Онлайн учрашувда Омбудсман Феруза Эшматова мамлакатимизда халқ билан мулоқот қилиш давлат ва жамият фаолиятининг устувор мезони этиб белгилангани, фуқароларга давлат идораларига мурожаат қилишда қатор қулайликлар яратилгани ва ўтган йиллар мобайнида ҳар бир ташкилот фуқароларни қабул қилиш ва уларга қулоқ солишни ўргангани, жойларда сайёр қабуллар ташкил этиш амалиёти йўлга қўйилганини қайд этди.
Омбудсман номига келиб тушаётган мурожаатлар, жумладан хотин-қизлар томонидан йўлланаётган аризалар доим таҳлил қилиниб, аҳолини қийнаётган масалалар ҳақидаги таҳлилий маълумотлар ва Вакилнинг тегишли тавсиялари доимий равишда парламент ва тегишли давлат идораларига тақдим этиб борилади.
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) номига йўлланган мурожаатлар таҳлили, 2021 йилнинг 15 апрелига қадар фуқаролар томонидан 4000 дан ортиқ мурожаат келиб тушганини кўрсатмоқда.
Ҳозирда ушбу мурожаатлар билан ишлаш уларни ўз вақтида ҳал этиш тегишли давлат идоралари билан ҳамкорликда ишланмоқда.
Шунингдек, виртуал мулоқотда Омбудсман фаолиятига ҳудудларда тегишли давлат органлари масъуллари билан биргаликда сайёр қабуллар ўтказиш амалиёти жорий қилингани ва ушбу қабуллар доирасида оғир тушмуш шароитида яшаётган оилалар ҳонадонларига ташриф буюрилиб, уларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш бўйича амалий ёрдам кўрсатилаётгани қайд этилди.
Мулоқот давомида пандемия шароитида хотин-қизларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш борасида амалга оширилган ишларга ҳам тўхталиб ўтилди. Таъкидланишича, барча туман ва шаҳарларда, ҳар бир маҳаллада эҳтиёжманд оилалар, аёллар ва ёшлар билан манзилли ишлаш бўйича мутлақо янги – “темир дафтар” тизими жорий этилди ҳамда хотин-қизларни қийнаётган кўплаб ижтимоий-иқтисодий муаммоларга амалий ечим топиш мақсадида “Аёллар дафтари” шакллантирилди.
Ўзаро мулоқот давомида Феруза Эшматова мамлакатда гендер тенглигини таъминлаш Омбудсман фаолиятининг муҳим йўналишларидан бири эканлигини қайд этди. Шунингдек, айнан пандемия даврида бутун дунёда хотин-қизларнинг меҳнат ҳуқуларининг бузилиши, сабабсиз ишдан бўшатиш, иш берувчи томонидан тегишли меҳнат шароитларининг яратиб бермаслик, ноқонуний қисқартириш каби ҳолатлар кўпайганига эътибор қаратди.
"Шу нуқтаи назардан меҳнат қонунчилигини қайта кўриб чиқиш орқали хотин-қизларга масофадан туриб ишлаш, иш графигини мослаштириш каби нормаларга аниқлик киритиш ва ушбу нормаларга амал қилиниши бўйича ишлаш зарур. Бу борада қатор лойиҳаларни ҳамкорликда амалга оширишимиз мумкин.", - деди Омбудсман.

Омбудсмен провела онлайн-встречу с руководителем Регионального центра ПРООН в Стамбуле
6 мая Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмен) Феруза Эшматова и председатель комитета по делам женщин и гендерному равенству Сената Малика Кадырханова, провели виртуальную беседу с Бхарати Садасивамом, главой регионального центра ПРООН в Стамбуле. Обсуждались вопросы прав человека Программы развития ООН, в частности, гендерное равенство, права и возможности женщин.
В ходе онлайн-встречи Уполномоченный по правам человека Феруза Эшматова отметила, что общение с населением является приоритетом государственной и общественной деятельности в стране, по этой причине создан ряд возможностей для обращения граждан в государственные органы.
Обращения к Омбудсмену, в том числе от женщин, регулярно анализируются, а аналитическая информация по вопросам, волнующим население, и соответствующие рекомендации Омбудсмена регулярно направляются в парламент и соответствующие государственные органы.
Анализ обращений к Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмену) показывает, что до 15 апреля 2021 года от граждан поступило более 4000 обращений.
В настоящее время работа с этими обращениями ведется совместно с соответствующими государственными структурами для их своевременного разрешения.
Во время виртуального диалога также было отмечено, что Уполномоченный по правам человека ввел в практику проведение выездных приемов в регионах вместе с должностными лицами соответствующих государственных структур, и в рамках этих приемов посещает дома семей, живущих в тяжелых условиях для оказания им практической помощи и  социальной поддержки.
В ходе встречи стороны обсудили проделанную работу по социальной поддержке женщин в условиях пандемии. Было отмечено, что во всех районах и городах, в каждом микрорайоне внедрена совершенно новая система адресной работы с малообеспеченными семьями, женщинами и молодежью - «Железная тетрадь» и сформирована «Женская тетрадь» для поиска практических решений многих социально-экономических проблем.
Кроме того, Феруза Эшматова отметила, что обеспечение гендерного равенства в стране - одно из важных направлений работы Омбудсмена. Она также отметила, что во время пандемии во всем мире увеличилось количество случаев нарушения трудовых прав женщин, необоснованных увольнений, не создания работодателем надлежащих условий труда, незаконных увольнений.
- В связи с этим необходимо уточнить нормы удаленной работы женщин, скорректировать график работы, провести работу над соблюдением этих норм через пересмотр трудового законодательства. В этом контексте мы можем совместно реализовать ряд проектов.
В ходе встречи, которая прошла в конструктивной и дружеской атмосфере, стороны обменялись мнениями о новых проектах.