Анжуманда Туркия, Босния ва Герцеговина, Италия, Озарбайжон, Қатар, Хитой, Македония ва бошқа давлатлар омбудсманлари ҳам иштирок этиб, институтнинг мустақиллик кафолатлари, фуқаролар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш амалиёти ҳамда рақамли даврдаги янги чақириқлар ҳақида фикр алмашишди.
Халқаро анжуманда иштирок этган Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ўринбосари Б.Наримонов иштирокчиларни мамлакатимизда инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасида амалга оширилаётган ислоҳотлар ва бу жараёнда Омбудсман институтининг роли ҳақида таништирди.
Сербия Фуқаролар ҳимоячиси институти (Protector of Citizens) 2005 йилда ташкил этилган бўлиб, мустақил орган сифатида мамлакатда инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини таъминлаш ҳамда давлат идоралари фаолияти устидан жамоатчилик назоратини амалга ошириб келмоқда.
2023 йилда Ўзбекистон ва Сербия Омбудсманлари ўртасида икки томонлама меморандуми имзоланган бўлиб, ушбу ҳужжат доирасида мурожаатлар билан ишлаш ва ходимлар малакасини ошириш борасида ҳамкорлик йўлга қўйилган.

Serbia Marks the 20th Anniversary of Its Ombudsman Institution
On 13–14 November 2025, an international academic conference titled “Protector of Citizens – Twenty Years of Activity” was held in Belgrade. The event was organized at the initiative of the Protector of Citizens of the Republic of Serbia (Ombudsman) and brought together ombudsmen from various European and Asian countries, international experts, as well as representatives of academic circles.
Ombudsmen from Türkiye, Bosnia and Herzegovina, Italy, Azerbaijan, Qatar, China, North Macedonia and several other countries also took part in the conference, exchanging views on guarantees of institutional independence, practices of protecting citizens’ rights, and emerging challenges in the digital era.
Deputy Commissioner of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) B. Narimonov, who participated in the international conference, briefed the attendees on the reforms being implemented in Uzbekistan to ensure human rights and the role of the Ombudsman institution in this process.
The Protector of Citizens institution of Serbia, established in 2005, functions as an independent body responsible for safeguarding human rights and freedoms and exercising public oversight over the activities of state authorities.
In 2023, a bilateral Memorandum of Cooperation was signed between the Ombudsmen of Uzbekistan and Serbia, establishing joint efforts in handling complaints and enhancing staff capacity.