Monitoringda ushbu muassasada saqlanayotgan shaxslar uchun yaratilgan sharoitlar o‘rganildi, mahkum (mahbuslar) bilan sayyor qabul o‘tkazildi hamda ularning yaqin qarindoshlari bilan suhbatlashildi.
Xususan, hibsxonada saqlanayotgan F.Y. uning shaʼriy nikohida bo‘lgan ayol bilan qonuniy nikohdan o‘tish istagi borligini aytib, nikohning qonuniy rasmiylashtirilishida amaliy yordam so‘radi.
Ushbu murojaat mintaqaviy vakil tomonidan Urganch shahar FHDY bo‘limiga yo‘naltirildi. Murojaat o‘rganib chiqilib, joriy yilning 26-iyul kuni F.Y. va uning shaʼriy ayoli o‘rtasida qonuniy nikoh rasmiylashtirildi.
Shuningdek, mahbus K.L.ning Ombudsmanga yo‘llagan yozma murojaati o‘z manziliga yuborilmaganligi bo‘yicha qilgan shikoyati mintaqaviy vakil tomonidan nazoratga olinib, ushbu muassasaning mahkum (mahbuslar) murojaatlarini qabul qilish hamda tegishli manzilga yuborish bo‘yicha yuritilayotgan maxsus kitobi o‘rganilganda, mahbus K.L.ning murojaati joriy yilning 15-iyul kuni mintaqaviy vakilga, 17-iyul kuni esa Ombudsmanga yuborilganligi aniqlandi. Bugungi kunda mazkur murojaat o‘rganish jarayonida bo‘lib, Ombudsman murojaatiga asosan Oliy sud va Prokuratura tomonidan o‘rganilmoqda.
Bundan tashqari, sayyor qabulda mintaqaviy vakil tomonidan tergov hibsxonasida saqlanayotgan shaxslar bilan uchrashuvga va yo‘qlovni olib kelgan yaqin qarindoshlari bilan uchrashilib, ularni qiziqtirgan barcha savollariga javob berildi.

Заключенный Ф.Й. выразил желание официально зарегистрировать брак с женщиной, с которой ранее состоял в гражданском браке, и обратился с просьбой о содействии в оформлении данного брака. Региональный представитель направил это обращение в отдел ЗАГС города Ургенч, где оно было рассмотрено, и 26 июля текущего года брак между Ф.Й. и его гражданской супругой был официально зарегистрирован.
Также была рассмотрена жалоба заключенного К.Л. о неполучении Омбудсманом его письменного обращения. Региональный представитель взял данную жалобу на контроль. В ходе проверки специального журнала регистрации обращений заключенных было установлено, что обращение К.Л. было передано региональному представителю 15 июля текущего года, а направлено Омбудсману — 17 июля. В настоящее время это обращение находится на рассмотрении, и на его основании проводится проверка Верховным судом и Прокуратурой.
Помимо этого, во время выездного приема региональный представитель встретился с лицами, находящимися в следственном изоляторе, и их близкими родственниками, которые пришли на встречу, и ответил на все интересующие их вопросы.