Аниқланишича, мурожаатчининг марҳум отасига 1984 йилда колхоз балансида бўлган уй яшаш учун ажратилган. Аммо бу ҳолатни тасдиқловчи ҳужжатда унинг фамилияси нотўғри қайд этилгани боис мерос ҳуқуқини расмийлаштириш жараёнида муаммо келиб чиққан.
Мурожаат Омбудсман томонидан назоратга олиниб, фуқаролар манфаатида судга юридик аҳамиятга эга бўлган фактни белгилаш ҳақида ариза киритилди.
Жиззах туманлараро маъмурий суди иш ҳужжатларини кўриб чиқиб, собиқ колхоз балансидаги уй ҳақиқатда марҳум фуқарога берилгани ҳақидаги юридик аҳамиятга эга фактни белгилади ҳамда аризани қаноатлантирди.
Мазкур суд қарори орқали меросни расмийлаштиришга тўсқинлик қилиб келган ҳолат бартараф этилди ва меросхўрларнинг қонуний ҳуқуқларини амалга ошириши учун ҳуқуқий асос яратилди.

В обращении отмечено, что вопрос не был решён несмотря на обращения наследника в Центр государственных услуг и районное отделение Кадастровой палаты, в связи с чем заявитель обратился за практической помощью в восстановлении своих законных прав.
Установлено, что в 1984 году жилое помещение, находившееся на балансе колхоза, было предоставлено для проживания отцу заявителя. Однако из-за ошибки в написании его фамилии в правоустанавливающем документе возникли препятствия при оформлении наследственных прав.
Обращение было взято на контроль Омбудсманом, и в интересах гражданина в суд было подано заявление об установлении факта, имеющего юридическое значение.
Межрайонный административный суд Джизакской области, рассмотрев материалы дела, установил юридически значимый факт того, что жилое помещение действительно было предоставлено покойному гражданину, и удовлетворил заявление.
Данное судебное решение устранило препятствия для оформления наследства и создало правовую основу для реализации законных прав наследника.