Омбудсман ва Хельсинки университети вакили ўртасида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди
2026 йилнинг 21 май куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова Хельсинки университети ҳузуридаги Қонун устуворлиги масалалари марказининг лойиҳаларни режалаштириш бўйича мутахассиси Иида Калманлехто билан учрашди.
Мулоқот чоғида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш, ўзаро тажриба алмашиш ва қўшма ташаббусларни амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Шунингдек, Марказий Осиё давлатлари омбудсманлари ҳамкорлигини янада ривожлантириш юзасидан фикр алмашилди.  Бу борада 2 йилдан бери Қонун устуворлиги  маркази томонидан Хельсинкида ташкил қилиб келинган тадбирларнинг муҳимлиги таъкидланди.
Учрашув якунида томонлар инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги амалий ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш ва ўзаро мулоқотни изчил давом эттиришга тайёр эканликларини қайд этдилар.

Обсуждены вопросы сотрудничества в сфере защиты прав человека между Омбудсманом и представителем Хельсинского университета
21 мая 2026 года Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман) Феруза Эшматова встретилась со специалистом по планированию проектов Центра по вопросам верховенства права при Хельсинском университете Иидой Калманлехто.
В ходе встречи были обсуждены вопросы укрепления сотрудничества в сфере защиты прав человека, обмена опытом и реализации совместных инициатив.
Также состоялся обмен мнениями по вопросам дальнейшего развития сотрудничества омбудсманов стран Центральной Азии. В этой связи была подчёркнута важность мероприятий, организуемых Центром по вопросам верховенства права в Хельсинки на протяжении последних двух лет.
По итогам встречи стороны подтвердили готовность к дальнейшему укреплению практического сотрудничества в сфере защиты прав человека и последовательному продолжению взаимного диалога.