Мубашшир Аҳмаднинг соғлиғига оид хабарлар ўрганилди
ОАВ ва ижтимоий тармоқлардаги хабарлар асосида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (омбудсман)нинг Навоий вилоятидаги минтақавий вакили вилоятдаги 5-сонли жазони ижро этиш колониясига мониторинг ташрифини амалга оширди. Унда ушбу колонияда жазо муддатини ўтаётган маҳкум А.Т. (Мубашшир Аҳмад)нинг соғлиғи ва сақланиш шароити ўрганилди.
Мониторинг давомида маҳкумлар билан, шу жумладан маҳкум А.Т. билан ҳам ҳоли тарзда суҳбат ўтказилди ва унинг соғлиғига оид тиббий ҳужжатлар билан танишилди.
А.Т. муассасада тиббий ёрдам кўрсатилишидан шикояти йўқлигини, мунтазам равишда тўлиқ тиббий текширувдан ўтказиб келинаётганлигини, фақатгина аввалдан мавжуд бўлган касалликлари туфайли соғлиғида бироз ўзгаришлар борлигини ва тегишли тиббий ёрдам олаётганлигини қайд этди. Шунингдек, муассасада ўз хоҳишига кўра меҳнатга жалб этилганлиги (ошхона ишлари билан шуғулланади) ҳамда қонунчиликда белгиланган вақтлардан ташқари ортиқча меҳнатга жалб этилмаганлигини, иш шароити меҳнатни муҳофаза қилиш қоидаларига мувофиқ эканини айтиб ўтди.
Озиқ-овқат таъминоти ва яшаш шароити бўйича ҳам шикоят билдирмади. Унинг сўзларига кўра, соғлиғидан келиб чиқиб, белгиланган норма бўйича озиқ-овқат берилади.
Маҳкум А.Т. билан ўтказилган ҳоли тарздаги суҳбатда у ҳеч қандай масалада мурожаат қилмади.
Эслатиб ўтамиз, Омбудсманнинг Навоий вилоятидаги минтақавий вакили томонидан ушбу муассасага 2025 йилнинг ноябрь ва декабрь ойларида амалга оширилган мониторинг ташрифлари давомида ҳам маҳкум А.Т. томонидан мурожаатлар келиб тушмаган.

Изучено сообщение о состоянии здоровья Мубашшира Ахмада
На основании сообщений в СМИ и социальных сетях региональным представителем Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) по Навоийской области осуществлён мониторинговый визит в колонию исполнения наказания № 5 области. В нем было изучено состояние здоровья и условия содержания осуждённого А.Т. (Мубашшир Ахмад), отбывающего наказание в данном учреждении.
В ходе мониторинга проведены беседы с осуждёнными, в том числе в индивидуальном порядке с осуждённым А.Т., а также ознакомлены медицинские документы, касающиеся состояния его здоровья.
Осуждённый А.Т. отметил об отсутствии жалоб по оказанию медицинской помощи в учреждении, регулярно проходит полные медицинские обследования, имеются лишь незначительные изменения в состоянии здоровья, связанные с ранее имевшимися заболеваниями, при этом он получает соответствующую медицинскую помощь. Также отметил, что привлечён по собственному желанию к труду (занимается работами по кухне), к сверхурочным работам вне установленного законодательством времени не привлекается и условия труда соответствуют требованиям охраны труда.
На условия проживания и продовольственное обеспечение жалоб также не имеет. С его слов, с учётом состояния здоровья обеспечивается питанием в соответствии с установленными нормами.
В ходе индивидуальной беседы по каким-либо вопросам осуждённый А.Т. не обратился.
Напоминаем, что в ходе проведенных региональным представителем Омбудсмана по Навоийской области мониторинговых визитов в данное учреждение в ноябре и декабре 2025 года, со стороны осуждённого А.Т. обращений не поступало.