Инсон ҳуқуқ ва эркинликлари бўйича интерактив дарслар: “Омбудсман соати” орқали 1000 дан ортиқ ўқувчи қамраб олинди
Ўқувчиларнинг ҳуқуқий саводхонлигини кенгайтириш, инсон ҳуқуқ ва эркинликлари бўйича билим ҳамда кўникмаларини мустаҳкамлашга қаратилган “Омбудсман соати” машғулотлари мамлакат миқёсида тизимли равишда йўлга қўйилди. Навбатдаги дарсларда 1000 дан ортиқ ўқувчилар қамраб олинди.
Хусусан, Сурхондарё вилояти Термиз шаҳридаги 1-сонли умумий ўрта таълим мактаби, Бухоро вилояти Ромитан туманидаги 2-сонли умумий ўрта таълим мактаби, Самарқанд вилояти Жомбой туманидаги 40-ихтисослаштирилган давлат умумтаълим мактаби, Сирдарё вилояти Гулистон шаҳридаги 1-сонли умумий ўрта таълим мактаби, Қашқадарё вилоятининг Муборак, Қамаши ва Косон туманларидаги 1, 2, 6, 7, 63, 100-сонли умумтаълим мактаблар ҳамда Политехникумда, Наманган вилояти Чортоқ туманидаги 7, 48 ва 6-сонли умумий ўрта таълим мактабларида машғулотлар ташкил этилди.
Эркин мулоқот шаклида ўтган дарсларда видео дарсликлар ва интерактив усуллардан кенг фойдаланилди. Уларда инсон ҳуқуқ ва эркинликлари, болалар ҳуқуқлари, интернет ва ахборот хавфсизлиги, Омбудсман фаолияти  хамда кибержиноятчиликни олдини олиш масалалари тушунтирилди. “Ҳуқуқларимни ким таъминлайди?” мавзусида савол-жавоблар бўлиб ўтди. Атроф-муҳитни асраш ва инсон ҳуқуқлари ўзаро боғлиқ экани ҳаётий мисоллар орқали ёритилди.
Омбудсманнинг ҳудудлардаги минтақавий вакиллари томонидан ўтказилаётган машғулотлар ўқувчиларнинг ўз ҳуқуқ ва мажбуриятлари ҳақида кенгроқ кўникмага эга бўлишларига замин яратмоқда.

Интерактивные уроки по правам и свободам человека: через «Час омбудсмана» охвачено более 1000 учащихся
Занятия «Час омбудсмана», направленные на расширение правовой грамотности учащихся и укрепление их знаний и навыков по правам и свободам человека, системно внедрены по всей стране. В очередных уроках приняли участие свыше 1000 школьников.
В частности, занятия проведены: в школе № 1 города Термез (Сурхандарьинская область); школе № 2 Ромитанского района (Бухарская область); специализированной государственной общеобразовательной школе № 40 Джамбайского района (Самаркандская область); школе № 1 города Гулистана (Сырдарьинская область); школах №№ 1, 2, 6, 7, 63 и 100 и Политехникуме в районах Муборак, Касан и Касби/Косон (Кашкадарьинская область); а также в школах №№ 7, 48 и 6 Чартакского района (Наманганская область).
Уроки проходили в формате свободного диалога с широким использованием видеоуроков и интерактивных методов. В их рамках разъяснялись права и свободы человека, права ребёнка, интернет- и информационная безопасность, деятельность омбудсмана и профилактика киберпреступности. Состоялась сессия вопросов и ответов на тему «Кто обеспечивает мои права?». На жизненных примерах показана взаимосвязь охраны окружающей среды и прав человека.
Проводимые региональными представителями омбудсмана занятия помогают школьникам глубже понимать свои права и обязанности.