Омбудсмандан янги лойиҳа: “Тенглик ва ҳурмат” платформаси
ЖССТнинг маълумотига кўра, аёлларга кўп ҳолларда жисмоний тазйиқ уларнинг умр йўлдошлари томонидан ўтказилади. Тазйиқ ва зўравонлик оқибатида ўлим келиб чиққан ҳолларнинг 38 фоизида унинг турмуш ўртоғи ёки у билан бирга рўзғор қуриб яшаётган шахснинг айби бўлиши таъкидланган.
Мамлакатимизда хотин-қизларни қўллаб қувватлаш, уларни зўравонликдан ҳимоя қилиш борасида амалга оширилаётган ўзгаришларга қарамасдан, ижтимоий тармоқларда хотин-қизларга нисбатан зўравонлик ҳолатлари мавжуд ҳамда Омбудсманга ҳам шу мазмундаги мурожаатлар келиб тушмоқда.
Таҳлилларга кўра, 2024 йил давомида Омбудсман томонидан кўриб чиқилган мурожаатларнинг 409 таси ва 2025 йил 7 ойи давомида 158 таси хотин-қизларга нисбатан тазйиқ ва зўравонлик, шахсий ҳаётга аралашиш ҳамда оилада аёлнинг таҳқирланиши масалаларида келиб тушган.
Шу нуқтаи назардан, Омбудсман томонидан хотин-қизларга нисбатан зўравонликларнинг барча кўринишидаги ҳолатларни олдини олиш ва бартараф этиш бўйича чора-тадбирлар амалга оширилиши мақсад қилиниб, “Тенглик ва ҳурмат” платформаси ташкил этилди.
“Тенглик ва ҳурмат” платформаси доирасидаги биринчи мобил “Ҳуқуқий ёрдам автобуси” тадбири Аёлларни реабилитация қилиш ва мослаштириш Андижон вилояти ҳудудий марказида ўтказилди.
Аёлларни реабилитация қилиш ва мослаштириш Андижон вилояти ҳудудий марказида ҳозирда 7 нафар аёл ва уларнинг 8 нафар фарзанди яшамоқда. Уларнинг баъзилари 1 ой аввал, бошқалари эса 6 ойдан буён ушбу марказда даволаниб, касб ўрганишмоқда. Уларнинг айримлари даромад топаётганини ҳам билдирди.
Омбудсман бошчилигида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси, Андижон вилояти кенгаши депутатлари, Оила ва хотин-қизлар қўмитаси Андижон вилояти бошқармаси, Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги Андижон вилояти бошқармаси, Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги Андижон вилояти бошқармаси масъуллари ҳамда ННТ вакиллари аёллар билан суҳбатлашишди.
Жағ суягим синган ҳолатда келганман бу марказга, — дейди аёллардан бири. — Бу ерда шароитлар яхши, касб ўргатадиган устозларимиз бор. Муҳими, фарзандларим ўзим билан. Авваллари бундай марказ борлигини билмаганман. Ҳозир касб ўрганиб, даромад топиш йўлларини билиб, анча ўзимга ишончим ортди. Бундан кейин зўравонликларга чидаб яшамайман.
Яна бир аёл эса қуйидагиларни сўзлаб берди: — Кўп маротаба ўзимни ўлдиришга уринганман. Лекин фарзандларим нима бўлади деган хавотир мени доим фикримдан қайтарган. Ота-онам эрта оламдан ўтган. Мени ҳимоя қиладиган яқинларим йўқлиги учун ҳам зўравонликларга кўниб яшашимга тўғри келган.
Суҳбат давомида уларнинг таълим олиш, ишлаш, тадбиркорлик билан шуғулланиш, уй сотиб олиш борасидаги имкониятлари ҳақида тўлиқ маълумот берилди. Баъзи аёллар Омбудсманга якка тартибда мурожаатларини йўллашди.
Таъкидлаш жоизки, “Тенглик ва ҳурмат” лойиҳаси нафақат жабрдийда аёлларни қўллаб-қувватлаш, балки зўравон билан ишлаш механизмларини ҳам кучайтиришни мақсад қилган.

Несмотря на проводимые в нашей стране реформы по поддержке женщин и защите их от насилия, в социальных сетях по-прежнему появляются сообщения о случаях насилия в отношении женщин, а в адрес Омбудсмана также продолжают поступать обращения подобного содержания.
Согласно анализу, в 2024 году Омбудсманом было рассмотрено 409 обращений, а за 7 месяцев 2025 года – 158 обращений, связанных с насилием и жестоким обращением в отношении женщин, вмешательством в личную жизнь и унижением женщин в семье.
В этой связи Омбудсманом с целью принятия мер по предупреждению и устранению всех форм насилия в отношении женщин создана платформа «Равенство и уважение».
Первое мероприятие в рамках платформы «Равенство и уважение» — выездная акция «Автобус правовой помощи» — состоялось в Андижанском региональном центре реабилитации и адаптации женщин.
В центре в настоящее время проживают 7 женщин и их 8 детей. Некоторые из них находятся здесь месяц, другие — уже полгода, получая лечение и осваивая профессии. Часть женщин отметила, что уже начали зарабатывать доход.
Под руководством Омбудсмана с женщинами побеседовали депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, Андижанского областного кенгаша, руководители областных управлений Комитета по делам семьи и женщин, Национального агентства социальной защиты, Министерства сокращения бедности и занятости, а также представители ННО.
«Я пришла в этот центр с переломом челюсти, — говорит одна из женщин. — Здесь хорошие условия, есть наставники, обучающие профессии. Самое главное, что мои дети рядом со мной. Раньше я не знала о существовании такого центра. Сейчас я учусь профессии, узнаю пути заработка и обретаю уверенность в себе. Больше я не буду терпеть насилие».
Другая женщина рассказала следующее: «Я много раз пыталась покончить с собой. Но мысль о том, что будет с моими детьми, всегда останавливала меня. Родителей у меня давно нет, поэтому, не имея близких, которые могли бы меня защитить, я была вынуждена мириться с насилием».
В ходе беседы женщинам была предоставлена подробная информация о возможностях получения образования, трудоустройства, занятия предпринимательством и приобретения жилья. Некоторые из женщин обратились к Омбудсману в индивидуальном порядке.
Следует отметить, что проект «Равенство и уважение» направлен не только на поддержку пострадавших женщин, но и на усиление механизмов работы с лицами, совершающими насилие.