БМТнинг Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларациясининг 5-моддасида ҳам ҳеч ким қийноққа ёки шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни хўрловчи муомала ва жазога дучор этилмаслиги кераклиги белгиланган.
“Amnesty International” халқаро ташкилотининг 2024 йилнинг апрель ойида эълон қилган ҳисоботида 2023 йилда инсон ҳуқуқларининг бузилиши билан боғлиқ муаммолар, жумладан қийноқлар ва одамларга нисбатан шафқатсиз муомала турларини жаҳоннинг 155 та мамлакатида кузатилгани қайд этилган.
Қийноқлардан озод бўлиш ҳар қандай ҳолатда ҳимоя қилиниши керак бўлган асосий инсон ҳуқуқларидан бири бўлгани сабабли Ўзбекистон унга қарши муросасиз кураш йўлини танлаган.
Ўзбекистон Республикасининг янгиланган Конституциясида инсоннинг шаъни ва қадр-қиммати дахлсизлиги ҳамда ҳеч нарса уларни камситиш учун асос бўлиши мумкин эмаслиги, ҳеч ким қийноққа солиниши, зўравонликка, бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки инсон қадр-қимматини камситувчи муомалага ёхуд жазога дучор этилиши мумкин эмаслиги белгиланган.
Шунингдек, қийноқ ҳолатларини олдини олишга оид янги нормалар киритилиб, аввалги таҳрир такомиллаштирилди. Унга кўра, агар шахснинг ўз айбини тан олганлиги унга қарши ягона далил бўлса, у айбдор деб топилиши ёки жазога тортилиши мумкин эмаслиги олий юридик мақомга эга бўлган ҳужжатда қатъий белгиланди. Бу эса қийноқ ҳолатларини келтириб чиқарувчи омилларни бартараф этишга қаратилган муҳим қадам.
Қолаверса, шахсни ҳибсга ва қамоққа олишга, қамоқда сақлашга фақат суднинг қарорига кўра йўл қўйилиши, шунингдек шахс суднинг қарорисиз 48 соатдан ортиқ муддат ушлаб турилиши мумкин эмаслиги Конституция даражасида белгилаб қўйилди.
Ҳозирга қадар Ўзбекистон инсон ҳуқуқлари соҳасида 80 дан ортиқ халқаро ҳужжатга, шу жумладан, БМТнинг 7 та асосий шартномаси ва 4 та Факультатив протоколига қўшилган.
Ўзбекистоннинг зиммасига олган халқаро мажбуриятларини бажариши, жумладан, қийноққа қарши кураш борасида ўз тажрибаси ва босиб ўтган йўли бор.
Қайд этиш лозимки, Ўзбекистон Республикаси Жиноят Кодексининг 235-моддаси билан қийноққа солиш ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ҳамда жазо турларини қўллаш учун жиноий жавобгарлик белгиланган ва қийноқни қўллаганларга нисбатан жазо чоралари оғирлаштирилган.
Шунингдек, “Ўзбекистон Республикасининг Фуқаролик кодексига қийноққа солишдан жабрланганларга етказилган зарарни қоплаш тартибини такомиллаштиришга қаратилган қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонунда қийноққа солишдан жабрланган шахсларга етказилган жисмоний ва руҳий зарар, моддий зарар ёки бой берилган фойда, маънавий зарар, юридик ёрдам, дори воситалари ва тиббий хизмат, психологик ва ижтимоий хизматлар учун қилинган харажатлар тўлаб берилиши назарда тутилган.
Шу ўринда инсон ҳуқуқлари соҳасида, хусусан, қийноқ ҳолатларини бартараф этиш бўйича амалга оширилган муҳим ислоҳотларга тўхталиб ўтиш жоиз.
2017 — 2021 йилларга мўлжалланган Ҳаракатлар стратегияси доирасида 2019 йилда Омбудсман ҳузурида қийноққа солиш ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ҳамда жазо турларининг олдини олиш бўйича миллий превентив механизм йўлга қўйилди. Шундан сўнг, ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларга Омбудсман ва жамоатчилик вакилларининг мунтазам равишда кириши ва у ерда сақланаётган шахсларнинг шароитларини ўрганиши, улар билан мулоқот қилиши йўлга қўйилди.
Биламизки, кўплаб халқаро ташкилотлар томонидан Қорақалпоғистон Республикаси ҳудудида жойлашган “Жаслиқ” узоқ йиллардан буён Марказий Осиёнинг энг мудҳиш қамоқхонаси сифатида тилга олиниб келинганди. У узоқ йиллар Ўзбекистоннинг халқаро обрўсига путур етказган. БМТнинг Қийноқларга қарши қўмитаси “Жаслиқ” қамоқхонасини ёпишни тавсия этиб келган. Президентимизнинг 2019 йил 2 августдаги қарори билан Қорақалпоғистон Республикасининг Жаслиқ қўрғонида жойлашган 19-сон ихтисослаштирилган жазони ижро этиш колонияси тугатилди. Ўша пайтданоқ, халқаро ҳамжамият мамлакатимиз етакчисининг мазкур қарорини Ўзбекистонда инсон ҳуқуқларини таъминлашдаги ижобий янгилик сифатида баҳолади.
Аҳамиятлиси, бу борадаги ишлар шунинг ўзи билан кифояланмади. Яъни бу Ўзбекистоннинг қийноқ ҳолатларининг олдини олиш сари ташлаган дастлабки қадамларидан бири эди.
Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш узлуксиз давом этадиган жараён эканлиги нуқтаи назаридан мамлакатимизда қийноққа қарши курашиш механизмлари ҳам такомиллаштирилиб борилди. Хусусан, Давлат раҳбарининг 2021 йил 26 сентябрдаги “Қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш тизимини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори нафақат ушбу иллатни барвақт аниқлаш, бартараф этиш, балки қийноқдан жабр кўрган инсонларга ҳар томонлама ёрдам бериш ва уларга етказилган зарарни компенсация қилишга ҳам қаратилди. Шунингдек, қарор билан Омбудсман ҳузуридаги Миллий превентив механзим (МПМ) ҳам такомиллаштирилиб, эксперт гуруҳи негизида Омбудсман ҳузуридаги Қийноқ ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш бўйича жамоатчилик гуруҳлари ташкил қилинди. Улар зиммасига қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ҳамда уларни тезкор бартараф этиш бўйича талабномаларни тегишли давлат органига тақдим қилиш, қийноққа солиш ҳолатлари тўғрисидаги мурожаатларни кўриб чиқишда иштирок этиш каби вазифалар юклатилди.
Рақамларга назар солсак, 2021 йилда 177 маротаба, 2022 йилда 381 маротаба мониторинг ташрифи амалга оширилган бўлса, 2023 йилда бу кўрсаткич 603 маротабани ташкил этди. Натижада қийноққа солиш ҳолатларининг олдини олиш бўйича парламент ва жамоатчилик назорати ўрнатилишига эришилди. Мониторинг ташрифлари давомида аниқланаётган камчиликлар юзасидан таҳлилий маълумот ва ахборотлар, хулоса ва тақдимномалар ҳамда талабномалар тайёрланиб, мутасадди вазирлик ва идораларга кўриб чиқиш учун юборилмоқда. Бундан ташқари, ушбу мониторинг натижалари Омбудсманнинг Олий Мажлис палаталарига тақдим этадиган йиллик ахборотида ҳам акс этади.
Шунингдек, ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларга Болалар омбудсмани, Бизнес омбудсман ҳамда Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказни ҳам монеликсиз киришлари белгиланган.
Омбудсманнинг жамоатчилик вакиллари билан ҳамкорликдаги ўрганишлари асосида 2023 йилда БМТнинг тегишли қўмитасига Қийноққа солиш ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ҳамда жазо турларини қўллашга қарши конвенциянинг бажарилиши бўйича Ўзбекистон ҳукумати ҳисоботига Омбудсман томонидан муқобил маъруза киритилди. Ушбу маърузани тайёрлашда қатор нодавлат нотижорат ташкилотлар вакиллари билан ҳамкорликда ишланди.
Таъкидлаш лозимки, қийноқ ҳолатларини аниқлаш ва бартараф этиш мақсадида Омбудсман бошчилигида амалга оширилган мониторинг ташрифлари натижасида йилдан йилга ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасалардаги шароитлар, маҳкум ва маҳбусларга бўлган муносабат халқаро меъёрларга мувофиқлаштирилди. Ушбу пенитенциар муассасаларга ўрнатилган “Омбудсман қути”лари орқали маҳкум ва маҳбусларнинг Омбудсманга мурожаат қилиш имконияти яратилди. Уларнинг мурожаатлари маҳфийлиги сақланган ҳолда ҳеч қандай тўсиқ ва овворагарчиликсиз Омбудсманга етказилиб, уларни ҳал этиш бўйича тегишли чоралар кўрилмоқда. Қайд этиш лозимки, маҳкумларни Омбудсманга “Омбудсман қутиси” орқали мурожаат этиш ҳуқуқлари Ўзбекистон Республикаси Жиноят-ижроия кодексида белгиланган.
Давлатимиз раҳбарининг юқорида тилга олинган қийноқларни олдини олиш бўйича тегишли қарорида ушбу иллатга қарши курашиш бўйича комплекс чора-тадбирлар белгиланди. Ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларга жойлаштирилган шахсларнинг ягона электрон реестрини юритиш амалиётининг жорий этилиши шулар жумласидандир.
Ушбу механизм тегишли орган ва идоралар ходимларига ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларда сақланаётган шахслар ҳақидаги маълумотлар, жумладан, қачон олиб келингани, сабаби, тиббий ҳолати ва бошқа фактларни тезкорлик билан электрон реестрга киритиш мажбуриятини юклайди. Бу эса бирор бир шахсни бесабаб ушлаб туриш, маълумотларни яшириш, жисмоний куч ишлатиш йўли билан кўрсатма олишга уриниш каби салбий ҳолатларнинг олдини олишга хизмат қилади.
Ушбу электрон реестр маълумотлари билан онлайн танишиш имконияти Омбудсман, судлар ва прокуратура органларига ҳам берилаётгани очиқликни таъминлаш билан бирга масъулият ва назоратни янада кучайтирилишини таъминлайди.
Шундай қилиб, жиноят содир этишда гумон қилиниб ушланган, маъмурий қамоққа олинган, муайян яшаш жойига эга бўлмаган, эҳтиёт чораси сифатида қамоққа олинган, озодликдан маҳрум этиш жазосига ҳукм қилинган, тиббий йўсиндаги мажбурлов чоралари қўлланилиб, психиатрия стационарларида ёки наркология муассасаларида мажбурий даволанаётган шахслар ҳақидаги маълумотлар Ягона электрон реестрга мажбурий равишда киритиб бориш тартиби белгиланмоқда.
Янги тартибларга кўра, ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган муассасаларга олиб келинган шахс ҳақидаги маълумотларни белгиланган муддатда Ягона электрон реестрда рўйхатга киритмаслик ушбу шахсларни ноқонуний ушлаб туришга тенглаштирилади ва қонунчиликда белгиланган жавобгарликка сабаб бўлади.
Қамоқда сақланаётган шахсларга нисбатан зўравонлик, қийноққа солиш ва ноқонуний ҳаракатларни ўз вақтида аниқлаш мақсадида жазони ижро этиш тизими фаолиятига рақамли технологияларни, жумладан, интеллектуал “Smart” камералар, видеорегистратор, рентген-сканер қурилмаси, электрон дўконлар жорий этиш, “онлайн” видеоучрашув хизматини йўлга қўйиш борасида ҳам қатор ишлар амалга оширилди. Албатта, тизим фаолиятининг рақамлаштирилиши жазони ижро этиш муассасаларида ишловчи ходимлар ишини енгиллаштириши билан бирга уларнинг масъулиятини ҳам оширади. Пировардида, қийноқ ҳолатларининг олдини олиш орқали инсон ҳуқуқлари таъминланишига замин яратилади.
Ушбу мақолада қийноққа қарши кураш борасидаги энг асосий амалга оширилган ишларгина қамраб олинди. Ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларда сақланаётган шахсларнинг қонуний ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш, уларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш борасида амалга оширилган самарали ислоҳотларга тўхталмадик. Умуман олганда, ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасалардаги шароитларни ҳозирги ва 7-8 йил аввалгиси билан солиштирадиган бўлсак, жуда катта ўзгаришларга гувоҳ бўламиз. Ушбу ўзгаришлар, албатта, тизимдаги ислоҳотлар ва жамоатчилик назоратининг ўрнатилиши мевасидир.
Ўзбекистонда инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасида амалга оширилаётган ишлар самарасини халқаро рейтингларда ҳам кўришимиз мумкин. “World Justice Project” халқаро нодавлат ташкилоти томонидан тузиладиган 2024 йилда эълон қилинган Ҳуқуқ устуворлиги индексида Ўзбекистон Сербия, Албания, Хитой, Беларусь, Қирғизистон, Россия, Туркия ва бошқа давлатларни ортда қолдириб, 140 та давлат орасида 78-ўринни эгаллади. Унда Ўзбекистоннинг барча 8 та индикатор бўйича кўрсаткичларида яхшиланиш кузатилган.
Қолаверса, 2024 йилнинг июнь ойида мамлакатимизга ташриф буюрган БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш Ўзбекистон Президенти билан учрашувда мамлакатимизга илк бор 20 йил аввал, иккинчи марта эса Президентлик фаолиятига энди киришган пайтлари келганлигини алоҳида таъкидлаб, қисқа давр ичида амалга оширилган ишларни юқори баҳолади. Ўзбекистон ўз фуқароларининг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва уларнинг манфаатларини таъминлаш каби қатъий ривожланиш йўлидан собитқадамлик билан бораётганини алоҳида таъкидлаган эди.
Хулоса қилиб айтганда, қийноқларга қарши кураш Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқларини таъминлашдаги муҳим устувор йўналиши ҳисобланади. Ҳозирги вақтда Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқларини таъминлаш бўйича илғор тажрибаси бор, деб қатъий айтиш мумкин. Мамлакатдаги ҳуқуқий ислоҳотлар, жамоатчилик назорати ва халқаро мажбуриятларни бажаришга бўлган садоқат инсон қадрини ҳимоя қилишдаги муҳим қадамлардир. Бу халқаро ҳамжамият томонидан эътироф этилмоқда. Муҳими, халқимиз ушбу ўзгаришлар таъсирини ўз ҳаётида ҳис қилмоқда. Ишонамизки, келгусида ҳам ушбу саъй-ҳаракатлар давом эттирилиб, инсон қадри тобора юксалиб бораверади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2021 йилнинг 22 февраль куни БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 46-сессиясида таъкидлаганидек, “Қийноқларнинг олдини олиш бўйича миллий превентив механизмни жорий этиш доирасида биз одамнинг қадр-қимматини ерга урадиган, инсонийликка зид бўлган қийноқларнинг ҳар қандай кўринишига бундан буён ҳам мутлақо йўл қўймаймиз. Бундай жиноятлар қачон содир этилганидан қатъи назар, улар учун жазо муқаррардир”. Бу сўзлар Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва қадр-қимматни юксалтириш йўлида қатъий иродага эга эканлигини яна бир карра тасдиқлайди.

Uzbekistan's experience with fighting incidence of torture as a part of human rights protection
Torture is considered as one of the most concerning issues globally, and despite a numerous dedicated international legal documents on human rights, this domain remains within the scope of focus of the world community.
Article 5 of the UN's Universal Declaration of Human Rights expressly states that no one shall be subjected to torture or to cruel, inhuman or degrading treatment or punishment.
According to the report by the "Amnesty International" released in April 2024, issues related to human rights violation, including torture and various forms of cruel treatment of people, were observed in 155 countries around the world in 2023.
Freedom from torture is among the fundamental human rights that must be protected in any circumstances. Thus, Uzbekistan stands uncompromising on its path of fight against torture.
The amended Constitution of the Republic of Uzbekistan clearly stipulates that the honor and dignity of human person are inviolable and no circumstance whatever may be invoked as a basis for denigration, no one shall be subjected to torture, violence, other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment.
Also, with more advanced norms on torture prevention introduced to the Constitution, it has been amended accordingly. As a document of supreme legal authority, the Constitution firmly establishes that a person cannot be found guilty or punished in case if their confession is the only evidence against them. This became an important step towards eradication of torture-causing factors.
Moreover, pursuant to the Constitution, no person may be arrested, imprisoned or kept in custody except upon the court order, and no person shall be kept in detention for beyond 48 hours without a committal order.
By now, Uzbekistan has entered into more than 80 international legal documents in human rights domain, including 7 core UN treaties and 4 optional protocols.
Uzbekistan gained its specific experience and track record in fulfilling its international obligations, including the fight against torture.
Noteworthy, Article 235 of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan sets out criminal liability for torture and other cruel, inhuman or degrading treatment and punishment, providing  greater punitive measures against the persons who commit torture as well.
Also, the Law "On introducing supplements to the Civil Code of the Republic of Uzbekistan aimed at improving the procedure of compensation for damages caused to the victims of torture" envisages  compensation payout for physical and mental health injury, material damage or lost profits, moral damage caused to the victims of torture as well as expenses borne by them for legal aid, drugs and medical services, psychological and social services.
At this point, the major reforms implemented in the field of human rights, particularly, those targeting eradication of torture, deserve to be mentioned. In 2019, within the Action Strategy for 2017-2021 a national preventive mechanism for the prevention of torture and other cruel, inhuman or degrading treatment and punishment was launched under the Ombudsman. It enabled regular access of the Ombudsman and civil society representatives to the custodial facilities with restrictions on the movement in order to study the conditions persons detained are kept in and ensured communication with them.
It is no secret that many international organizations kept mentioning "Jaslyq", located in the Republic of Karakalpakstan, as the worst prison in Central Asia in terms of harsh conditions and mistreatment of inmates for a long time. This penal facility undermined Uzbekistan's reputation internationally for years. The UN Committee against Torture  recommended closing of "Jaslyq" prison. In accordance with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated August 2nd, 2024 Special Penitentiary Colony No.19 based in Jaslyq settlement (Republic of Karakalpakstan) was closed. International community has acknowledged this resolution of the leader of our country as a positive development in ensuring human rights in Uzbekistan.
Noteworthy, the work in this domain was not  limited to the above. This was one of the first steps taken by Uzbekistan towards the prevention of torture.
Considering that the protection of human rights is a continuous process, the improvement of the mechanisms of fight against torture is ongoing in our country.  In particular, Presidential Decree dated June 26th, 2021 "On additional measures to improve the system of detection and prevention of torture" is focused not only on early identification and eradication of this evil, but also aims to render comprehensive assistance to the victims of torture and to compensate for the injuries/damage caused to them. Moreover, the Resolution improved the National Preventive Mechanism (MPM) under the Ombudsman, establishing on the basis of the expert groups dedicated civil society groups under Ombudsman to detect and prevent torture. They are in charge of identifying torture and submitting claims to the respective authorities for their prompt eradication, as well as participating in the review of complaints on incidents of torture.
According to the data, 177 monitoring visits were conducted in 2021, the number that doubled to 381 in 2022, and in 2023 this figure increased to 603. As a result, parliamentary and public oversight was established over torture prevention. Analytical data and information, conclusions and presentations as well as claims on eradication of shortcomings identified during monitoring visits are prepared and submitted for consideration to the respective ministries and agencies. Moreover, the results of this monitoring are reflected in Ombudsman's annual report submitted to Oliy Majlis (Parliament).
Also, as stipulated, the Children's Ombudsman, the Business Ombudsman and the National Center for Human Rights shall have unimpeded access to custodial facilities with restrictions on the movement.
Based on the studies conducted by the Ombudsman in cooperation with civil society representatives, in 2023 an alternative report produced by the Ombudsman was included in the report of the Government of Uzbekistan on  implementation of the Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment and Punishment to the respective UN Committee in 2023. This report was developed together with representatives of a number of NGOs.
As a result of monitoring visits led by the Ombudsman with a purpose to identify and eradicate torture incidents the conditions and treatment of convicts and prisoners in custodial facilities with restrictions on the movement are being upgraded according to the international standards.  The opportunity to appeal to the Ombudsman was created for convicts and prisoners using the "Ombudsman's boxes" installed in these penitentiary facilities. Observing confidentiality, these appeals are delivered to the Ombudsperson without any hindrance and nuisance, and actions are taken to resolve them. The convicts's right to appeal to the Ombudsman by means of the "Ombudsman's Box" is stipulated in the Criminal Procedure Code of the Republic of Uzbekistan.
Presidential resolutions above set forth comprehensive measures to fight and  prevent torture. Introduction of a single e-register of the persons kept in custodial facilities with restrictions on the movement is among these steps.
Under this mechanism the staff members of the concerned authorities and institutions shall be liable to promptly reflect in the e-register the data on inmates kept in custodial facilities with restrictions on the movement, such as date and reason of imprisonment, medical condition and other relevant facts. This serves to prevent adverse incidents such as detention with no legal grounds, hiding information, and attempts to obtain testimony by use of physical force.
Online access to this e-registry, granted to the Ombudsman court and prosecution authorities, promotes transparency along with further strengthening accountability and oversight.
Thus, as established by the procedure, information on persons detained on suspicion of committing a criminal offence, being held under administrative detention, with no fixed abode, under preventive detention, sentenced to deprivation of personal liberty, undergoing compulsory treatment in psychiatric hospitals or drug abuse facilities within the scope of coercive medical measures shall be a subject to mandatory entry into the e-register.
In accordance with the new procedure, failure to enter the data on persons placed in custodial facilities with restrictions on the movement into the Single E-Register within the specified period, it shall be equated to unlawful detention of these persons and give rise to the liability established by law.
Aiming at timely detection of violence, torture, and unlawful acts against person being kept in prisons in timely manner, a number of measures have been taken to introduce digital technologies, including intelligent smart cameras, video recorders, X-ray scanners, e-shops as well as online meeting service into the operations of the penal system. Definitely, dgitalization of the processes within this system will facilitate the work of the staff members working in the penal institutions along with increasing their responsibility. Ultimately, torture incidents prevention shall paved the way for human rights protection.
The scope of this article is limited to the major steps taken on the path of the fight against torture. We refrained from mentioning efficient reforms emphasizing protection of legal rights and freedoms as well as social support rendered to the persons kept in custodial facilities with restrictions on the movement. Generally, comparing current conditions in custodial facilities with restrictions on the movement with the environment observed 7-8 years ago, we can clearly see significant changes. Obviously, these improvements stem from the system-wide reforms and the establishment of public oversight.
Outcomes of Uzbekistan's efforts to protect human rights can be traced in international rankings. Uzbekistan ranks 78th among 140 countries in the Rule of Law Index released in 2024 by the "World Justice Project" international civil society organization, surpassing Serbia, Albania, China, Belarus, Kyrgyzstan, Russia, Turkey and some other countries. The ranking demonstrates improvement in all 8 indicators achieved by Uzbekistan.
Moreover, UN Secretary General António Guterres at the meeting with the President of Uzbekistan as a part of his visit highly appreciated large scaled work carried out within a short time in Uzbekistan with the reference to his first trip to our country 20 years ago, and the second visit took place right after being appointed to his current post. He stressed that Uzbekistan has embarked and is fully committed to protection of the rights and legal interests of its citizens.
In conclusion, Uzbekistan sees the fight against torture is an important priority in human rights protection domain. It can be stated with a confidence that Uzbekistan has its specific advanced experience in human rights protection. International community recognizes legal reforms conducted in Uzbekistan, establishing public oversight and the country's commitment to international obligations as important components of protecting human dignity. Principally, people of the country experience the impact of these changes in their daily life. We do believe that these efforts will be continued further, and human honor and dignity will be respected in a greater extent.
On February 22, 2021 the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoev stated at the 46th session of the UN Human Rights Council that "as a part of introducing the national preventive mechanism for torture prevention, we absolutely prohibit any form of inhuman and degrading torture and a punishment for such offences is inevitable regardless of how long ago they were committed." These words are another evidence of Uzbekistan's strong will to protect human rights and respect human dignity.