Жумладан, Фарғона вилоятидаги 10-сон тергов ҳибсхонаси, Фарғона вилояти Маъмурий қамоққа олинган шахсларни қабул қилиш ва сақлаш учун мўлжалланган махсус қабулхонаси, вилоят 2-сонли руҳий касалликлар шифохонаси ҳамда Фарғона вилояти Ички ишлар бошқармаси вақтинча сақлаш ҳибсхонасида яратилган шароитлар ўрганилди.
Ташрифлар давомида муассасалардаги ётоқ жойлари, тиббиёт бўлимлари, ювиниш ва санитария хоналари, ошхона, озиқ-овқат маҳсулотлари ҳамда дори-дармон воситалари билан таъминланганлик ҳолати кўздан кечирилди. Шунингдек, сайилгоҳлар, учрашув хоналари, адвокатлар билан мулоқот қилиш учун ажратилган жойлар ва видеокузатув воситалари ҳолатига ҳам эътибор қаратилди.
Мониторинг доирасида муассасаларда ўрнатилган “Омбудсман қути”лари кўздан кечирилди, сақланаётган шахслар билан якка тартибда суҳбатлар ўтказилди. Келиб тушган мурожаатлар белгиланган тартибда назоратга олинди, айрим масалалар юзасидан жойида ҳуқуқий тушунтиришлар берилди.
Ўрганиш жараёнида эътибор қаратилиши лозим бўлган айрим ҳолатлар ҳам аниқланди. Хусусан, Фарғона вилояти Ички ишлар бошқармаси вақтинча сақлаш ҳибсхонасининг айрим камераларида пол ва девор қисмлари таъмирталаб ҳолатда экани, ювиниш хоналарида санитария-дезинфекция ишларини кучайтириш зарурати мавжудлиги қайд этилди.
Мониторинг якунлари бўйича аниқланган ҳолатларни бартараф этиш бўйича тегишли идораларга Омбудсман хулосаси киритилиши маълум қилинади.
Шу куни Фарғона шаҳрида жойлашган 10-сон тергов ҳибсхонасида “Омбудсман мактаби” платформаси доирасида тадбир ҳам ташкил этилди. Унда Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Ижтимоий ҳимоя миллий агентлигининг Фарғона вилояти бошқармаси, Фарғона вилояти Ички ишлар бошқармаси ҳамда “Мадад” нодавлат нотижорат ташкилоти вакиллари иштирок этди.
Тадбир муассасада сақланаётган ва хўжалик ишларига жалб этилган маҳкумлар иштирокида ўтказилди. Унда шу йўналишдаги қонунчиликдаги ўзгаришлар, жазони ижро этиш муассасаларидан озод қилинган шахсларни жамиятга мослаштириш, нафақа тайинлаш ва тўлаш тартиби ҳақида тушунтиришлар берилди.
“Омбудсман мактаби” тадбири савол-жавоб ва очиқ мулоқот руҳида ўтди. Якунда мурожаати бўлган маҳкум ва маҳбуслар қабул қилиниб, уларга ҳуқуқий тушунтиришлар берилди.

In particular, conditions were examined at Pre-trial Detention Center No. 10, the Special Reception Center for Persons Subjected to Administrative Arrest of Fergana Region, Regional Psychiatric Hospital No. 2, and the Temporary Detention Facility of the Fergana Regional Department of Internal Affairs.
During the visits, sleeping areas, medical units, shower and sanitary facilities, canteens, and the provision of food products and medicines were inspected. Conditions in walking yards, meeting rooms, facilities for meetings with lawyers, and video surveillance systems were also examined.
As part of the monitoring, the “Ombudsman Boxes” installed in the institutions were checked, and individual interviews were conducted with persons held there. Appeals received were taken under control in accordance with established procedures, and legal explanations were provided on-site regarding certain issues.
The monitoring also identified several matters requiring attention. In particular, it was established that floors and walls in several cells of the Temporary Detention Facility of the Fergana Regional Department of Internal Affairs require repair, and that sanitary and disinfection measures in shower facilities need to be strengthened.
It is reported that, based on the monitoring results, an Ombudsman’s conclusion on the identified issues will be submitted to the relevant authorities.
On the same day, an event was organized at Pre-trial Detention Center No. 10 in Fergana city within the framework of the “Ombudsman School” platform. Representatives of the Fergana Regional Department of the National Agency for Social Protection under the President of the Republic of Uzbekistan, the Fergana Regional Department of Internal Affairs, and the non-governmental non-profit organization “Madad” took part in the event.
The event was held with the participation of convicts engaged in maintenance work within the institution. Participants received explanations on recent legislative changes, social adaptation of persons released from penal institutions, and procedures for assigning and paying social benefits.
The “Ombudsman School” event was conducted in the format of an open dialogue and question-and-answer session. At the conclusion of the event, convicts and detainees with appeals were received and provided with legal explanations.