Фарғонада фуқаролар мурожаати ишчи гуруҳ тузилган ҳолда ижобий ҳал этилди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)га Фарғона вилояти Риштон тумани, Янгийўл маҳалла фуқаролар йиғинида яшовчи бир гуруҳ фуқаролар томонидан жамоавий мурожаат келиб тушди.
Мурожаатда мазкур ҳудудда яшовчи болалар мактабга қатнаш учун Тошкент–Фарғона магистрал йўли орқали юришга мажбур бўлаётгани, ушбу йўлда пиёдалар учун махсус йўлак мавжуд эмаслиги қайд этилган. Шу сабабли фуқаролар ҳудудда жойлашган Фарғона вилояти 2-сонли юқумли касалликлар шифохонасининг ўралган чекка девор қисмидан маҳалла болалари учун хавфсиз ўтиш йўлини очишда амалий ёрдам сўраганлар.
Мурожаат Омбудсманнинг Фарғона вилоятидаги минтақавий вакили ҳамда Риштон тумани ҳокимлиги билан ҳамкорликда жойига чиқиб ўрганилди. Фуқаролар билан очиқ мулоқот ўтказилиб, ҳолат атрофлича таҳлил қилинди.
Омбудсманнинг Фарғона вилоятидаги минтақавий вакилининг Халқ депутатлари Фарғона вилояти Кенгаши билан ҳамкорлик қилиш бўйича чора-тадбирлар режасига асосан жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатларини вилоят, шаҳар ва туман депутатлари ҳамда Сенат аъзолари, давлат органлари ва ташкилотлари, шунингдек фуқаролик жамияти институтлари вакилларидан иборат ишчи гуруҳлар шакллантирилган холда жойларга чиқиб ўрганиш ҳамда хал этиш чораларини кўриш кўзда тутилган.
Ўрганиш якунларига кўра, маҳалла ҳудудидан мактаб биносигача бўлган 720 метр масофада янги йўл қуриш ишлари бошланди. Лойиҳани амалга ошириш учун туманнинг тегишли идора ва қурилиш ташкилотлари жалб этилди.

В обращении отмечалось, что дети, проживающие в данном районе, вынуждены добираться в школу, переходя магистральную автодорогу Ташкент–Фергана, при этом на данном участке отсутствует специальная пешеходная зона. В связи с этим граждане обратились с просьбой оказать практическое содействие в организации безопасного прохода для детей махалли через ограждённую крайнюю часть территории Ферганской областной инфекционной больницы №2.
Обращение было изучено на месте региональным представителем Омбудсмана по Ферганской области совместно с хокимиятом Риштанского района. С гражданами проведён открытый диалог, ситуация всесторонне проанализирована.
В соответствии с Планом мер по взаимодействию регионального представителя Омбудсмана по Ферганской области с Кенгашем народных депутатов Ферганской области предусмотрено формирование рабочих групп с участием депутатов областного, городского и районного уровней, членов Сената, представителей государственных органов и организаций, а также институтов гражданского общества для выезда на места, изучения обращений физических и юридических лиц и принятия мер по их разрешению.
По итогам изучения вопроса начаты работы по строительству новой дороги протяжённостью 720 метров от территории махалли до здания школы. Для реализации проекта привлечены соответствующие районные ведомства и строительные организации.