Murojaatchining qayd etishicha, singlisi F.S.ni 2024-yilning yanvar oyida fuqaro D.O. aldov yo‘li bilan Rossiyaga ishlash uchun olib ketgan va pasportini ro‘yxatga qo‘yish vaji bilan olib qo‘yib, 5 oy davomida katta dalada majburlab ishlatgan. So‘ng singlisi Samara shahriga qochishga muvaffaq bo‘lgan, ammo Vataniga qaytib kelishga imkon topolmagan.
Mazkur murojaat darhol Ombudsman nazoratiga olinib, holat Jizzax viloyatidagi mintaqaviy vakili tomonidan Respublika “Istiqbolli avlod” nodavlat notijorat tashkiloti Jizzax viloyat bo‘limi bilan hamkorlikda o‘rganildi.
Natijada, fuqaro F.S. joriy yilning 27-iyul kuni O‘zbekistonga qaytarib olib kelindi va hozirda u oilasi bag‘rida.

Омбудсман сотрудничает с институтами гражданского общества при рассмотрении обращений
К региональному представителю Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсману) в Джизакской области обратилась гражданка Ф.Л. с просьбой оказать практическую помощь в возвращении в Узбекистан ее сестры, обманным путем вывезенной на работу в Россию.
Заявительница отметила, что её сестру Ф.С. в январе 2024 года гражданка Д.О. обманным путем вывезла на работу в Россию и забрав паспорт для постановки на учет, в течение 5 месяцев принудительно работала в селськохозяйственных полях. Затем сестре удалось cбежать в Самару, но обратно вернуться на родину у нее не получилось.
Данное обращение было немедленно взято на контроль Омбудсмана и изучено региональным представителем в Джизакской области совместно с Джизакским областным отделением Республиканской неправительственной организации “Истикболли авлод”.
В результате 27 июля текущего года гражданка Ф.С. была возвращена в Узбекистан и сейчас находится в кругу семьи.