Халқаро конференция доирасида қатор икки томонлама учрашувлар ўтказилди
“Рақамли трансформация шароитида инсон ҳуқуқлари: замонавий ёндашувлар” мавзусидаги халқаро конференция доирасида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова қатор икки томонлама учрашувлар ўтказди.
Хусусан, БМТнинг демократик ва адолатли халқаро тартиботни рағбатлантириш масалалари бўйича мустақил эксперти, Фракиядаги Демокрит университетининг оммавий ҳуқуқ профессори, Грециянинг собиқ ташқи ишлар вазири Георгиос Катругалос билан учрашувда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг халқаро механизмлари, миллий институтлар ўртасидаги профессионал мулоқот ва ўзаро тажриба алмашиш масалалари муҳокама қилинди.
Покистон Ислом Республикаси Панжоб омбудсмани, Халқаро Омбудсман институтининг Биринчи вице-президенти ва Осиё минтақавий директори Айеша Ҳамид билан мулоқотда омбудсман институтлари ўртасидаги ҳамкорликни кенгайтириш, фуқаролар мурожаатлари билан ишлаш амалиёти ҳамда Халқаро Омбудсман институти доирасидаги алоқаларни ривожлантириш масалаларига эътибор қаратилди.
Ҳиндистон Миллий инсон ҳуқуқлари комиссияси Раиси, Ҳиндистон Олий судининг собиқ судьяси Шри Жастис В. Рамасубраманиан билан учрашувда миллий инсон ҳуқуқлари институтларининг инсон ҳуқуқларини таъминлашдаги ўрни, уларнинг институционал салоҳияти ва ўзаро ҳамкорлик истиқболлари хусусида фикр алмашилди.
Учрашувлар давомида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги илғор тажрибаларни ўзаро ўрганиш, профессионал алоқаларни мустаҳкамлаш ва келгусида қўшма ташаббусларни амалга ошириш имкониятлари кўриб чиқилди.

A Series of Bilateral Meetings Held on the Sidelines of the International Conference
On the sidelines of the international conference entitled “Human Rights in the Context of Digital Transformation: Modern Approaches”, Feruza Eshmatova, Commissioner of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman), held a series of bilateral meetings.
In particular, during the meeting with Georgios Katrougalos, UN Independent Expert on the promotion of a democratic and equitable international order, Professor of Public Law at the Democritus University of Thrace and former Minister of Foreign Affairs of Greece, the parties discussed international mechanisms for the protection of human rights, professional dialogue between national institutions and the exchange of experience.
During the meeting with Ayesha Hamid, Ombudsperson of Punjab, Islamic Republic of Pakistan, First Vice-President of the International Ombudsman Institute and Regional President for Asia, particular attention was paid to expanding cooperation between Ombudsman institutions, practices in handling citizens’ appeals, and further developing ties within the framework of the International Ombudsman Institute.
At the meeting with Shri Justice V. Ramasubramanian, Chairperson of the National Human Rights Commission of India and former Judge of the Supreme Court of India, the parties exchanged views on the role of national human rights institutions in ensuring human rights, their institutional capacity and prospects for mutual cooperation.
During the meetings, the parties considered opportunities for mutual learning from best practices in the field of human rights protection, strengthening professional ties and implementing joint initiatives in the future.