Маълумот учун, Польша Парламентининг қуйи палатаси — Сейм 460 нафар депутатдан иборат бўлиб, мамлакатнинг асосий қонун чиқарувчи органи ҳисобланади. Унинг таркибида турли соҳалар бўйича фаолият юритувчи 30 га яқин доимий қўмита мавжуд.
Мулоқот давомида инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш, аҳолини ҳуқуқий билимларини кенгайтириш, парламент назорати механизмларини такомиллаштириш ҳамда инсон ҳуқуқларини самарали ҳимоя қилиш масалаларига тўхталиб ўтилди.
Ўз навбатида, қўмита раиси ўринбосари Марек Ржонса Польша давлатининг хорижда истиқомат қилаётган поляклар билан алоқаларни мустаҳкамлаш, уларнинг миллий-маданий қадриятларини асраб-авайлаш ва қўллаб-қувватлаш борасида амалга оширилаётган ишлар ҳақида маълумот берди. Шунингдек, у дунёнинг турли мамлакатларида фаолият юритаётган поляк диаспоралари билан ҳамкорликни ривожлантириш Польша давлат сиёсатининг муҳим йўналишларидан бири эканини таъкидлади.
Мулоқот чоғида Ўзбекистонда истиқомат қилаётган поляк миллати вакилларининг мамлакат ҳаётига муваффақиятли интеграциялашгани, турли соҳаларда жамият тараққиётига муносиб ҳисса қўшаётгани қайд этилди. Шу билан бирга, мамлакатимизда турли миллат ва элат вакиллари учун яратилган имкониятлар, миллатлараро тотувлик ва диний бағрикенглик муҳити юқори баҳоланди.

Омбудсман встретился с членами Парламента Польши
2 июня 2026 года Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман) Феруза Эшматова провела встречу с членами Сейма — нижней палаты Парламента Польши Мареком Жонсой, Вандой Новицкой и Алицией Лепковской-Голась.
Для справки: Сейм, нижняя палата Парламента Польши, состоит из 460 депутатов и является основным законодательным органом страны. В его структуре действует около 30 постоянных комитетов по различным направлениям.
В ходе беседы были обсуждены вопросы обеспечения прав и свобод человека, повышения правовой грамотности населения, совершенствования механизмов парламентского контроля, а также эффективной защиты прав человека.
В свою очередь заместитель председателя комитета Марек Жонса проинформировал о проводимой Польским государством работе по укреплению связей с поляками, проживающими за рубежом, сохранению и поддержке их национально-культурных ценностей. Он также подчеркнул, что развитие сотрудничества с польскими диаспорами, действующими в различных странах мира, является одним из важных направлений государственной политики Польши.
В ходе беседы было отмечено, что представители польской национальности, проживающие в Узбекистане, успешно интегрированы в жизнь страны и вносят достойный вклад в развитие общества в различных сферах. Вместе с тем была высоко оценена созданная в нашей стране система возможностей для представителей различных национальностей и этнических групп, а также атмосфера межнационального согласия и религиозной толерантности.