Анжуманда Туркия, Босния ва Герцеговина, Италия, Озарбайжон, Қатар, Хитой, Македония ва бошқа давлатлар омбудсманлари ҳам иштирок этиб, институтнинг мустақиллик кафолатлари, фуқаролар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш амалиёти ҳамда рақамли даврдаги янги чақириқлар ҳақида фикр алмашишди.
Халқаро анжуманда иштирок этган Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ўринбосари Б.Наримонов иштирокчиларни мамлакатимизда инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасида амалга оширилаётган ислоҳотлар ва бу жараёнда Омбудсман институтининг роли ҳақида таништирди.
Сербия Фуқаролар ҳимоячиси институти (Protector of Citizens) 2005 йилда ташкил этилган бўлиб, мустақил орган сифатида мамлакатда инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини таъминлаш ҳамда давлат идоралари фаолияти устидан жамоатчилик назоратини амалга ошириб келмоқда.
2023 йилда Ўзбекистон ва Сербия Омбудсманлари ўртасида икки томонлама меморандуми имзоланган бўлиб, ушбу ҳужжат доирасида мурожаатлар билан ишлаш ва ходимлар малакасини ошириш борасида ҳамкорлик йўлга қўйилган.

В работе конференции приняли участие омбудсманы Турции, Боснии и Герцеговины, Италии, Азербайджана, Катара, Китая, Северной Македонии и других государств, которые обсудили гарантии независимости института, практику защиты прав граждан, а также новые вызовы цифровой эпохи.
Заместитель Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмана) Б. Наримонов, участвовавший в международной конференции, проинформировал участников о реформах, осуществляемых в нашей стране в сфере обеспечения прав человека, и о роли Института омбудсмана в данном процессе.
Институт Защитника граждан Сербии (Protector of Citizens), созданный в 2005 году, является независимым органом, осуществляющим деятельность по обеспечению прав и свобод человека, а также общественный контроль за деятельностью государственных ведомств.
В 2023 году между омбудсманами Узбекистана и Сербии был подписан двусторонний Меморандум о сотрудничестве, в рамках которого налажено взаимодействие в части работы с обращениями и повышения квалификации сотрудников.