Monitoring tashriflari davomida 9,5 mingga yaqin mahkum va mahbuslar bilan jamoaviy hamda 4321 ming nafar shaxs bilan yakka tartibda suhbatlar o‘tkazildi.
Tashriflarda ushbu muassasalarda saqlanayotgan shaxslarni yashash, ovqatlanish, mehnat qilish hamda tibbiy yordam ko‘rsatish holati va sifati, saqlanayotgan shaxslar uchun olib borilayotgan maʼnaviy-maʼrifiy ishlar hamda sanitariya-gigiyena talablariga rioya etilayotganligi va boshqa shu kabi holatlar o‘rganildi.
Ombudsman va uning huzuridagi Jamoatchilik guruhlari tomonidan harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga amalga oshirilgan monitoring tashriflari natijasida mutasaddi va tegishli vazirlik va idoralarga 16 ta talabnoma, 10 ta taqdimnoma, 13 ta xulosa va 3 ta tahliliy axborotlar kiritildi.
Shuningdek, Ombudsman tomonidan Oliy Majlis palatalariga 6 ta tahliliy maʼlumot taqdim etildi.
Ombudsman tavsiyasiga ko‘ra, 23-son mahkumlar uchun ixtisoslashgan kasalxona negizida 50 o‘rinli ayollar bo‘linmasi ochildi. Avvallari bu yerda faqatgina erkak mahkumlar davolangan. Mazkur kasalxona terapiya, nevrologiya, jarrohlik, stomatologiya, diagnostika, sil kasalliklari kabi 20 ta bo‘limga va 2 ta laboratoriyaga ega, shuningdek u yerda murakkab jarrohlik amaliyotlari ham o‘tkaziladi.
Ombudsman tomonidan kiritilgan taʼsir choralarini ko‘rib chiqish natijalariga ko‘ra, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Taxiatosh tumanidagi eskirgan, bemorlarni saqlash va davolashda antisanitar holatga kelgan Narkologiya dispanseri Nukus tumanida joylashgan bo‘sh binoga ko‘chirildi va bemorlarga qulay sharoitlar yaratildi. Respublika ixtisoslashtirilgan narkologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazining Surxondaryo filialidagi oshxona to‘liq taʼmirlandi.
Shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi Ellikqalʼa tumanida joylashgan 2-son respublika va ruhiy asab kasalliklari dispanseri binosi va xonalari taʼmirlanib, bemorlarning yaqin qarindoshlari bilan uchrashishlari uchun qisqa muddatli uchrashuv xonalari hamda maxsus psixoterapiya muolajalarini o‘tkazish xonalari tashkil etildi. Shuningdek, bemorlarning ovqatlanishi uchun zarur sharoitlar yaratildi.
Ombudsman tavsiyasi asosida Sirdaryo viloyati Yangiyer shahar IIB vaqtincha saqlash hibsxonasiga ventilyatsiya tizimi o‘rnatilib, kameralardagi sharoitlar yaxshilandi hamda cho‘milish xonalari tashkil etildi. Toshkent viloyati Bo‘stonliq tumani IIB vaqtincha saqlash hibsxonasida ham mahbuslar uchun tintuv qilish, cho‘milish xonalari hamda sayrgoh tashkil etildi va kameralar barcha kerakli jihozlar bilan taʼminlandi.
Shu bilan birga masʼul idoralar tomonidan Jizzax shahar vaqtincha saqlash hibsxonasi hamda Do‘stlik tumanidagi vaqtincha saqlash hibsxonasi kapital, Samarqand viloyatidagi vaqtincha saqlash hibsxonasi joriy taʼmirlandi. Buxorodagi 4-son tergov hibsxonasida xo‘jalik ishlariga jalb qilingan mahkumlar uchun yaqin qarindoshlari bilan uchrashuv xonalari qurildi.
Buxorodagi 17-son Jazoni ijro etish koloniyasining 12-binosida qurilish-taʼmirlash ishlari amalga oshirildi va mahkumlar saqlanadigan kameralardagi sharoitlar yaxshilandi.
Respublika kuzatuv kuchaytirilgan ruhiy kasalliklar shifoxonasini zamonaviy asbob-uskunalar bilan taʼminlanmagani, bemorlarga kiyim-kechak va boshqa kerakli jihozlar ajratilmagani va boshqa aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha Ombudsman tavsiyasiga asosan reja ishlab chiqilib, ijrosi taʼminlanmoqda.
Monitoring tashriflarida aniqlangan kamchiliklarni bo‘yicha harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan yopiq muassasalarda ishlovchi 56 nafar xodimga hayfsan berildi, 2 nafar xodim jarimaga tortildi, 3 nafar xodim bilan mehnat shartnomasi bekor qilindi.
Qolaversa, Ombudsmanning mintaqaviy vakillari tomonidan harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga amalga oshirilgan monitoring tashriflari davomida joylardagi mutasaddi organlar va tashkilotlarning vakillari bilan hamkorlikda tibbiy ko‘rik, sayyor qabullar hamda boshqa maʼrifiy tadbirlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, hisobot davrida Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Navoiy, Buxoro, Sirdaryo, Surxondaryo, Xorazm va Samarqand viloyatlarida hududlardagi sog‘liqni saqlash boshqarmalari bilan hamkorlikda tor doiradagi oliy toifali shifokorlar jalb qilinib, 6000 ming nafarga yaqin mahkum va mahbuslar tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi.
Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning Namangan viloyatidagi mintaqaviy vakili va “Hunarmand” uyushmasining Namangan viloyati boshqarmasi bilan birgalikda viloyatdagi jazoni ijro etish muassasalarida saqlanayotgan mahkumlar kasb-hunarga o‘rgatilmoqda. 2024-yilning 10 oyligida 180 nafardan ortiq mahkumlar kasbga o‘rgatilib, ularga sertifikatlar berildi.
Endi mahkum va mahbuslar murojaatlarini ko‘rib chiqish natijalariga to‘xtalamiz. Hisobot davrida Ombudsmanga harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarda saqlanayotgan shaxslar hamda ularning yaqin qarindoshlari va himoyachilari (advokatlari) tomonidan 2232 ta murojaat kelib tushdi. Ularning 858 tasi pochta aloqa xizmati, 335 tasi “Ombudsman qutisi”, 403 tasi “pm.gov.uz” sayti, 309 tasi Ombudsman xodimlari qabuli, 216 tasi “Ombudsman.uz” sayti va mobil ilovasi, 44 tasi sayyor qabullar, 30 tasi Ombudsman qabuli, 24 tasi Prezident qabulxonasi va 13 tasi “Ishonch telefoni” orqali kelib tushgan.
Murojaatlarning tegishli idora va tashkilotlar bilan hamkorlikda ko‘rib chiqilishi natijasida 32 nafar jazo muddatini o‘tayotgan shaxslar maxsus tibbiy ko‘rikdan o‘tkazilib, ularning 18 nafari davolanish uchun kasalxonalarga joylashtirildi.
7 nafar mahkumga jazo muddatining o‘talmay qolgan qismini yengilrog‘iga almashtirishida yoki muddatidan ilgari shartli ozod etilishida, 8 nafariga amaldagi intizomiy taʼsir chorasini muddatidan avval rag‘batlantirish tariqasida yechilishida amaliy yordam ko‘rsatildi.
4 nafar mahkum yashash joyiga yaqin bo‘lgan jazoni ijro etish muassasalariga o‘tkazilgan.
Manzil-koloniyalarda jazo muddatini o‘tayotgan mahkumlarning 12 nafar voyaga yetmagan farzandlariga bola nafaqasi puli olishda va 5 nafar mahkumning oila aʼzolariga joylardagi mahalliy hokimliklar ko‘magida moddiy yordam ajratilishiga ko‘maklashildi.
Ombudsman nomiga 2024 yil 10 oyida huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari tomonidan harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarda saqlanayotgan shaxslarga nisbatan ruhiy, psixologik, jismoniy yoki boshqacha tarzda bosim o‘tkazilganligi yuzasidan 158 ta shikoyat kelib tushdi.
Shikoyatlarning 14 tasi yuzasidan jinoyat ishi qo‘zg‘atishni rad qilish haqida qabul qilingan qarorlar Ombudsmanning murojaatiga asosan yuqori turuvchi prokurorlar tomonidan bekor qilinib, qo‘shimcha tergovga qadar tekshiruv harakatlari o‘tkazilishi belgilangan. 52 tasi esa o‘tkazilgan xizmat tekshiruvlari hamda prokuratura organlari tomonidan olib borilgan tergovga qadar tekshiruv yakunlariga ko‘ra o‘z tasdig‘ini topmadi.
62 ta shikoyat yuzasidan tergovga qadar tekshiruv harakatlari davom etmoqda.
Shuningdek, shikoyatlarni ko‘rib chiqish natijasida 10 nafar xodimga nisbatan intizomiy taʼsir chorasi qo‘llanilgan. 3 ta holatda xodimlarga nisbatan Jinoyat kodeksining tegishli moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Alohida taʼkidlash joizki, ruhiy, psixologik, jismoniy yoki boshqacha tarzda bosim o‘tkazilganligi to‘g‘risida ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan 15 ta xabarlar o‘rganilib, bu bo‘yicha 14 ta munosabat bildirilgan. Mutasaddi vazirlik va idoralarga Ombudsmanning 12 ta talabnomasi kiritilgan.

Мониторинговые визиты осуществлены в 181 колонии исполнения наказания, 122 в следственные изоляторы, 128 в изоляторы временного содержания, 59 в Специальные приемники, 39 в Реабилитационные центры, 56 в филиалы наркологических научно-практические медицинские центры, 52 в психоневрологические больницы, 46 в дома «Саховат» и «Мурувват», 91 в пункты оказания медицинской помощи лицам в состоянии опьянения.
В ходе мониторингов с осужденными и заключенными проведены более 9,5 тысячи коллективных бесед и 4321 индивидуальных бесед.
Во ходе посещений изучены условия проживания, питания, труда, оказания медицинской помощи, качества культурно-просветительской работы, соблюдения санитарно-гигиенических требований и другое.
По результатам мониторинговых визитов Уполномоченным и Общественными группами внесены 16 требований, 10 представлений, 13 заключений и 3 аналитических справок в соответствующие министерства и ведомства.
Также, представлены 6 аналитических справок в палаты Олий Мажлиса.
По рекомендации Уполномоченного на базе специализированной больницы №23 открыто женское отделение на 50 койко-мест. Ранее в данной больнице проходили лечение только мужчины. Больница оснащена 2 лабораториями и 20 такими отделениями, как терапия, неврология, хирургия, стоматология, диагностика, туберкулез и другие, а также проводятся сложные хирургические операции.
По итогам рассмотрения внесенной меры воздействия Омбудсмана, находившийся в антисанитарных условиях наркологический диспансер в Тахиаташском районе Республики Каракалпакстан был перемещен в пустое здание в Нукусском районе и созданы соответствующие условия для пациентов. Столовая филиала специализированного наркологического научно-практического центра Сурхандарьинской области была полностью отремонтирована.
Кроме этого, здание и помещения республиканского психоневрологического диспансера №2 Элликкалинского района Республики Каракалпакстан отремонтированы, созданы комнаты для краткосрочных свиданий пациентов с родственниками и специальные помещения для проведения психотерапии. Также, были созданы условия для питания пациентов.
По рекомендации Омбудсмана в изоляторе временного содержания (ИВС) УВД города Янгиера установлена система вентиляции, улучшены условия в камерах и созданы душевые помещения. Также в ИВС УВД Бостанлыкского района Ташкентской области созданы комнаты для обыска заключенных, душевые комнаты и помещения для прогулок, а также камеры оснащены необходимым оборудованием.
Наряду с этим, ответственными ведомствами изоляторы временного содержания г.Джизака и Дустликского района капитально отремонтированы, ИВС Самаркандской области отремонтированы. В следственном изоляторе №4 Бухары для осужденных, занимающихся хозяйственными работами, построены комнаты для встреч с близкими родственниками.
В корпусе №12 колонии исполнения наказания №17 Бухары проведены строительные работы и улучшены условия в камерах для осужденных.
В связи с отсутствием современных оборудований, не обеспечением пациентов одеждой и другими необходимыми предметами, а также устранения других выявленных недостатков в Республиканской психиатрической больнице усиленного наблюдения по рекомендации Омбудсмана разработан план, обеспечивается их исполнение.
По итогам мониторинговых посещений за выявленные недостатки к сотрудникам мест содержания лиц с ограниченной свободой передвижения 56 даны выговоры, 2 сотрудника привлечены к штрафу, с 3 сотрудниками расторгнуты трудовые договоры.
Кроме этого, в ходе мониторинговых визитов в места содержания лиц с ограниченной свободой передвижения региональными представителями Омбудсмана совместно с представителями соответствующих органов и ведомств регионов проводятся медицинские осмотры, выездные приемы и другие просветительские мероприятия. В частности, в сотрудничестве с управлениями здравоохранения Республики Каракалпакстан, Навоийской, Бухарской, Сырдарьинской, Сурхандарьинской, Хорезмской и Самаркандской областей были задействованы высококвалифицированные врачи и около 6000 осужденных и заключенных прошли медицинский осмотр.
Региональный представитель Омбудсмана в Наманганской области совместно с управлением союза «Хунарманд» Наманганской области обучают профессиям осужденных, содержащихся в колониях исполнения наказания области. В период 10 месяцев 2024 года более 180 осужденных получили профессиональное образование, им выданы сертификаты.
Остановимся теперь на итоги рассмотрения обращений осужденных и заключенных. В отчетный период поступило к Омбудсману от лиц, содержащихся в местах содержания лиц с ограниченной свободой передвижения и их близких родственников, а также защитников (адвокатов) поступило 2232 обращений. Из них 858 через почтовую связь, 335 через «Ящик омбудсмана», 403 через сайт «pm.gov.uz», 309 в ходе приема сотрудниками Омбудсмана, 216 через сайт и мобильное приложение «Ombudsman.uz», 44 в ходе выездных приемов, 30 в ходе приема Омбудсмана, 24 через приемную Президента и 13 через «Телефон доверия».
По итогам рассмотрения обращений совместно с соответствующими органами и ведомствами 32 отбывающих наказание лиц прошли медицинское обследование, из которых 18 были направлены для лечения в больницы.
Оказано содействие 7 осужденным в замене неотбытой части срока наказания на более мягкую или условно-досрочном освобождении, 8 лицам в порядке поощрения досрочно снято дисциплинарное наказание.
4 осужденных переведены в учреждения исполнения наказания ближе к месту жительства.
Для семей 12 осужденных, отбывающих наказание в колонии-поселении, оказано содействие в получении детского пособия их несовершеннолетним детям и с помощью местных органов власти членам семьей 5 осужденных выделена материальная помощь.
На имя Омбудсмана в период 10 месяцев 2024 года поступило 158 жалоб по факту физического, психологического или иного давления со стороны сотрудников правоохранительных органов в местах содержания лиц с ограниченной свободой передвижения.
По 14 жалобам постановления об отказе в возбуждении уголовных дел по обращению Омбудсмана были отменены вышестоящей прокуратурой и назначены дополнительные доследственные проверки.
По итогам проведенных служебных расследований и доследственных проверок органами прокуратуры 52 фактов не подтверждены.
По 62 жалобам доследственная проверка продолжается.
Также, по результатам рассмотрения жалоб к 10 сотрудникам были применены меры дисциплинарного взыскания, по 3 фактам возбуждены уголовные дела по соответствующим статьям Уголовного кодекса.
Необходимо отдельно отметить, что распространившиеся в социальных сетях 15 сообщений о случаях психологического, физического или иного давления были изучены, по ним даны 14 заявлений. В 12 случаях направлены требования Омбудсмана в соответствующие министерства и ведомства.