Омбудсман мактаби: ҳудудларда фуқаролар билан очиқ мулоқотлар ўтказилди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ташаббуси билан аҳолининг ҳуқуқий хабардорлигини оширишга қаратилган “Омбудсман мактаби” платформаси доирасида ҳудудларда аҳоли билан очиқ мулоқотлар ўтказилмоқда.
Навбатдаги очиқ мулоқотлар Андижон, Бухоро, Наманган, Хоразм, Қашқадарё, Самарқанд, Навоий, Сурхондарё вилоятларида ўтказилди. Дастлаб, мурожаатлар таҳлил қилиниб, ҳар бир ҳудуд учун долзарб масалалар аниқланди ва тегишли масъул идора вакиллари жалб этилди.
Тадбирлар давомида 1000 нафарга яқин фуқаролар қамраб олинди. Жумладан, Сурхондарё вилояти Жарқўрғон туманидаги “Янги Ўзбекистон“, “Қора янтоқ”, “Қорақурсоқ”, “Меҳнат-роҳат”, “Янгиобод”, “Соқчи”, “Қорабура”, “Зартепа”, “Гулҳовуз”, “Қуштепа”, “Марказий Сурхон”, “Лойиқанд”, “Гулистон” ва “Дўстлик”, Қашқадарё вилояти Муборак туманидаги “Геолог”, Қамаши туманидаги “Ўзбекистон”, “Манғит”, “Оқгузар”, Наманган вилояти Учқўрғон туманидаги “Қўғай”, “Қайқи” ва “Исломобод”, Бухоро вилояти "Истиқбол", Навоий вилояти Қизилтепа туманидаги “Бўстон”, “Қалъаи Азизон”, “Сарой”, “Узилишкент”, “Ўртақўрғон”, “Хумо”, “Нурафшон”, “Бободўғи”, “Ғамхўр”, “Зарметан”, Самарқанд вилояти Нуробод туманидаги “Нурбулоқ” ва “Пўлатчи” ҳамда бошқа маҳаллаларда яшовчи фуқаролар иштирок этди.
Учрашувлар давомида иштирокчиларга кибержиноятчилик ва молиявий фирибгарликнинг олдини олиш, меҳнат муносабатлари ва меҳнат миграцияси соҳасидаги ҳуқуқий тартиб-таомиллар, шунингдек бошқа масалалар юзасидан тушунтиришлар берилди.
Очиқ мулоқотлардан сўнг, Омбудсманнинг ҳудудлардаги минтақавий вакилларининг сайёр қабуллари ҳам ўтказилиб, фуқаролар мурожаатлари қабул қилинди.
Шунингдек, Хоразм вилоятидаги Урганч давлат университети, Сурхондарё вилоятидаги Термиз давлат муҳандислик ва агротехнологиялар университети, Қашқадарё вилояти Қарши шаҳридаги Иқтисодиёт ва педагогика институти, Андижон вилояти Андижон шаҳридаги Андижон давлат техника институти ва Андижон давлат тиббиёт институти талабалари иштирокида ҳам “Омбудсман мактаби” тадбирлари ўтказилди.
Мазкур учрашувларда ўқувчи ва талабаларга ёшларга оид давлат сиёсати, улар учун яратилган имкониятлар ва ҳуқуқий кафолатлар ҳақида маълумот берилди.

“Ombudsman School”: Open Dialogues with Citizens Held in the Regions
Within the framework of the “Ombudsman School” platform initiated by the Commissioner of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) and aimed at increasing public legal awareness, open dialogues with citizens continue to be held across the regions.
The latest open meetings were conducted in Andijan, Namangan, Khorezm, Kashkadarya, Samarkand, Navoi, and Surkhandarya regions. Initially, incoming appeals were analyzed, issues relevant to each region were identified, and representatives of relevant responsible agencies were involved.
During the events, nearly 1,000 citizens were covered. In particular, participants included residents of the “Yangi Uzbekistan,” “Qora Yantoq,” “Qoraqursoq,” “Mehnat-Rohat,” “Yangiobod,” “Soqchi,” “Qorabura,” “Zartepa,” “Gulhovuz,” “Qushtepa,” “Markaziy Surkhon,” “Loyiqand,” “Guliston,” and “Do‘stlik” neighborhoods of Jarqo‘rg‘on district in Surkhandarya region; the “Geolog” neighborhood of Muborak district and the “O‘zbekiston,” “Mang‘it,” and “Oqguzar” neighborhoods of Qamashi district in Kashkadarya region; the “Qo‘g‘ay,” “Qayqi,” and “Islomobod” neighborhoods of Uchqo‘rg‘on district in Namangan region; the “Bo‘ston,” “Qal’ai Azizhon,” “Saroy,” “Uzilishkent,” “O‘rtaqo‘rg‘on,” “Humo,” “Nurafshon,” “Bobodog‘i,” and “Zarmetan” neighborhoods of Qiziltepa district in Navoi region; the “Istiqbol” neighborhood of Bukhara region; as well as the “Nurbuloq” and “Po‘latchi” neighborhoods of Nurobod district in Samarkand region and other areas.
During the meetings, participants received explanations on preventing cybercrime and financial fraud, legal procedures in labor relations and labor migration, as well as other relevant issues.
Following the open dialogues, mobile receptions of the Ombudsman’s regional representatives were also organized, during which citizens’ appeals were received.
In addition, “Ombudsman School” events were held with the participation of students of Urgench State University in Khorezm region, Termez State University of Engineering and Agrotechnologies in Surkhandarya region, the Institute of Economics and Pedagogy in Qarshi city of Kashkadarya region, Andijan State Technical Institute, and Andijan State Medical Institute.
During these meetings, school and university students were provided with information about state policy concerning youth, opportunities created for them, and existing legal guarantees.