайд этиш лозимки, GSP+ халқаро қадриятлар ва тамойиллар, хусусан, инсон ва меҳнат ҳуқуқлари асосида ривожланаётган мамлакатларга камбағалликни қисқартириш ва иш ўринларини яратишга кўмаклашишни кўзда тутади. Хусусан, бундай тизимни ажратувчилар бўлиб, Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилотига аъзо мамлакатлар, хусусан, АҚШ, Европа Иттифоқи, Япония, Канада, Австралия, Швейцария каби давлатлар ҳисобланади.
GSP+ тизими тақдим этилиши учун бенефициар мамлакат инсон ҳуқуқлари, меҳнат ҳуқуқлари, табиатни муҳофаза қилиш ва самарали бошқарувга оид 27 та халқаро конвенцияларни ратификация қилиши зарур.
Демак, Ўзбекистоннинг GSP+ тизими бенефициари мақомига эга бўлишини, аввало, республикамизда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг халқаро эътирофи сифатида қабул қилиш ўринлидир.
Ўзаро мулоқот давомида 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси доирасида инсон ҳуқуқларини таъминлаш йўналишида амалга оширилган кенг қамровли ислоҳотларга тўхталиб ўтилди. Мазкур тарихий ҳужжат доирасида қонун устуворлигини таъминлаш, суд-ҳуқуқ тизимини такомиллаштириш, жазо турларини либераллаштириш, гендер тенглигини таъминлаш, қийноқларни олдини олиш, очиқлик ва шаффофликни таъминлаш, сўз эркинлигини мустаҳкамлаш қолаверса, инсонпарварлик тамойили асосида йўлдан адашганларга яна бир имкон бериш ҳамда уларни жамиятга мослаштириш борасида салмоқли ишлар амалга оширилгани қайд этилди.
Шунингдек, ўтган йиллар давомида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) институтининг ҳуқуқий мақоми мунтазам такомиллашиб боргани, унинг фаолият қамрови ва ваколатлари кенгайгани, инсон ҳуқуқларини таъминлашда Омбудсманга берилган янги таъсирчан чоралар ҳақида ҳам тўхталинди.

Уполномоченный по правам человека встретился с представителями GSP + Еврокомиссия
28 марта 2022 года состоялась встреча Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) с представителями Комиссии ЕС по “Всеобщей системе преференций (GSP+)” во главе со Старшим советником Генерального директората по торговле Европейского Союз Николаосом Заимис.
30 ноября 2020 года Европейская комиссия предоставила Узбекистану статус страны-бенефициара по Всеобщей системе преференций (GSP+).
Следует отметить, что GSP+ основывается на международных ценностях и принципах, в частности на правах человека и трудовых правах, чтобы помочь развивающимся странам сократить бедность и создать рабочие места. В частности, основные страны, которые выделяют средства в рамках данной программы являются страны-члены Организации экономического сотрудничества и развития, в частности, США, Евросоюз, Япония, Канада, Австралия, Швейцария.
Для внедрения системы GSP+ страна-бенефициар должна ратифицировать 27 международных конвенций о правах человека, трудовых правах, охране природы и надлежащем управлении.
Поэтому целесообразно принять статус Узбекистана как бенефициара системы GSP+, в первую очередь, как международное признание проводимых в нашей стране реформ.
В ходе переговоров стороны коснулись комплексных реформ, реализуемых в сфере прав человека в рамках Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан на 2017-2021 годы. Этот исторический документ направлен на укрепление верховенства права, совершенствование судебной системы, либерализацию наказания, обеспечение гендерного равенства, предотвращение пыток, а также было отмечено о  проделанной значительной работе по предоставлению еще одной возможности заблуждившимся на исправление на основе принципа гуманизма и адаптации их к обществу.
Также были затронуты вопросы постоянного совершенствования правового статуса института Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) за прошедшие годы, расширения его деятельности и полномочий в обеспечении прав человека.