Nukusdagi tartibsizliklar bo‘yicha Buxoro viloyatida bo‘lib o‘tgan sud jarayonlarida jami 61 nafar sudlangan bo‘lsa, ulardan 16 nafari sud zalidan ozod qilingan, bir nafari esa vafot etgan edi.
44 nafar sudlanganlarning yaqinlari tomonidan yuborilgan mazkur murojaat Qoraqalpog‘iston Respublikasida yuz bergan holat va voqealarni o‘rganish bo‘yicha komissiya aʼzolari tomonidan o‘rganib chiqildi va murojaatni ijobiy hal etish bo‘yicha Oliy sudga iltimosnoma kiritildi. Insonparvarlik tamoyillari asosida iltimosnoma qanoatlantirildi.
Shundan so‘ng, Buxoro viloyatidagi tergov hibsxonasida saqlanayotgan sudlanganlarning oila aʼzolari bilan uchrashuvlarini tashkillashtirish, yo‘l xarajatlarini qoplash masalasida Jo‘qorg‘i Kenesga hamda qisqa muddatli uchrashuvlar uchun kerakli sharoitlarni hozirlash bo‘yicha Ichki ishlar vazirligi Jazoni ijro etish departamenti tergov hibsxonasiga murojaat qilindi.

Всего в ходе судебных процессов, прошедших в Бухарской области по делу о беспорядках в Нукусе, был осужден 61 человек, 16 из них были освобождены из зала суда, один человек погиб.
Данное обращение, направленное родственниками 44 осужденных, было изучено членами Комиссии по независимому расследованию обстоятельств и событий, произошедших в Республике Каракалпакстан, и в Верховный Суд было направлено ходатайство о положительном разрешении обращения. На основе принципа гуманизма ходатайство было удовлетворено.
После этого Комиссия обратилась в Жокаргы Кенес Республики Каракалпакстан по организации встреч с членами семей осужденных, содержащихся в следственном изоляторе Бухарской области и для покрытия командировочных расходов, а также в следственный изолятор Департамента исполнения наказаний Министерства внутренних дел подготовить необходимые условия для краткосрочных встреч.
В результате 30 марта 2023 года были организованы краткосрочные встречи с 77 членами семей и родственниками 39 осужденных, содержащихся в следственных изоляторах. Родственники остальных 5 осужденных заявили, что не будут участвовать во встречах.