Халқаро конференция иштирокчилари Олий Мажлис Қонунчилик палатасига ташриф буюришди
“Рақамли трансформация шароитида инсон ҳуқуқлари: замонавий ёндашувлар” мавзусидаги халқаро конференцияда иштирок этиш учун Ўзбекистонга ташриф буюрган хорижий давлатлар Омбудсманлари, инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар ва халқаро ташкилотлар вакиллари Олий Мажлис Қонунчилик палатасида бўлиб, Қонунчилик палатаси Спикери Нуриддин Исмоилов бошчилигида фракция раҳбарлари ва қўмита раислари билан учрашишди.
Мулоқотда инсон ҳуқуқ ва эркинликларини қонунчилик даражасида кафолатлаш, парламент ва Омбудсман ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш, қонун ижодкорлиги жараёнида инсон ҳуқуқлари стандартларини ҳисобга олиш ҳамда ўзаро тажриба алмашиш масалалари муҳокама қилинди.
Хорижий меҳмонларга сўнгги йилларда Ўзбекистонда инсон қадрини таъминлаш, фуқароларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишга қаратилган қонунчилик ислоҳотлари, шунингдек, инсон ҳуқуқларини таъминлашнинг парламент механизмларини такомиллаштириш борасида амалга оширилаётган ишлар ҳақида маълумот берилди.
Учрашувда парламентлар, Омбудсманлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар ўртасидаги профессионал мулоқотни давом эттириш, илғор тажрибаларни ўзаро ўрганиш ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишга қаратилган қонунчилик механизмларини янада такомиллаштириш муҳимлиги қайд этилди.

Участники международной конференции посетили Законодательную палату Олий Мажлиса
Омбудсманы зарубежных государств, представители национальных правозащитных институтов и международных организаций, прибывшие в Узбекистан для участия в международной конференции на тему «Права человека в условиях цифровой трансформации: современные подходы», посетили Законодательную палату Олий Мажлиса, где встретились с руководителями фракций и председателями комитетов во главе со Спикером Законодательной палаты Нуриддином Исмоиловым.
В ходе встречи обсуждены вопросы обеспечения гарантий прав и свобод человека на законодательном уровне, укрепления сотрудничества между парламентом и Омбудсманом, учета стандартов в области прав человека в законотворческом процессе, а также взаимного обмена опытом.
Зарубежным гостям была представлена информация о проводимых в последние годы в Узбекистане законодательных реформах, направленных на обеспечение человеческого достоинства, защиту прав и законных интересов граждан, а также о работе по совершенствованию парламентских механизмов обеспечения прав человека.
На встрече была отмечена важность продолжения профессионального диалога между парламентами, Омбудсманами и национальными правозащитными институтами, взаимного изучения передового опыта и дальнейшего совершенствования законодательных механизмов, направленных на защиту прав человека.