Ижтимоий тармоқларда тарқалган хабар юзасидан расмий муносабат
Ижтимоий тармоқларда 2026 йилнинг 7 январь куни Қашқадарё вилояти “Косон” 10-сонли жазони ижро этиш муассасасида жазо ўтаётган маҳкум Ғ.М.нинг соғлиғи ва унга нисбатан муносабат билан боғлиқ хабар эълон қилинди. Мазкур ҳолат дарҳол Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) томонидан назоратга олиниб, шу куни унинг Қашқадарё вилоятидаги минтақавий вакили томонидан жойига чиқиб ўрганилди.
Ўрганиш доирасида маҳкум билан бевосита суҳбат ўтказилди, унинг соғлиғига оид тиббий ҳужжатлар билан танишилди.
Тиббий маълумотларга ва маҳкум Ғ.М.нинг сўзларига кўра, маҳкум Ғ.М. 2023 йилда, яъни муассасага келишидан аввал миокард инфаркти ўтказган, юрак тож томирларини стентлаш амалиётидан ўтган, шунингдек, бош мия қон айланишининг ўткир бузилиши (инсульт) ҳолатини бошидан кечирган. Унда юрак ишемик касаллиги, инфарктдан кейинги кардиосклероз, гипертония касаллиги ҳамда бошқа сурункали касалликлар мавжуд.
Маҳкум Ғ.М.да 2-гуруҳ ногиронлиги мавжуд ва тиббий кўрсатмаларга асосан у 2024 йил 17 октябрдан - 7 ноябргача, 2025 йилнинг 15 февралидан 11 мартигача, 27 мартидан 9 июлигача, 5 сентябридан 1 октябригача ва 29 октябридан 26 ноябригача 23-сонли маҳкумлар учун ихтисослаштирилган касалхонада белгиланган тартибда стационар даволанган.
Шунингдек, маҳкум Ғ.М.нинг сўзларига кўра у муассасада меҳнатга жалб қилинмаган, шифокор хулосаларига мувофиқ диспансер ҳисобида туриб, индивидуал соғломлаштириш режаси асосида доимий тиббий назоратга олинган.
Маҳкум Ғ.М. муассаса масъул ходимларининг хатти-ҳаракатлари бўйича Омбудсман номига мурожаат қилган ва мурожаатида кўрсатилган ҳолатлар бўйича Омбудсман томонидан Бош прокуратурага тегишли тартибда талабнома киритилди.

Официальная позиция по распространившемуся в социальных сетях сообщению
7 января 2026 года в социальных сетях было распространено сообщение о состоянии здоровья отбывающего наказание осужденного Г.М. и обращении с ним в колонии исполнения наказания № 10 «Касан» Кашкадарьинской области. Данный факт был незамедлительно взято на контроль Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана), и в этот же день региональным представителем Омбудсмана по Кашкадарьинской области было изучено с выездом на место.
В ходе изучения осуществлена непосредственная беседа с осуждённым и ознакомлено с медицинскими документами, касающиеся состояния его здоровья.
Согласно медицинским данным и словам осуждённого Г.М., он в 2023 году, то есть до прибытия в учреждение, перенёс инфаркт миокарда, прошёл процедуру стентирования коронарных артерий, а также пережил острое нарушение кровообращения мозга (инсульт). У него диагностированы ишемическая болезнь сердца, послеинфарктный кардиосклероз, гипертония и другие хронические заболевания.
Осуждённый Г.М. является инвалидом II-группы и согласно медицинским предписаниям проходил в установленном порядке стационарное лечение в специализированной больнице для осуждённых № 23 в периоды с 17 октября по 7 ноября 2024 года, с 15 февраля по 11 марта, с 27 марта по 9 июля, с 5 сентября по 1 октября и с 29 октября по 26 ноября 2025 года.
Также, со слов осуждённого Г.М., в учреждении он не привлекался к труду, состоит согласно заключениям у врача на диспансерном учёте, находится на постоянном медицинском контроле на основании индивидуального плана оздоровления.
Осуждённый Г.М. обратился к Омбудсману относительно действий ответственных сотрудников учреждения и по изложенным в обращении фактам Омбудсманом внесено в установленном порядке требование в Генеральную прокуратуру.