Сайёр қабул давомида Россия Федерациясида жойлашган “Иқтисод олий мактаби” миллий тадқиқот университетида (НИУ ВШЭ) таҳсил олаётган 31 нафар ўзбекистонлик талабанинг мурожаати ҳам қабул қилинди. Маълум бўлишича, университет маъмурияти томонидан талабаларнинг миграция ҳисобига туриш узайтирилиши қоидалари тўғрисида ваколатли органларга ўз вақтида маълумот берилмаган. Оқибатда талабалар Россия Федерацияси ҳудудида 90 кундан ортиқ қолиб кетган ва миграция қоидалари бузилган деб баҳоланиб, талабаларнинг хабарига кўра, 40 минг рубль миқдорида жарима маъмурий жазоси тўлаши талаб қилинган.
Ушбу ҳолат Россия Федерациясининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили томонидан назоратга олиниб, Россия Федерацияси Ички ишлар вазирлигининг Миграция хизмати билан ҳамкорликда текширув ўтказилди.
Ўрганиш натижаларига кўра, чет эллик талабаларнинг вақтинча туриш муддатларини узайтириш тўғрисида қарор қабул қилинди. Шунингдек, ҳудудий ички ишлар органларига ушбу талабаларга нисбатан жарима солиш ёки Россия Федерацияси ҳудудидан маъмурий чиқариб юбориш каби маъмурий жазо чораларини истисно тариқасида қўлламаслик бўйича кўрсатмалар берилди.
Энг аҳамиятлиси ушбу ҳолатга ўз вақтида ҳал этилмаганида талабалар Россия Федерацияси ҳудудидан маъмурий тарзда чиқариб юборилиши мумкин эди.
Ушбу иш ортидан нафақат Ўзбекистон талабаларининг, балки Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Озарбайжон, Молдова, Беларус давлатларидан келиб таьлим олаётган 200 дан ортиқ талабаларининг ҳам муаммолари ижобий ечим топди.
Россия Федерацияси Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг Омбудсманга йўллаган хатида талабалар кўтарган мазкур масала ижобий ҳал этилганлигини маълум қилиб, Омбудсманлар ўртасидаги ҳамкорлик инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишда амалий натижалар бераётганини қайд этган.

Administrative penalty imposed on 31 Uzbek students in Russia revoked as a result of cooperation between ombudsmen
Within the framework of the visit of the Commissioner for Human Rights of the Oliy Majlis (ombudsman) to the Russian Federation in October of this year, a mobile reception for citizens was held at the Embassy of Uzbekistan in Moscow with the participation of the ombudsmen of both countries, aimed at studying issues faced by compatriots.
During the mobile reception, appeals were also received from 31 Uzbek students studying at the National Research University “Higher School of Economics” (HSE) located in the Russian Federation. It was found that the university administration had failed to timely inform the authorized bodies about the extension of students’ migration registration. As a result, the students remained in the territory of the Russian Federation for more than 90 days and were assessed as having violated migration regulations. According to the students, they were required to pay an administrative fine in the amount of 40,000 rubles.
The situation was taken under control by the Commissioner for Human Rights of the Russian Federation, and an inspection was conducted in cooperation with the Migration Service of the Ministry of Internal Affairs of the Russian Federation.
Following the review, a decision was made to extend the period of temporary stay for foreign students. In addition, territorial internal affairs bodies were instructed, as an exception, not to apply administrative penalties such as fines or administrative expulsion from the territory of the Russian Federation to these students.
Most importantly, had this issue not been resolved in a timely manner, the students could have been administratively expelled from the territory of the Russian Federation.
As a result of this intervention, the issues of not only Uzbek students but also more than 200 students from Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Azerbaijan, Moldova, and Belarus studying in Russia were positively resolved.
In a letter addressed to the ombudsman, the Commissioner for Human Rights of the Russian Federation informed that the issue raised by the students had been resolved positively and noted that cooperation between ombudsmen is yielding practical results in the protection of human rights.