Ўзбекистон ва Россия ўртасида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди
2026 йилнинг 22 апрель куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова Россия Федерацияси Олтой ўлкаси Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили Антон Васильев билан учрашди.
Мулоқот чоғида фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш соҳасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинди. Хусусан, пенсия тайинлашда меҳнат стажи ва иш ҳақини тасдиқлаш билан боғлиқ масалалар, шунингдек, инсон ҳуқуқларини таъминлаш соҳасидаги ўзаро ҳамкорликнинг бошқа долзарб йўналишлари юзасидан фикр алмашилди.
Қайд этилганидек, 2025 йилда Ўзбекистон ва Россия Омбудсманлари ўртасида 2025–2026 йилларга мўлжалланган “Йўл харитаси” имзоланган. Ушбу ҳужжат доирасида ҳар икки давлат ҳудудида яшаётган фуқароларнинг мурожаатларини ҳамкорликда ўрганиш, уларни кўриб чиқиш ва ҳал этиш бўйича амалий чораларни кўриш назарда тутилган.
Томонлар мазкур механизм фуқароларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишда муҳим амалий аҳамиятга эга эканини таъкидлаб, трансчегаравий хусусиятга эга ижтимоий-ҳуқуқий масалалар юзасидан ўзаро ахборот алмашинувини янада кучайтиришга тайёр эканликларини билдирдилар.

В ходе встречи были обсуждены вопросы укрепления сотрудничества в сфере защиты прав и свобод граждан. В частности, стороны обменялись мнениями по вопросам подтверждения трудового стажа и заработной платы при назначении пенсий, а также по другим актуальным направлениям взаимного сотрудничества в области обеспечения прав человека.
Как было отмечено, в 2025 году омбудсманы Узбекистана и России подписали «Дорожную карту» на 2025–2026 годы. В рамках данного документа предусмотрено совместное изучение обращений граждан, проживающих на территориях обеих стран, их рассмотрение и принятие практических мер по их разрешению.
Стороны подчеркнули, что данный механизм имеет важное практическое значение в защите прав и законных интересов граждан, и выразили готовность к дальнейшему укреплению обмена информацией по социально-правовым вопросам трансграничного характера.