Ҳар бир мурожаат бўйича фуқароларнинг важлари атрофлича тингланиб, уларга ҳуқуқий тушунтиришлар берилди. Омбудсман ваколатига оид мурожаатлар назоратга олинди.
Қўшимча ўрганиш талаб этиладиган мурожаатлар тегишли давлат органлари ва ташкилотлар билан ҳамкорликда кўриб чиқилади.
Эслатиб ўтамиз, фуқаролар Омбудсманга ombudsman.uz расмий сайти ҳамда “Ombudsman.uz” мобил иловаси орқали электрон шаклда мурожаат юборишлари мумкин. Шунингдек, фуқаролар ҳудудларда Омбудсманнинг минтақавий вакилларига бевосита мурожаат қилиш имкониятига эга. Минтақавий вакилларнинг Ф.И.о., қабул манзиллари, телефон рақамлари ва қабул кунлари ҳақидаги маълумотлар ombudsman.uz сайтининг “Минтақавий вакиллар” бўлимида жойлаштирилган.

По каждому обращению были подробно выслушаны доводы граждан и даны соответствующие правовые разъяснения. Обращения, относящиеся к компетенции Омбудсмана, взяты на контроль.
Обращения, требующие дополнительного изучения, будут рассмотрены во взаимодействии с соответствующими государственными органами и организациями.
Напоминаем, что граждане могут направлять обращения Омбудсману в электронной форме через официальный сайт ombudsman.uz, а также посредством мобильного приложения «Ombudsman.uz». Кроме того, в регионах граждане могут непосредственно обращаться к региональным представителям Омбудсмана. Информация о Ф.И.О. региональных представителей, адресах приема, номерах телефонов и днях приема размещена в разделе «Региональные представители» на сайте ombudsman.uz.