Омбудсман ва Хельсинки университети вакили ўртасида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди
2026 йилнинг 21 май куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова Хельсинки университети ҳузуридаги Қонун устуворлиги масалалари марказининг лойиҳаларни режалаштириш бўйича мутахассиси Иида Калманлехто билан учрашди.
Мулоқот чоғида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш, ўзаро тажриба алмашиш ва қўшма ташаббусларни амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Шунингдек, Марказий Осиё давлатлари омбудсманлари ҳамкорлигини янада ривожлантириш юзасидан фикр алмашилди.  Бу борада 2 йилдан бери Қонун устуворлиги  маркази томонидан Хельсинкида ташкил қилиб келинган тадбирларнинг муҳимлиги таъкидланди.
Учрашув якунида томонлар инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги амалий ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш ва ўзаро мулоқотни изчил давом эттиришга тайёр эканликларини қайд этдилар.

Issues of Cooperation in the Field of Human Rights Protection Discussed Between the Ombudsman and a Representative of the University of Helsinki
On May 21, 2026, the Commissioner of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) Feruza Eshmatova met with Iida Kalmanlehto, Project Planning Specialist at the Rule of Law Centre of the University of Helsinki.
During the meeting, the parties discussed issues related to strengthening cooperation in the field of human rights protection, exchanging experience and implementing joint initiatives.
The parties also exchanged views on further developing cooperation among the Ombudsperson institutions of Central Asian countries. In this regard, the importance of the events organised by the Rule of Law Centre in Helsinki over the past two years was emphasised.
At the end of the meeting, the parties confirmed their readiness to further strengthen practical cooperation in the field of human rights protection and to continue constructive dialogue on a consistent basis.