Халқаро конференция доирасида қатор икки томонлама учрашувлар ўтказилди
“Рақамли трансформация шароитида инсон ҳуқуқлари: замонавий ёндашувлар” мавзусидаги халқаро конференция доирасида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова қатор икки томонлама учрашувлар ўтказди.
Хусусан, БМТнинг демократик ва адолатли халқаро тартиботни рағбатлантириш масалалари бўйича мустақил эксперти, Фракиядаги Демокрит университетининг оммавий ҳуқуқ профессори, Грециянинг собиқ ташқи ишлар вазири Георгиос Катругалос билан учрашувда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг халқаро механизмлари, миллий институтлар ўртасидаги профессионал мулоқот ва ўзаро тажриба алмашиш масалалари муҳокама қилинди.
Покистон Ислом Республикаси Панжоб омбудсмани, Халқаро Омбудсман институтининг Биринчи вице-президенти ва Осиё минтақавий директори Айеша Ҳамид билан мулоқотда омбудсман институтлари ўртасидаги ҳамкорликни кенгайтириш, фуқаролар мурожаатлари билан ишлаш амалиёти ҳамда Халқаро Омбудсман институти доирасидаги алоқаларни ривожлантириш масалаларига эътибор қаратилди.
Ҳиндистон Миллий инсон ҳуқуқлари комиссияси Раиси, Ҳиндистон Олий судининг собиқ судьяси Шри Жастис В. Рамасубраманиан билан учрашувда миллий инсон ҳуқуқлари институтларининг инсон ҳуқуқларини таъминлашдаги ўрни, уларнинг институционал салоҳияти ва ўзаро ҳамкорлик истиқболлари хусусида фикр алмашилди.
Учрашувлар давомида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги илғор тажрибаларни ўзаро ўрганиш, профессионал алоқаларни мустаҳкамлаш ва келгусида қўшма ташаббусларни амалга ошириш имкониятлари кўриб чиқилди.

В рамках международной конференции состоялся ряд двусторонних встреч
В рамках международной конференции на тему «Права человека в условиях цифровой трансформации: современные подходы» Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман) Феруза Эшматова провела ряд двусторонних встреч.
В частности, на встрече с Независимым экспертом ООН по вопросу о поощрении демократического и справедливого международного порядка, профессором публичного права Университета Демокрита во Фракии, бывшим министром иностранных дел Греции Георгиосом Катругалосом обсуждены международные механизмы защиты прав человека, вопросы профессионального диалога и обмена опытом между национальными институтами.
В ходе беседы с Омбудсманом провинции Пенджаб Исламской Республики Пакистан, Первым вице-президентом и Региональным директором Международного института омбудсманов по Азии Айешей Хамид особое внимание было уделено расширению сотрудничества между институтами омбудсманов, практике работы с обращениями граждан, а также развитию взаимодействия в рамках Международного института омбудсманов.
На встрече с Председателем Национальной комиссии по правам человека Индии, бывшим судьей Верховного суда Индии Шри Джастисом В. Рамасубраманианом состоялся обмен мнениями о роли национальных правозащитных институтов в обеспечении прав человека, их институциональном потенциале и перспективах взаимного сотрудничества.
В ходе встреч рассмотрены возможности взаимного изучения передового опыта в сфере защиты прав человека, укрепления профессиональных связей и реализации совместных инициатив в дальнейшем.