Navoiydagi muruvvat uyi va jazoni ijro etish koloniyalaridagi sharoitlar o‘rganildi
2025-yilning 26-aprel kuni Ombudsman boshchiligida uning huzuridagi Qiynoqlarni oldini olish bo‘yicha MPM doirasida faoliyat yurituvchi Jamoatchilik guruhlari a’zolari dastlab, Nurota “Muruvvat” nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun erkaklar internat uyiga monitoring tashrifini amalga oshirishdi. Unda shuningdek, Oliy Majlis Senati a’zosi, tuman va viloyat kengashi deputatlari va OAV vakillari ham ishtirok etishdi.
Ushbu «Muruvvat» erkaklar internatda 18 yoshdan yuqori bo‘lgan birinchi va ikkinchi guruh nogironi hisoblangan imkoniyati cheklanganlar istiqomat qiladi. Monitoring tashrifida ushbu muassasada yashayotgan nogironligi bo‘lgan shaxslarga yaratilgan yashash, tibbiy xizmat ko‘rsatish, oziq-ovqat mahsulotlarini saqlash va ovqatlanish sharoitlar o‘rganildi.
Qayd etish lozimki, mazkur maskanda istiqomat qilayotganlar ijtimoiy moslashtirish barobarida qiziqishlaridan kelib chiqib kasb-hunarga o‘rgatilmoqda. Ularning bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish hamda intellektual, jismoniy va ijodiy qobiliyatini rivojlantirish bo‘yicha turli to‘garaklar tashkil etilgan.
Navoiyga tashrif doirasida viloyatdagi, Navoiy shahridagi 4 va Qiziltepa tumanidagi 5-son Jazoni ijro etish koloniyalariga ham monitoring tashriflari amalga oshirildi.
Monitoring davomida, mahkumlar bilan suhbatlashildi, tibbiy xizmat ko‘rsatish holati, koloniyalarning yotoq joylari, oshxona, kutubxona, uzoq va qisqa muddatli uchrashuv xonalari, ishlab chiqarish hududidagi sharoitlar o‘rganildi. Muassasa hududida tikuvchilik, duradgorlik, qurilish mahsulotlari, yumshoq mebel yasash, IT-savodxonlik va boshqa kasb-hunarga ixtisoslashgan syexlar mavjud.
Monitoring tashriflari yakunlariga ko‘ra, mutasaddi vazirlik va idoralarga Ombudsman ta’sir choralari shakldagi hujjatlar kiritilishi ta’minlanadi.
Eslatib o‘tamiz, Ombudsman va uning huzuridagi jamoatchilik guruhi a’zolari 24-26 aprel kunlari Navoiy viloyatida bo‘lib, qator penitensiar muassasalarga monitoring tashriflarini amalga oshirdi.

Conditions Studied at the Muruvvat Care Home and Correctional Colonies in Navoi Region
On April 26, 2025, under the leadership of the Commissioner of Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman), members of the Public Groups operating within the framework of the National Preventive Mechanism (NPM) against torture conducted a monitoring visit to the Nurata “Muruvvat” Residential Institution for Men with Disabilities. The visit also included the participation of a member of the Senate of Oliy Majlis, district and regional council deputies, and representatives of the media.
The “Muruvvat” facility houses men over the age of 18 with first- and second-degree disabilities. The living conditions, medical care, food storage, and meal arrangements for residents with disabilities at this facility were inspected during the monitoring visit.
It should be noted that residents are provided with opportunities for social adaptation and vocational training based on their interests. Various activities aimed at developing their intellectual, physical, and creative skills are organized. As part of the visit to the Navoi region, monitoring visits were also carried out at Correctional Colony No. 4 in Navoi city and Correctional Colony No. 5 in Kyzyltepa district.
During the monitoring, interviews with inmates were conducted, and the conditions of medical services, dormitories, canteens, libraries, short- and long-term visitation rooms, and workshop facilities were examined. The institutions have specialized workshops for sewing, carpentry, construction materials production, soft furniture making, IT literacy, and other vocational skills.
Based on the results of the monitoring visits, the Ombudsman will submit recommendations in the form of enforcement actions to the relevant ministries and agencies.
Reminder: From April 24 to 26, the Ombudsman and members of the Public Groups conducted a series of monitoring visits to penitentiary institutions in Navoi region.