Ижтимоий тармоқларда тарқалган хабар юзасидан расмий муносабат
Ижтимоий тармоқларда 2026 йилнинг 7 январь куни Қашқадарё вилояти “Косон” 10-сонли жазони ижро этиш муассасасида жазо ўтаётган маҳкум Ғ.М.нинг соғлиғи ва унга нисбатан муносабат билан боғлиқ хабар эълон қилинди. Мазкур ҳолат дарҳол Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) томонидан назоратга олиниб, шу куни унинг Қашқадарё вилоятидаги минтақавий вакили томонидан жойига чиқиб ўрганилди.
Ўрганиш доирасида маҳкум билан бевосита суҳбат ўтказилди, унинг соғлиғига оид тиббий ҳужжатлар билан танишилди.
Тиббий маълумотларга ва маҳкум Ғ.М.нинг сўзларига кўра, маҳкум Ғ.М. 2023 йилда, яъни муассасага келишидан аввал миокард инфаркти ўтказган, юрак тож томирларини стентлаш амалиётидан ўтган, шунингдек, бош мия қон айланишининг ўткир бузилиши (инсульт) ҳолатини бошидан кечирган. Унда юрак ишемик касаллиги, инфарктдан кейинги кардиосклероз, гипертония касаллиги ҳамда бошқа сурункали касалликлар мавжуд.
Маҳкум Ғ.М.да 2-гуруҳ ногиронлиги мавжуд ва тиббий кўрсатмаларга асосан у 2024 йил 17 октябрдан - 7 ноябргача, 2025 йилнинг 15 февралидан 11 мартигача, 27 мартидан 9 июлигача, 5 сентябридан 1 октябригача ва 29 октябридан 26 ноябригача 23-сонли маҳкумлар учун ихтисослаштирилган касалхонада белгиланган тартибда стационар даволанган.
Шунингдек, маҳкум Ғ.М.нинг сўзларига кўра у муассасада меҳнатга жалб қилинмаган, шифокор хулосаларига мувофиқ диспансер ҳисобида туриб, индивидуал соғломлаштириш режаси асосида доимий тиббий назоратга олинган.
Маҳкум Ғ.М. муассаса масъул ходимларининг хатти-ҳаракатлари бўйича Омбудсман номига мурожаат қилган ва мурожаатида кўрсатилган ҳолатлар бўйича Омбудсман томонидан Бош прокуратурага тегишли тартибда талабнома киритилди.

Official Position on the Information Circulating on Social Media
On 7 January 2026, information circulated on social media regarding the health condition of the convicted person G.M. and the treatment he allegedly received at Penal Colony No. 10 “Kasan” in the Kashkadarya region. This information was immediately taken under control by the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman). On the same day, the regional representative of the Ombudsman in the Kashkadarya region conducted an on-site review of the situation.
During the review, a direct conversation was held with the convicted person, and his medical records related to his health condition were examined.
According to medical documentation and the statements of the convicted person G.M., in 2023—prior to his admission to the institution—he suffered a myocardial infarction, underwent coronary artery stenting, and experienced an acute cerebrovascular accident (stroke). He has been diagnosed with ischemic heart disease, post-infarction cardiosclerosis, hypertension, and other chronic conditions.
The convicted person G.M. is a Group II person with a disability and, in accordance with medical prescriptions, received inpatient treatment in the Specialized Hospital for Convicted Persons No. 23 in the following periods: from 17 October to 7 November 2024; from 15 February to 11 March; from 27 March to 9 July; from 5 September to 1 October; and from 29 October to 26 November 2025.
According to G.M., he has not been involved in labor activities within the institution, is registered for dispensary supervision under medical conclusions, and remains under constant medical monitoring based on an individual health plan.
The convicted person G.M. submitted an appeal to the Ombudsman concerning the actions of responsible officials of the institution. Based on the facts stated in the appeal, the Ombudsman has submitted a formal request to the General Prosecutor’s Office in accordance with established procedure.
The Ombudsman has requested that this matter be examined in a comprehensive, thorough, and objective manner.