Омбудсман ва Қонунчилик палатаси депутатлари Тошкентдаги қатор ёпиқ муассасаларда мониторинг ўтказди
2026 йилнинг 16 июль куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ҳамда Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Халқаро ишлар, мудофаа ва хавфсизлик масалалари қўмитаси депутатлари томонидан ҳамкорликда Тошкент шаҳридаги Маъмурий қамоққа олинган шахсларни сақлаш учун мўлжалланган махсус қабулхона ҳамда Муайян яшаш жойига эга бўлмаган шахсларни реабилитация қилиш марказида мониторинг ташрифлари амалга оширилди.
Мониторинг давомида муассасаларда сақланаётган шахсларнинг яшаш шароитлари, овқатланиш, тиббий хизматдан фойдаланиш имкониятлари, санитария-гигиена ҳолати ва инсон ҳуқуқларини таъминлаш билан боғлиқ бошқа масалалар ўрганилди. Шунингдек, сақланаётган шахслар билан суҳбатлар ўтказилиб, уларнинг мурожаат ва таклифлари тингланди.
Махсус қабулхонада овқатланиш ва тиббий хизмат кўрсатилиши юзасидан эътирозлар билдирилмаган бўлса-да, камералардаги яшаш шароитларига оид айрим камчиликлар қайд этилди.
Мониторингда Муайян яшаш жойига эга бўлмаган шахсларни реабилитация қилиш марказида шахсини тасдиқловчи ҳужжатларга эга бўлмаган фуқаролар сутканинг исталган вақтида қабул қилиниши инобатга олиниб, тиббий хизматнинг узлуксизлигини таъминлаш масаласига ҳам эътибор қаратилди. Хусусан, марказда тиббиёт ходими иш вақтидан ташқари даврда зарур ҳолатларда тез тиббий ёрдам хизмати чақирилиши маълум бўлди. Ушбу йўналишда тиббий хизматни янада самарали ташкил этиш имкониятларини кўриб чиқиш юзасидан таклифлар ишлаб чиқилиши белгиланди.
Мониторинг якунлари бўйича аниқланган ҳолатлар асосида Омбудсман томонидан ишлаб чиқилган таклиф ва тавсиялар Олий Мажлис Қонунчилик палатасига киритилиши маълум қилинди.

Омбудсман и депутаты Законодательной палаты провели мониторинг ряда закрытых учреждений в Ташкенте
16 июля 2026 года Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман) совместно с депутатами Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса по международным делам, вопросам обороны и безопасности провели мониторинговые визиты в специальный приемник для содержания лиц, подвергнутых административному аресту, а также в Центр реабилитации лиц без определенного места жительства в городе Ташкенте.
В ходе мониторинга были изучены условия содержания, организация питания, доступ к медицинской помощи, санитарно-гигиеническое состояние учреждений и другие вопросы, связанные с обеспечением прав человека. Кроме того, состоялись беседы с содержащимися в учреждениях лицами, в ходе которых были выслушаны их обращения и предложения.
В специальном приемнике жалоб на организацию питания и медицинского обслуживания не поступило. Вместе с тем были отмечены отдельные недостатки, касающиеся условий содержания в камерах.
При посещении Центра реабилитации лиц без определенного места жительства особое внимание было уделено вопросу обеспечения непрерывности медицинского обслуживания с учетом того, что граждане, не имеющие документов, удостоверяющих личность, принимаются в центр в любое время суток. В частности, было установлено, что в нерабочее время медицинского работника при необходимости вызывается служба скорой медицинской помощи. По итогам мониторинга достигнута договоренность о подготовке предложений по дальнейшему совершенствованию организации медицинского обслуживания в данном направлении.
По итогам мониторинга сообщено, что подготовленные Омбудсманом предложения и рекомендации, основанные на выявленных фактах, будут внесены в Законодательную палату Олий Мажлиса.