Ўзбекистон ва Россия ўртасида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди
2026 йилнинг 22 апрель куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова Россия Федерацияси Олтой ўлкаси Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили Антон Васильев билан учрашди.
Мулоқот чоғида фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш соҳасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинди. Хусусан, пенсия тайинлашда меҳнат стажи ва иш ҳақини тасдиқлаш билан боғлиқ масалалар, шунингдек, инсон ҳуқуқларини таъминлаш соҳасидаги ўзаро ҳамкорликнинг бошқа долзарб йўналишлари юзасидан фикр алмашилди.
Қайд этилганидек, 2025 йилда Ўзбекистон ва Россия Омбудсманлари ўртасида 2025–2026 йилларга мўлжалланган “Йўл харитаси” имзоланган. Ушбу ҳужжат доирасида ҳар икки давлат ҳудудида яшаётган фуқароларнинг мурожаатларини ҳамкорликда ўрганиш, уларни кўриб чиқиш ва ҳал этиш бўйича амалий чораларни кўриш назарда тутилган.
Томонлар мазкур механизм фуқароларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишда муҳим амалий аҳамиятга эга эканини таъкидлаб, трансчегаравий хусусиятга эга ижтимоий-ҳуқуқий масалалар юзасидан ўзаро ахборот алмашинувини янада кучайтиришга тайёр эканликларини билдирдилар.

Issues of cooperation between Uzbekistan and Russia in the field of human rights protection were discussed
On April 22, 2026, the Commissioner of the Oliy Majlis for Human Rights (ombudsman) Feruza Eshmatova met with the Commissioner for Human Rights of the Altai Territory of the Russian Federation, Anton Vasiliev.
During the meeting, issues of strengthening cooperation in the field of protecting citizens’ rights and freedoms were discussed. In particular, the parties exchanged views on matters related to confirming work experience and wages when assigning pensions, as well as other actual areas of mutual cooperation in ensuring human rights.
As noted, in 2025, the Ombudsman of Uzbekistan and Russia signed a “Roadmap” for 2025–2026. Within the framework of this document, it is provided to jointly study citizens’ appeals in both countries, review them, and take practical measures to resolve them.
The parties emphasized that this mechanism has important practical significance in protecting the rights and legitimate interests of citizens and expressed their readiness to further strengthen the exchange of information on cross-border social and legal issues.