“Омбудсман соати”: инсон ҳуқуқлари бўйича интерактив дарслар ўтказилмоқда
Ўқувчиларнинг ҳуқуқий саводхонлигини ошириш ҳамда инсон ҳуқуқ ва эркинликлари соҳасидаги билимларини кенгайтиришга қаратилган “Омбудсман соати” машғулотлари республика бўйича кўплаб мактабларда ўтказилди. Қорақалпоғистон Республикаси, Фарғона, Қашқадарё, Бухоро, Тошкент, Наманган, Сурхондарё, Хоразм, Навоий вилоятлари ҳамда Тошкент шаҳрида ўтказилган навбатдаги дарсларда 1000 нафардан ортиқ ўқувчилар қамраб олинди.
Дарслар Фарғона вилояти Қувасой шаҳридаги 1-,26- ва 6-сонли умумий ўрта таълим мактаби, Қашқадарё вилояти Касби туманидаги 53-сонли мактаб ва Кўкдала туманидаги 57-, 58-, 59-сонли умумтаълим мактаби, Қарши шаҳри ихтисослаштирилган Маданият мактаби, Бухоро вилояти Ромитан туманидаги 12-, 13-сон мактаблари, Бухоро шаҳридаги 20-, 35-сонли мактаб, 17-, 18-сонли умумий ўрта таълим мактаби, Когон шаҳридаги 8-сонли умумий ўрта таълим мактаби, Тошкент вилояти, Қуйи Чирчиқ туманидаги 44-, 45-, 46-, 37-сонли мактаб, Қорақалпоғистон Республикаси Нукус туманидаги 1- ва 21-сонли умумтаълим мактаби, Тошкент шаҳри Миробод туманидаги 328-мактаб, Яккасарой туманидаги 135-мактаб, Наманган вилояти Наманган туманидаги 3-, 30-, 13- ва 5-сонли умумий ўрта таълим мактаби, Сурхондарё вилояти Жарқўрғон туманидаги 66-сонли умумий ўрта таълим мактаби, Хоразм вилояти Қўшкўпир туманидаги 10- ва 11-сон умумий ўрта таълим мактаблари, Навоий вилояти Учқудуқ туманидаги 5-, 9-, 10- ва 18-сонли мактаблар ҳамда Хатирчи туманидаги 10-, 20-, 24- ва 33-сонли мактабларда ташкил этилди.
“Омбудсман соати” дарсларида “Ҳуқуқларимни ким таъминлайди?”, “интернетда хавфсизмисан?” мавзуларидаги видеоқўлланмалар намойиш этилди. Шунингдек, ўқувчилар атроф-муҳитни асраш ҳақидаги видеоматериалларни кўриб, Омбудсманнинг ҳудудлардаги минтақавий вакиллари билан биргаликда фикр алмашдилар.

«Час омбудсмана»: проводятся интерактивные занятия по правам человека
В целях повышения правовой грамотности учащихся и расширения их знаний в области прав и свобод человека в школах по всей республике были проведены занятия «Час омбудсмана». В очередных уроках, прошедших в Республике Каракалпакстан, а также в Ферганской, Кашкадарьинской, Бухарской, Ташкентской, Наманганской, Сурхандарьинской, Хорезмской и Навоийской областях и городе Ташкенте, приняли участие более 1000 учащихся.
Занятия были организованы в школах №1, 26 и 6 города Кувасай (Ферганская область); школе №53 Касбинского района и школах №57, 58, 59 Кукдалинского района (Кашкадарьинская область); специализированной школе культуры города Карши; школах №12 и 13 Ромитанского района, школах №20 и 35, а также №17 и 18 города Бухары, и школе №8 города Каган (Бухарская область); школах №44, 45, 46 и 37 Куйичирчикского района (Ташкентская область); школах №1 и 21 Нукусского района (Республика Каракалпакстан); школе №328 Мирабадского района и школе №135 Яккасарайского района (город Ташкент); школах №3, 30, 13 и 5 Наманганского района (Наманганская область); школе №66 Джаркурганского района (Сурхандарьинская область); школах №10 и 11 Кушкупирского района (Хорезмская область); школах №5, 9, 10 и 18 Учкудукского района, а также школах №10, 20, 24 и 33 Хатырчинского района (Навоийская область).
В рамках занятий «Час омбудсмана» были продемонстрированы видеоматериалы на темы «Кто обеспечивает мои права?» и «Безопасен ли ты в интернете?». Также учащиеся посмотрели видеоролики об охране окружающей среды и обменялись мнениями с региональными представителями Омбудсмана.