20 февраль — Халқаро ижтимоий адолат куни
2007 йилда БМТ Бош Ассамблеяси қарори билан 20 февраль — Халқаро ижтимоий адолат куни деб эълон қилинган ва ушбу сана 2009 йилдан буён дунё миқёсида нишонланиб келинмоқда.
Ижтимоий адолат — бу ҳар бир фуқаронинг ҳуқуқ ва эркинликлари амалда ҳимоя қилиниши, муносиб меҳнат шароити, тенг имкониятлар яратилиши ҳамда камситишга йўл қўймаслик тамойилларининг ҳаётга татбиқ этилишидир.
Ўзбекистон Республикаси Конституциясида мамлакатимиз ижтимоий давлат сифатида белгиланган. Бу эса аҳолининг ижтимоий ҳимоясини таъминлаш, инсон қадрини улуғлаш ва тенг имкониятлар яратиш давлат сиёсатининг устувор йўналиши эканини англатади.
Таъкидлаш жоизки, юртимизда кам таъминланган оилаларни қўллаб-қувватлаш, ногиронлиги бўлган шахслар учун шароитларни яхшилаш, аёллар ва болалар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, муносиб меҳнат муносабатларини таъминлаш ҳамда камситишнинг олдини олишга қаратилган тизимли чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. 2026 йилда ижтимоий адолатни маҳаллалардан бошлаб таъминлаш, аҳолига энг қуйи қатламдаёқ манзилли ёрдам кўрсатиш бўйича муҳим қадамлар қўйилди.
Ушбу йўналишда Омбудсман, Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳамда БМТ Тараққиёт дастури ҳамкорлигида “Ўзбекистонда қонун устуворлиги ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишни мустаҳкамлаш” лойиҳаси доирасида 2025 йилда ижтимоий адолатни амалда таъминлашга қаратилган қатор муҳим амалий ишлар қилинди.
Фарғона вилоятида зўравонликдан жабр кўрган хотин-қизлар ва болалар учун марказ барпо этилиб, ҳуқуқий ва психологик ёрдам кўрсатиш имкониятлари яратилди. Лойиҳа доирасида шунингдек ходимлар ва фуқаролик жамияти институтлари малакасини оширишга қаратилган қатор семинар–тренинглар ташкил этилди, қонунчиликни янада такомиллаштириш бўйича тавсиялар ишлаб чиқилди.
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) институти фуқаролар мурожаатларини кўриб чиқиш, ёпиқ муассасаларга мониторинг ташрифларини амалга ошириш, жамиятда мавжуд масалаларни тизимли ҳал этиш борасида фаолият юритмоқда. “Тенглик ва ҳурмат” ҳамда “Омбудсман мактаби” платформалари орқали аҳоли билан очиқ мулоқот қилиниб, мурожаатлари тингланмоқда ва уларни ҳал этиш чоралари кўрилмоқда.
Ижтимоий адолатни таъминлаш — бу фақат давлат органларининг эмас, балки ҳар биримизнинг фуқаролик бурчимиздир. Бир нарса аниқ: бу йўлда барчамиз бирлашишимиз, бефарқ бўлмаслигимиз зарур. Бугунги сана жамиятда адолат ва тенгликни таъминлаш борасидаги масъулиятимизни яна бир бор англашга чорлайди.

20 февраля — Всемирный день социальной справедливости
В 2007 году резолюцией Генеральной Ассамблеи ООН 20 февраля было провозглашено Всемирным днём социальной справедливости. С 2009 года эта дата ежегодно отмечается во всём мире.
Социальная справедливость означает реальную защиту прав и свобод каждого человека, обеспечение достойных условий труда, создание равных возможностей и реализацию принципа недопущения дискриминации.
В Конституции Республики Узбекистан закреплено, что наше государство является социальным. Это означает, что обеспечение социальной защиты населения, уважение человеческого достоинства и создание равных возможностей являются приоритетными направлениями государственной политики.
Следует отметить, что в стране последовательно реализуются системные меры, направленные на поддержку малообеспеченных семей, улучшение условий для лиц с инвалидностью, защиту прав женщин и детей, обеспечение достойных трудовых отношений и предупреждение дискриминации. В 2026 году предприняты важные шаги по обеспечению социальной справедливости начиная с уровня махалли, а также по предоставлению адресной помощи населению на самом базовом уровне.
В данном направлении в 2025 году в рамках проекта «Укрепление верховенства закона и защиты прав человека в Узбекистане», реализуемого в сотрудничестве Уполномоченного по правам человека, Министерства юстиции Республики Узбекистан и Программы развития ООН, был осуществлён ряд практических мероприятий, направленных на обеспечение социальной справедливости на практике.
В Ферганской области создан центр для женщин и детей, пострадавших от насилия, где обеспечены возможности для получения правовой и психологической помощи. В рамках проекта также были организованы семинары и тренинги, направленные на повышение квалификации сотрудников и представителей институтов гражданского общества, а также разработаны рекомендации по совершенствованию законодательства.
Институт Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) осуществляет деятельность по рассмотрению обращений граждан, проведению мониторинговых визитов в закрытые учреждения и системному решению актуальных общественных вопросов. В рамках платформ «Равенство и уважение» и «Школа Омбудсмана» ведётся открытый диалог с населением, рассматриваются обращения и принимаются меры по их разрешению.
Обеспечение социальной справедливости — это не только обязанность государственных органов, но и гражданский долг каждого из нас. Одно очевидно: на этом пути нам необходимо объединяться и проявлять неравнодушие. Эта дата вновь напоминает о нашей ответственности за утверждение справедливости и равенства в обществе.