Учрашув давомида ватандошларнинг меҳнат ва яшаш шароитлари ўрганилиб, уларни қизиқтираётган масалалар ҳамда мурожаатлари тингланди. Шунингдек, фуқароларга уларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича мавжуд механизмлар, консуллик-ҳуқуқий ёрдам олиш имкониятлари ҳамда Омбудсман институти фаолияти хусусида тушунтиришлар берилди.
Очиқ мулоқот давомида фуқаролар ўзлариниқизиқтирган ҳуқуқий масалалар бўйича саволлар бердилар. Жумладан, таълим олиш, тадбиркорлик фаолиятини йўлга қўйиш, ёшлар учун яратилаётган имкониятлардан фойдаланиш, шунингдек, Ўзбекистондаги яқинларининг ҳуқуқ ва қонунийманфаатларини таъминлаш билан боғлиқ мурожаатлар эшитилди.
Шунингдек, Элчихона вакиллари хорижда меҳнат қилаётган Ўзбекистон фуқароларининг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш, уларга консуллик ёрдами кўрсатиш ва юзага келаётган масалаларни тезкор ҳал этиш доимий эътибор марказида эканини таъкидладилар.

В ходе встречи были изучены условия труда и проживания соотечественников, а также выслушаны интересующие их вопросы и обращения. Кроме того, гражданам были даны разъяснения о существующих механизмах защиты их прав и законных интересов, возможностях получения консульско-правовой помощи, а также о деятельности института Омбудсмана.
В ходе открытого диалога граждане задали вопросы по интересующим их правовым вопросам. В частности, были выслушаны обращения, связанные с получением образования, организацией предпринимательской деятельности, использованием возможностей, создаваемых для молодёжи, а также с обеспечением прав и законных интересов их близких, проживающих в Узбекистане.
Также представители Посольства подчеркнули, что вопросы защиты прав и интересов граждан Узбекистана, осуществляющих трудовую деятельность за рубежом, оказания им консульской помощи и оперативного решения возникающих проблем находятся в центре постоянного внимания.