Қайд этиш лозимки, Одам савдосига қарши курашиш ва муносиб меҳнат масалалари бўйича Миллий комиссиянинг 2025 йил 16 апрелдаги йиғилишида Миллий комиссия аъзолари ҳудудларга бириктирилган, жумладан Омбудсман Навоий вилоятига бириктирилган эди.
Йиғилишда 2025 йилнинг 9 ойи давомида амалга оширилган ишлар танқидий-таҳлилий ўрганилиб, соҳадаги долзарб масалалар ва келгусидаги вазифалар муҳокама этилди.
Таъкидланишича, Навоий вилоятида жорий йилнинг 9 ойи давомида одам савдоси ва муносиб меҳнат масалалари бўйича 12 та йиғилиш ўтказилиб, аҳоли, таълим муассасалари ва меҳнат жамоаларида 480 дан ортиқ тарғибот тадбирлари ташкил этилган. Уларда 7,5 мингдан зиёд фуқаролар иштирок этган.
Тадбирда ҳудудий комиссия ва унинг таркибидаги кичик комиссиялар барча шаҳар, туман ҳудудий комиссияларининг ишини тизимли йўлга қўйиш, бу борада давлат ва жамоат ташкилотларининг ҳамкорлигини кучайтиришга қаратилган қатор чоралар белгилаб олинди.
Йиғилиш якунида одам савдосига қарши курашиш ва муносиб меҳнат шароитларини таъминлаш бўйича тегишли ташкилотларга аниқ вазифалар юклатилди.

Следует отметить, что согласно решению заседания Национальной комиссии по борьбе с торговлей людьми и вопросам достойного труда, состоявшегося 16 апреля 2025 года, члены Национальной комиссии были закреплены за регионами, в том числе омбудсман – за Навоийской областью.
В ходе заседания критически и аналитически рассмотрены итоги деятельности за девять месяцев 2025 года, обсуждены актуальные вопросы и приоритетные задачи в данной сфере.
Отмечено, что в течение девяти месяцев текущего года в Навоийской области проведено 12 заседаний по вопросам борьбы с торговлей людьми и достойного труда, а также организовано свыше 480 информационно-просветительских мероприятий среди населения, трудовых коллективов и образовательных учреждений, в которых приняли участие более 7,5 тысячи граждан.
На заседании были определены меры, направленные на системную организацию деятельности территориальных комиссий всех городов и районов области, а также на укрепление взаимодействия государственных и общественных структур в данном направлении.
По итогам заседания соответствующим организациям даны конкретные поручения по усилению работы в сфере борьбы с торговлей людьми и обеспечения достойных условий труда.