Инсон ҳуқуқ ва эркинликлари бўйича интерактив дарслар: “Омбудсман соати” орқали 1000 дан ортиқ ўқувчи қамраб олинди
Ўқувчиларнинг ҳуқуқий саводхонлигини кенгайтириш, инсон ҳуқуқ ва эркинликлари бўйича билим ҳамда кўникмаларини мустаҳкамлашга қаратилган “Омбудсман соати” машғулотлари мамлакат миқёсида тизимли равишда йўлга қўйилди. Навбатдаги дарсларда 1000 дан ортиқ ўқувчилар қамраб олинди.
Хусусан, Сурхондарё вилояти Термиз шаҳридаги 1-сонли умумий ўрта таълим мактаби, Бухоро вилояти Ромитан туманидаги 2-сонли умумий ўрта таълим мактаби, Самарқанд вилояти Жомбой туманидаги 40-ихтисослаштирилган давлат умумтаълим мактаби, Сирдарё вилояти Гулистон шаҳридаги 1-сонли умумий ўрта таълим мактаби, Қашқадарё вилоятининг Муборак, Қамаши ва Косон туманларидаги 1, 2, 6, 7, 63, 100-сонли умумтаълим мактаблар ҳамда Политехникумда, Наманган вилояти Чортоқ туманидаги 7, 48 ва 6-сонли умумий ўрта таълим мактабларида машғулотлар ташкил этилди.
Эркин мулоқот шаклида ўтган дарсларда видео дарсликлар ва интерактив усуллардан кенг фойдаланилди. Уларда инсон ҳуқуқ ва эркинликлари, болалар ҳуқуқлари, интернет ва ахборот хавфсизлиги, Омбудсман фаолияти  хамда кибержиноятчиликни олдини олиш масалалари тушунтирилди. “Ҳуқуқларимни ким таъминлайди?” мавзусида савол-жавоблар бўлиб ўтди. Атроф-муҳитни асраш ва инсон ҳуқуқлари ўзаро боғлиқ экани ҳаётий мисоллар орқали ёритилди.
Омбудсманнинг ҳудудлардаги минтақавий вакиллари томонидан ўтказилаётган машғулотлар ўқувчиларнинг ўз ҳуқуқ ва мажбуриятлари ҳақида кенгроқ кўникмага эга бўлишларига замин яратмоқда.

Interactive lessons on human rights and freedoms: over 1,000 students reached through the “Ombudsman Hour”
“Ombudsman Hour” classes—aimed at expanding students’ legal literacy and strengthening their knowledge and skills on human rights and freedoms—have been launched nationwide on a systematic basis. The latest lessons covered more than 1,000 students.
In particular, sessions were organized at School No. 1 in Termez (Surkhandaryo region); School No. 2 in Romitan district (Bukhara region); Specialized State General Education School No. 40 in Jomboy district (Samarkand region); School No. 1 in Guliston (Sirdaryo region); Schools Nos. 1, 2, 6, 7, 63, and 100 and the Polytechnic in Muborak, Qamashi, and Koson districts (Qashqadaryo region); and Schools Nos. 7, 48, and 6 in Chartak district (Namangan region).
The lessons, held in an open dialogue format, made extensive use of video tutorials and interactive methods. They explained human rights and freedoms, children’s rights, internet and information security, the activities of the Ombudsman, and the prevention of cybercrime. A Q&A session was held under the topic “Who ensures my rights?” Real-life examples highlighted the interconnection between environmental protection and human rights.
The trainings conducted by the Ombudsman’s regional representatives are helping students gain a broader understanding of their rights and responsibilities.