Хоразм вилоятидаги қатор ёпиқ муассасаларга мониторинг ташрифлари амалга оширилди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ҳамда миллий превентив механизми доирасида фаолият юритувчи Омбудсман ҳузуридаги қийноққа солиш ҳолларининг олдини олиш бўйича Жамоатчилик гуруҳлари томонидан Хоразм вилоятидаги ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган қатор ёпиқ муассасаларга мониторинг ташрифлари амалга оширилди.
Хусусан, 11-сонли тергов ҳибсхонаси, Хоразм вилояти ИИБ Маъмурий қамоққа олинган шахсларни қабул қилиш ва сақлаш учун мўлжалланган махсус қабулхона (Махсус қабулхона) ва Муайян яшаш жойига эга бўлмаган шахсларни реабилитация қилиш маркази, Урганч шаҳар ИИБ вақтинча сақлаш ҳибсхонаси, Руҳий-асаб касалликлари шифохонаси, Республика ихтисослаштирилган наркология илмий-амалий тиббиёт марказининг вилоят филиали ҳамда Мастлик ҳолатида бўлган шахсларга тиббий ёрдам кўрсатиш туманлараро (Урганч ш.) пунктидаги шарт-шароитлар кўздан кечирилди.
Мониторинг ташрифлари давомида муассасаларда сақланаётган шахсларнинг ётоқ жойлари, ювиниш хоналари, ошхоналар, тиббиёт бўлимлари, озиқ-овқат маҳсулотлари ва дори-дармонларни сақлаш шароитлари, кутубхона, маданий дам олиш, телефон орқали мулоқот қилиш ва учрашув, шунингдек, сайилгоҳ, тинтув, тергов ва адвокатлар хоналаридаги шароитлар ҳамда видеокузатув камераларининг ҳолати кўздан кечирилди.
Ташрифлар давомида аввалги мониторинглар натижасида аниқланган камчиликларни бартараф этиш бўйича кўрилган чоралар ижроси ҳам ўрганилди.
Жумладан, 11-сонли тергов ҳибсхонасида адвокатлар учун хоналар етарли эмаслиги юзасидан аввал киритилган тавсиялар асосида қўшимча адвокатлар хонасини ташкил этиш учун 672 млн сўм маблағ ажратилгани маълум бўлди. Шунингдек, ҳибсхона ҳудудида ободонлаштириш ишларини амалга ошириш мақсадида 300 млн сўмдан ортиқ маблағ йўналтирилгани аниқланди.
Махсус қабулхонада сақланаётган шахсларни қонунчиликда белгиланган тартибда ва ихтиёрийлик асосида меҳнатга жалб қилиш имкониятларини кўриб чиқиш тавсия этилди. Бунда, айниқса, алимент тўловлари бўйича қарздорлиги мавжуд шахсларнинг меҳнат қилиши орқали ўз даромади ҳисобидан қарздорликни камайтириши ҳамда Махсус қабулхонада сақлаш билан боғлиқ харажатларни қоплаш имкониятини яратиш масаласига эътибор қаратилди.
Руҳий-асаб касалликлари шифохонасида ўтказилган ўрганишларда васийликка олинган айрим шахслар ҳолидан васийлари мунтазам хабар олмаётгани, шу билан бирга, уларнинг нафақа тўловлари васийлар томонидан олинаётгани маълум бўлди.
Шу боис, бундай ҳолатларни масъул идоралар билан ҳамкорликда ўрганиш, васийлик мажбуриятларини лозим даражада бажармаётган шахсларга нисбатан ҳуқуқий баҳо бериш ҳамда нафақа маблағларининг ҳақиқий эҳтиёж эгалари манфаатига сарфланишини таъминлаш масалалари кўриб чиқилмоқда.
Республика ихтисослаштирилган наркология илмий-амалий тиббиёт марказининг Хоразм вилоят филиалида эса овқатлантириш хизмати сифатига оид эътирозлар ўрганилди. Мониторинг натижаларига кўра, аутсорсинг асосида хизмат кўрсатаётган тадбиркорлик субъекти билан тузилган шартнома шартларига риоя этилиши ва зарур ҳолларда мазкур шартномани қайта кўриб чиқиш масаласини ўрганиш таклиф этилди.
Мониторинг якунларига кўра тегишли вазирлик ва идораларга Омбудсман ва унинг ҳузуридаги жамоатчилик гуруҳлари аьзолари томонидан билдирилган тавсиялар юборилади.

В Хорезмской области проведены мониторинговые посещения в ряд закрытые учреждения
Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (омбудсманом) совместно с членами Общественных групп по предупреждению пыток при Омбудсмане в рамках национального превентивного механизма проведены мониторинговые посещения в ряд учреждений по содержанию лиц с ограниченной свободой передвижения Хорезмской области.
В частности, изучены условия в следственном изоляторе № 11; Специальном приёмнике для лиц, подвергнутых административному аресту УВД Хорезмской области (Специальный приёмник) и Центре реабилитации для лиц без определённого места жительства; изоляторе временного содержания УВД города Ургенча; Психоневрологической больнице, областном филиале Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра наркологии и межрайонном пункте оказания медицинской помощи лицам, находящимся в состоянии опьянения (город Ургенч).
В ходе мониторинговых посещений изучены условия спальных мест содержащихся в учреждениях лиц, душевых помещений, столовых, медицинских отделов, условия хранения продовольственных продуктов и лекарственных средств, библиотеки, помещения для культурного досуга, телефонных переговоров и свиданий, а также прогулочные дворики, помещения для досмотра, следователей и встреч с адвокатами, состояние камер видеонаблюдения.
В ходе посещений также изучено исполнение мер по устранению недостатков, выявленных в ходе предыдущих мониторингов.
В частности, в следственном изоляторе № 11 по ранее внесённым рекомендациям о нехватке комнат для адвокатов было выделены 672 млн сумов на организацию дополнительных комнат для адвокатов. Кроме того, в целях благоустройства территории изолятора направлено более 300 млн сумов.
В Специальном приёмнике было рекомендовано рассмотреть возможность привлечения содержащихся лиц к труду в установленном законодательном порядке и на добровольной основе. При этом особое внимание было обращено на создание возможностей для лиц, имеющих задолженности по алиментным платежам, снижение задолженности за счёт собственного заработка и покрытия расходов, связанных с содержанием в Специальном приёмнике.
В ходе изучения психоневрологической больницы было установлено, что отдельные опекуны лиц, находящихся под опекой, не посещают их на регулярной основе, при этом пенсионные выплаты продолжают получать сами опекуны.
В связи с этим, рассматриваются вопросы изучения подобных случаев совместно с ответственными ведомствами, дачи правовой оценки действиям лиц, ненадлежащим образом исполняющих обязанности опекуна, а также обеспечения расходования пенсионных средств в интересах их фактических получателей.
В Хорезмском областном филиале Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра наркологии изучены обращения, связанные с качеством услуг питания. По итогам мониторинга предложено изучение вопроса соблюдения условий договора, заключённого с субъектом предпринимательства по оказанию услуг на аутсорсинговой основе, а при необходимости — пересмотреть данный договор.
По итогам мониторинга в соответствующие министерства и ведомства будут направлены рекомендации Омбудсмана и членов Общественных групп.