Тадбирда Беларусь, Эрон, Қозоғистон, Хитой, Қирғизистон, Покистон, Россия, Тожикистон ва Ўзбекистон Омбудсманлари ҳамда тегишли давлат органлари вакиллари иштирок этди. Ҳиндистон вакиллари эса онлайн форматда қатнашди.
Тадбир иштирокчилари ШҲТга аъзо давлатларнинг инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлари ўртасида тажриба алмашиш, профессионал ҳамкорликни ривожлантириш ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш механизмларини такомиллаштириш масалаларини муҳокама қилдилар.
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова ўз маърузасида мазкур мулоқот платформаси ШҲТга аъзо давлатларда инсон ҳуқуқ ва эркинликларини бевосита ҳимоя қилувчи институтлар ўртасида амалий ҳамкорликни кенгайтириш ва илғор тажрибалар алмашиш учун муҳим имконият яратаётганини қайд этди.
Шунингдек, Ўзбекистон томонидан инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар ўртасида мунтазам мулоқотни йўлга қўйиш, тезкор ахборот алмашинуви механизмларини шакллантириш, қўшма экспертлик тадбирларини ўтказиш ҳамда ШҲТ доирасида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ҳамкорликни изчил ривожлантириш бўйича таклифлар илгари сурилди.
Тадбир якунида иштирокчилар инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга қаратилган Якуний протоколни имзоладилар.
Мазкур Маслаҳат Кенгаши учрашуви ШҲТ доирасида инсон ҳуқуқлари соҳасида мунтазам профессионал мулоқот ва тажриба алмашиш платформасини шакллантириш йўлидаги муҳим қадам сифатида баҳоланмоқда.

В мероприятии приняли участие омбудсманы Беларуси, Ирана, Казахстана, Китая, Кыргызстана, Пакистана, России, Таджикистана и Узбекистана, а также представители соответствующих государственных органов. Представители Индии присоединились к встрече в онлайн-формате.
Участники обсудили вопросы обмена опытом между национальными институтами по правам человека государств — членов ШОС, развития профессионального сотрудничества и совершенствования механизмов защиты прав человека.
В своем выступлении Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсман) Феруза Эшматова отметила, что данная диалоговая площадка создает важные возможности для расширения практического сотрудничества и обмена передовым опытом между институтами, непосредственно осуществляющими защиту прав и свобод человека в государствах — членах ШОС.
Узбекская сторона также выступила с предложениями по налаживанию регулярного диалога между национальными институтами по правам человека, формированию механизмов оперативного обмена информацией, проведению совместных экспертных мероприятий и последовательному развитию сотрудничества в сфере прав человека в рамках ШОС.
По итогам мероприятия участники подписали Итоговый протокол, направленный на дальнейшее укрепление сотрудничества в области прав человека.
Данное заседание Консультативного совета рассматривается как важный шаг на пути формирования площадки для регулярного профессионального диалога и обмена опытом в сфере прав человека в рамках ШОС.