Тадбирлар Самарқанд вилоятидаги 7-сон Тергов ҳибсхонаси, Қашқадарё вилоятидаги 10-сон Жазони ижро этиш колонияси, Қорақалпоғистон Республикасидаги 2-сон Тергов ҳибсхонаси ва Республика ихтисослаштирилган наркология илмий-амалий тиббиёт марказининг Нукус минтақавий филиали ҳамда Сурхондарё вилоятидаги 9-сон Тергов ҳибсхонасида ходимлар билан очиқ мулоқотлар ўтказилди. Ушбу тадбирларда 450 нафардан ортиқ ходим иштирок этди.
Тадбир давомида иштирокчиларга қийноқларнинг олдини олиш соҳасидаги миллий ва халқаро ҳуқуқий механизмлар, жумладан, “Қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш тизимини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарори, “Миранда қоидаси” тамойиллари ҳамда уларнинг Ўзбекистон Республикаси Конституциясидаги ифодаси ҳақида тушунтиришлар берилди.
Шунингдек, Қорақалпоғистон Республикасидаги 2-сон Тергов ҳибсхонаси ходимларининг “Қийноқларга ҳамда муомала ва жазолашнинг бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситадиган турларига қарши Конвенция” тўғрисида хабардорлик даражаси тест саволлари билан синовдан ўтказилди.
Тадбир якунида муассаса ходимлари ўзларини қизиқтирган саволларга мутахассислардан асослантирилган жавоб ва ҳуқуқий тушунтиришлар олдилар.

Для сотрудников закрытых учреждений проведены мероприятия «Школа Омбудсмана»
В закрытых учреждениях, где содержатся лица с ограниченной свободой передвижения, продолжаются мероприятия платформы «Школа Омбудсмана», проводимые на основе принципа «Абсолютный запрет пыток».
Открытые диалоги с сотрудниками состоялись в Следственном изоляторе № 7 Самаркандской области, исправительной колонии № 10 Кашкадарьинской области, Следственном изоляторе № 2 Республики Каракалпакстан, Нукусском региональном филиале Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра наркологии, а также в Следственном изоляторе № 9 Сурхандарьинской области. В мероприятиях приняли участие более 450 сотрудников.
В ходе мероприятия участникам были разъяснены национальные и международные правовые механизмы предупреждения пыток, в том числе положения постановления Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по совершенствованию системы выявления и предупреждения случаев применения пыток», принципы «Правила Миранды», а также их отражение в Конституции Республики Узбекистан.
Кроме того, уровень осведомлённости сотрудников Следственного изолятора № 2 Республики Каракалпакстан о Конвенции против пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания был проверен посредством тестовых вопросов.
По завершении мероприятия сотрудники учреждений получили от специалистов аргументированные ответы и правовые разъяснения по интересующим их вопросам.