Мониторинг ташрифи давомида ҳибсхонада сақланаётган шахслар учун тиббий хизмат кўрсатиш, дори-дармон воситалари таъминоти ҳамда озиқ-овқат сифати ва белгиланган меъёрларга амал қилинаётганлиги ўрганилди, бу борада салбий ҳолатлар аниқланмади. Шу билан бирга, ташриф давомида санитария ва гигиена қоидаларига риоя этилаётганлигини кўриш мақсадида айбланувчи ва судланувчиларни сақлаш хоналари кўздан кечирилди.
Шундан сўнг, ҳибсхонада сақланаётган шахслар билан жамоавий суҳбатлар ўтказилиб, сақланаётган шахсларнинг шикоятлари ва таклифлари тингланди. Сақлаш шароитлари юзасидан шикоятлар келиб тушмади. Шунингдек, суҳбат давомида маҳкум ва маҳбуслар яратилган шарт-шароитлардан ва ходимларнинг муомаласидан мамнунликларини билдиришди.
Жамоавий суҳбатдан сўнг минтақавий вакил билан ҳоли учрашишни сўраган шахслар билан қабуллар ташкил қилинди. Улардан бири Жиззах вилояти Зомин туманида доимий рўйхатда туришини айтди ва тергов ҳаракатларидан норозилигини билдирди. Унинг мурожаати қабул қилиниб, қонунчиликда белгиланган тартибда кўриб чиқишлик учун ижрога олинди.
Шунингдек, қабул давомида маҳбуслардан апелляция суди мажлисларида минтақавий вакилнинг кузатувчи сифатида иштирок этишида амалий ёрдам кўрсатилиши бўйича кўплаб илтимослар келиб тушди. Ушбу мурожаатлар ҳам ижро учун қабул қилиб олинди.
Ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларга амалга ошириладиган мониторинг ташрифлари давом эттирилади.

Региональный представитель Омбудсмана в Хорезмской области ознакомился с условиями содержания лиц, содержащихся в СИЗО № 11
25 февраля региональный представитель Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) в Хорезмской области Одилбек Оллоёров посетил СИЗО №11 г. Ургенча для ознакомления с условиями, созданными для задержанных, и изучения поступивших обращений от задержанных. В ходе мониторингового визита были изучены качество и соблюдение установленных норм по оказанию медицинских услуг, обеспечению лекарственными средствами и питанием лиц, содержащихся под стражей, и в ходе изучения случаев нарушения данных норм выявлено не было. При этом в ходе посещения также были осмотрены комнаты обвиняемых и подсудимых на предмет соблюдения правил санитарии и гигиены.
После этого с задержанными были проведены групповые беседы и выслушаны их жалобы и предложения. К условиям  содержания претензий со стороны задержанных не было. В ходе беседы осужденные и заключенные выразили удовлетворение созданными условиями и отношением персонала к ним.
После группового обсуждения были организованы приемы для желающих встретиться с региональным представителем в индивидуальном порядке. Один из них заявил, что находится на постоянном учете в Зааминском районе Джизакской области, и выразил недовольство ходом расследования. Его обращение было принято к рассмотрению в порядке, установленном законодательством.
Также поступали многочисленные просьбы от задержанных о практической помощи в участии регионального представителя в качестве наблюдателя в заседаниях апелляционного суда. Эти обращения также были приняты к исполнению.
Мониторинговые посещения мест содержания под стражей лиц с ограниченной свободой передвижения будут продолжены.