Penitensiar muassasalarga o‘rnatilgan “Ombudsman quti”laridagi murojaatlar muntazam o‘rganilmoqda
Hozirda Respublika bo‘ylab 50 ga yaqin harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan yopiq muassasalarga 350dan ortiq “Ombudsman quti”lari o‘rnatilgan. Ular orqali mahkum va mahbuslar murojaatlari qabul qilinadi. Ushbu qutilar har oyda 2 marotaba faqatgina Ombudsman xodimlari tomonidan ochiladi va murojaatlar o‘rganiladi.
Ushbu qutilar ular videokameralardan xoli va mahkum va mahbuslar uchun qulay joylarga o‘rnatiladi. Bu esa mahkum va mahbuslarga shikoyatlarini bevosita, xavfsiz va maxfiy tarzda yuborish imkonini beradi. Bu mahkumlarning muammolarini eshitish va ularni hal etishdagi muhim vosita hisoblanadi.
2024 yilning 26 avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakil (ombudsman)ning Buxoro viloyati mintaqaviy vakili A.Huseynova 17-son Jazoni ijro etish koloniyasiga joylashtirilgan  “Ombudsman quti”laridagi murojaatlarni qabul qildi. Murojaatlar bilan tanishilib, shu kunning o‘zida murojaat mualliflari bilan yakka tartibda suhbatlashildi.
Maʼlumot uchun: Oliy Majlis Senatning 52-yalpi majlisida maʼqullangan “O‘zbekiston Respublikasining Jinoyat-ijroiya kodeksiga mahkumlarning huquqlari va qonuniy manfaatlarini taʼminlashga qaratilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi Qonunda mahkumlarning Ombudsmanga murojaatlar qutisi orqali murojaat qilishi, murojaat qilish qutilarining o‘rnatilishi, ochilishi, foydalanishi, shuningdek, murojaatlarni yuborish tartibi yangi normada belgilanmoqda.

Регулярно изучаются поступившие обращения в «Ящики омбудсмана», установленные в пенитенциарных учреждениях
В настоящее время по Республике в имеющихся около 50 мест содержания лиц с ограниченной свободой передвижения установлены более 350 «Ящиков омбудсмана». Через них принимаются обращения осужденных и заключенных. Эти ящики два раза в месяц открываются только сотрудниками Омбудсмана и изучаются обращения.
Эти ящики установлены в удобных местах для осужденных и заключенных, вдали от видеокамер. Это позволяет осужденным и заключенным отправлять свои жалобы напрямую, безопасно и конфиденциально. Это является важным инструментом для установления проблем у осужденных и их решения.
26 августа 2024 года региональный представитель Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмана) в Бухарской области А.Хусейнова приняла обращения в «Ящики омбудсмана», установленные в Колонии исполнения наказания №17. Обращения были ознакомлены, и в тот же день проведены индивидуальные беседы с обратившимися.
Для справки: на 52-м пленарном заседании Сената Олий Мажлиса был одобрен Закон «О внесении изменений и дополнений в Уголовно-исполнительный кодекс Республики Узбекистан, направленный на обеспечение прав и законных интересов осужденных», согласно которому устанавливается новая норма порядка обращения осужденных посредством ящика Омбудсмана, его установка, открытие и пользование.