“Омбудсман соати”: инсон ҳуқуқлари бўйича интерактив дарслар ўтказилмоқда
Ўқувчиларнинг ҳуқуқий саводхонлигини ошириш ҳамда инсон ҳуқуқ ва эркинликлари соҳасидаги билимларини кенгайтиришга қаратилган “Омбудсман соати” машғулотлари республика бўйича кўплаб мактабларда ўтказилди. Қорақалпоғистон Республикаси, Фарғона, Қашқадарё, Бухоро, Тошкент, Наманган, Сурхондарё, Хоразм, Навоий вилоятлари ҳамда Тошкент шаҳрида ўтказилган навбатдаги дарсларда 1000 нафардан ортиқ ўқувчилар қамраб олинди.
Дарслар Фарғона вилояти Қувасой шаҳридаги 1-,26- ва 6-сонли умумий ўрта таълим мактаби, Қашқадарё вилояти Касби туманидаги 53-сонли мактаб ва Кўкдала туманидаги 57-, 58-, 59-сонли умумтаълим мактаби, Қарши шаҳри ихтисослаштирилган Маданият мактаби, Бухоро вилояти Ромитан туманидаги 12-, 13-сон мактаблари, Бухоро шаҳридаги 20-, 35-сонли мактаб, 17-, 18-сонли умумий ўрта таълим мактаби, Когон шаҳридаги 8-сонли умумий ўрта таълим мактаби, Тошкент вилояти, Қуйи Чирчиқ туманидаги 44-, 45-, 46-, 37-сонли мактаб, Қорақалпоғистон Республикаси Нукус туманидаги 1- ва 21-сонли умумтаълим мактаби, Тошкент шаҳри Миробод туманидаги 328-мактаб, Яккасарой туманидаги 135-мактаб, Наманган вилояти Наманган туманидаги 3-, 30-, 13- ва 5-сонли умумий ўрта таълим мактаби, Сурхондарё вилояти Жарқўрғон туманидаги 66-сонли умумий ўрта таълим мактаби, Хоразм вилояти Қўшкўпир туманидаги 10- ва 11-сон умумий ўрта таълим мактаблари, Навоий вилояти Учқудуқ туманидаги 5-, 9-, 10- ва 18-сонли мактаблар ҳамда Хатирчи туманидаги 10-, 20-, 24- ва 33-сонли мактабларда ташкил этилди.
“Омбудсман соати” дарсларида “Ҳуқуқларимни ким таъминлайди?”, “интернетда хавфсизмисан?” мавзуларидаги видеоқўлланмалар намойиш этилди. Шунингдек, ўқувчилар атроф-муҳитни асраш ҳақидаги видеоматериалларни кўриб, Омбудсманнинг ҳудудлардаги минтақавий вакиллари билан биргаликда фикр алмашдилар.

The lessons were organized at Secondary Schools No. 1, 26, and 6 in Quvasoy city (Fergana region); School No. 53 in Kasbi district and Schools No. 57, 58, and 59 in Kokdala district (Kashkadarya region); the Specialized Culture School in Karshi city; Schools No. 12 and 13 in Romitan district, Schools No. 20 and 35, as well as Schools No. 17 and 18 in Bukhara city, and School No. 8 in Kogon city (Bukhara region); Schools No. 44, 45, 46, and 37 in Quyi Chirchiq district (Tashkent region); Schools No. 1 and 21 in Nukus district (Republic of Karakalpakstan); School No. 328 in Mirobod district and School No. 135 in Yakkasaroy district (Tashkent city); Schools No. 3, 30, 13, and 5 in Namangan district (Namangan region); School No. 66 in Jarkurgan district (Surkhandarya region); Schools No. 10 and 11 in Kushkupir district (Khorezm region); Schools No. 5, 9, 10, and 18 in Uchquduq district, as well as Schools No. 10, 20, 24, and 33 in Khatirchi district (Navoi region).
During the “Ombudsman Hour” lessons, video materials titled “Who ensures my rights?” and “Are you safe on the internet?” were shown. Students also watched videos about environmental protection and exchanged views with the Ombudsman’s regional representatives