2022 йилнинг 7 февраль куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова мамлакатимизга ташриф буюрган Туркия Республикаси Буюк миллат мажлиси Имкониятларда гендер тенглик комиссияси раиси Фатма Аксал бошчилигидаги делегация аъзолари билан учрашди.
Учрашув давомида меҳмон Фатма Аксал Ўзбекистонда гендер тенглигини таъминлаш, аёллар ва эркакларга тенг имкониятлар яратиш бораси амалга оширилган ишларни ижобий баҳолади.
Шунингдек, Туркияда гендер тенглигини таъминлаш ва аёлларга нисбатан зўравонлик ҳолатларини олдини олиш борасида амалга оширилган ишларга тўхталди.
Ўзаро мулоқотда Феруза Эшматова мамлакатда инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш борасида амалга оширилган ислоҳотлар, ҳамда Ўзбекистоннинг кейинги беш йиллик тараққиётини белгилаб берувчи Тараққиёт стратегиясининг асосий йўналишлари ва унда асосий эътибор инсон қадрини юксалтиришга қаратилганлигига тўхталди.
Шунингдек, Омбудсманнинг 2021 йилги фаолиятига тўхталар экан, ўтган йилда Вакил номига Ўзбекистон Республикаси фуқаролари, хорижий давлатлар фуқаролари ва омбудсманлари, фуқаролиги бўлмаган шахслар, жамоат ташкилотлари ва бошқа юридик шахслардан жами 18738 та мурожаатнинг, 42,9 фоизи хотин-қизлардан, 52,6 фоизи эса эркаклардан келиб тушганини қайд этди.
Конструктив руҳда ўтган учрашув якунида ўзаро ҳамкорликни ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Эслатиб ўтамиз Инсон ҳуқуқлари бўйича Омбудсман 2021 йилнинг ноябрида Туркия республикасига қилган ташрифида Фатма Аксал хоним билан ҳам учрашиб, гендер тенглигини таъминлаш масаласида ўзаро тажриба алмашишган эди.

Омбудсман встретилась с Председателем Комиссии Великого Национального Собрания Турецкой Республики Фатьмой Аксал
7 февраля 2022 года Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) Феруза Эшматова встретилась с членами прибывшей делегации во главе с Председателем Комиссии по гендерному равенству Великого Национального Собрания Турецкой Республики Фатьмой Аксал.
В ходе встречи гостья Фатьма Аксал высоко оценила работу, проводимую в Узбекистане по обеспечению гендерного равенства и равных возможностей для женщин и мужчин.
Она также коснулась работы, проводимой в Турции по обеспечению гендерного равенства и предотвращению насилия в отношении женщин.
В ходе беседы Феруза Эшматова рассказала о реформах по обеспечению прав и свобод человека, реализуемых в стране, а также об основных направлениях Стратегии развития, определяющей развитие Узбекистана на ближайшие пять лет, и делающей акцент на человеческом достоинстве.
Также, говоря о деятельности Омбудсмана в 2021 году, она отметила, что в прошлом году на имя Уполномоченного поступило в общей сложности 18 738 обращений от граждан Республики Узбекистан, граждан и Омбудсменов зарубежных стран, лиц без гражданства, общественных организаций и иных юридических лиц и что 42,9% этих обращений поступило от женщин, а 52,6% от мужчин.
В завершение встречи, которая прошла в конструктивном ключе, были обсуждены вопросы развития сотрудничества.
Следует отметить, что в ходе своего визита в Турецкую Республику в ноябре 2021 года Омбудсман также встречалась с Фатьмой Аксал и обменивались опытом по вопросам обеспечения гендерного равенства.