Қайд этиш лозимки, Одам савдосига қарши курашиш ва муносиб меҳнат масалалари бўйича Миллий комиссиянинг 2025 йил 16 апрелдаги йиғилишида Миллий комиссия аъзолари ҳудудларга бириктирилган, жумладан Омбудсман Навоий вилоятига бириктирилган эди.
Йиғилишда 2025 йилнинг 9 ойи давомида амалга оширилган ишлар танқидий-таҳлилий ўрганилиб, соҳадаги долзарб масалалар ва келгусидаги вазифалар муҳокама этилди.
Таъкидланишича, Навоий вилоятида жорий йилнинг 9 ойи давомида одам савдоси ва муносиб меҳнат масалалари бўйича 12 та йиғилиш ўтказилиб, аҳоли, таълим муассасалари ва меҳнат жамоаларида 480 дан ортиқ тарғибот тадбирлари ташкил этилган. Уларда 7,5 мингдан зиёд фуқаролар иштирок этган.
Тадбирда ҳудудий комиссия ва унинг таркибидаги кичик комиссиялар барча шаҳар, туман ҳудудий комиссияларининг ишини тизимли йўлга қўйиш, бу борада давлат ва жамоат ташкилотларининг ҳамкорлигини кучайтиришга қаратилган қатор чоралар белгилаб олинди.
Йиғилиш якунида одам савдосига қарши курашиш ва муносиб меҳнат шароитларини таъминлаш бўйича тегишли ташкилотларга аниқ вазифалар юклатилди.

It should be noted that, following the decision of the National Commission’s meeting on 16 April 2025, the members of the National Commission were assigned to different regions, with the Ombudsman designated as the focal point for Navoi region.
During the meeting, the activities carried out over the first nine months of 2025 were critically reviewed, and current issues and future priorities in the field were discussed.
It was highlighted that during this period, 12 meetings were held in the region on issues of combating human trafficking and ensuring decent work, and more than 480 awareness-raising events were organized among the population, educational institutions, and labor collectives, engaging over 7,500 citizens.
The meeting also outlined a set of measures aimed at ensuring systematic coordination among all city and district commissions, as well as strengthening cooperation between state bodies and public organizations in this area.
At the conclusion of the meeting, specific tasks were assigned to relevant organizations to enhance efforts in combating human trafficking and ensuring decent working conditions.