Monitoringda ushbu muassasada saqlanayotgan shaxslar uchun yaratilgan sharoitlar o‘rganildi, mahkum (mahbuslar) bilan sayyor qabul o‘tkazildi hamda ularning yaqin qarindoshlari bilan suhbatlashildi.
Xususan, hibsxonada saqlanayotgan F.Y. uning shaʼriy nikohida bo‘lgan ayol bilan qonuniy nikohdan o‘tish istagi borligini aytib, nikohning qonuniy rasmiylashtirilishida amaliy yordam so‘radi.
Ushbu murojaat mintaqaviy vakil tomonidan Urganch shahar FHDY bo‘limiga yo‘naltirildi. Murojaat o‘rganib chiqilib, joriy yilning 26-iyul kuni F.Y. va uning shaʼriy ayoli o‘rtasida qonuniy nikoh rasmiylashtirildi.
Shuningdek, mahbus K.L.ning Ombudsmanga yo‘llagan yozma murojaati o‘z manziliga yuborilmaganligi bo‘yicha qilgan shikoyati mintaqaviy vakil tomonidan nazoratga olinib, ushbu muassasaning mahkum (mahbuslar) murojaatlarini qabul qilish hamda tegishli manzilga yuborish bo‘yicha yuritilayotgan maxsus kitobi o‘rganilganda, mahbus K.L.ning murojaati joriy yilning 15-iyul kuni mintaqaviy vakilga, 17-iyul kuni esa Ombudsmanga yuborilganligi aniqlandi. Bugungi kunda mazkur murojaat o‘rganish jarayonida bo‘lib, Ombudsman murojaatiga asosan Oliy sud va Prokuratura tomonidan o‘rganilmoqda.
Bundan tashqari, sayyor qabulda mintaqaviy vakil tomonidan tergov hibsxonasida saqlanayotgan shaxslar bilan uchrashuvga va yo‘qlovni olib kelgan yaqin qarindoshlari bilan uchrashilib, ularni qiziqtirgan barcha savollariga javob berildi.

As a result of the mobile reception, a marriage was registered in a pre-trial detention center
Odilbek Allayorov, regional representative of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in Khorezm region, conducted a monitoring visit to remand prison No. 11. In the course of the monitoring visit, the conditions of detention of persons held in this institution were studied, an on-site reception of prisoners was conducted, and conversations with their close relatives were held.
Prisoner F.Y. expressed a desire to officially register his marriage with a woman with whom he had previously been in a common-law marriage and requested assistance in formalizing the marriage. The regional representative sent this request to the registry office of Urgench city, where it was considered, and on July 26 of this year the marriage between F.Y. and his common-law spouse was officially registered.
The complaint of the prisoner K.L. about non-receipt of his written appeal by the Ombudsman was also considered. The regional representative took this complaint under control. In the course of checking the special register of prisoners' appeals, it was found that K.L.'s appeal was handed over to the regional representative on July 15 of the current year, and sent to the Ombudsman on July 17. At present, this appeal is under consideration, and on its basis it is being checked by the Supreme Court and the Prosecutor's Office.
In addition, during the mobile reception, the regional representative met with persons in the remand center and their close relatives who came to the meeting and answered all their questions.