Омбудсманга Хоразмдан қандай масалаларда мурожаат юборилган?
2025 йил 16 октябрь куни Хоразм вилояти Хонқа туманидаги 45-сонли “Шодлик” маданият марказида “Омбудсман мактаби” лойиҳаси доирасида навбатдаги тадбир бўлиб ўтди.
Тадбирда туманнинг “Қорамози”, “Гулистон”, “Истиқлол”, “Пахтагул”, “Илғор”, “Дўстлик”, “Янги турмуш”, “Ойдин ҳаёт”, “Ширин”, “Баркамоллик”, “Фидойилар”, “Ватанпарвар”, “Жаннатмакон”, “Дургадик”, “Олчин”, “Наврўз”, “Тома”, “Моштўғай”, “Таянч”, “Паҳлавонлар”, “Гулғунча”, “Нурафшон”, “Маданият”, “Знахос”, “Ғайрат”, “Мустақиллик”, “Катта куч”, “Нуробод”, “Порлоқ”, “Янгиланиш”, “Аҳиллик”, “Бунёдкор”, “Пахтакор”, “Маданий ер”, “Дўрмон”, “Обод”, “Туркистон”, “Ёш куч”, “Мангулик”, “Эҳтиром” ва “Муқаддас” маҳаллаларидан 350 нафардан ортиқ фуқаролар қатнашдилар.
Қайд этиш лозимки, мазкур тадбир Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) номига Хонқа туманида яшовчи фуқаролардан келиб тушган мурожаатлар таҳлили асосида ташкил этилди. Таҳлиллар шуни кўрсатдики, ҳудудда аҳоли ҳуқуқий хабардорлиги, ижтимоий хизматлардан фойдаланиш имкониятлари, ер муносабатларидаги ҳуқуқий масалалар, кибержиноятчилик ва молиявий фирибгарлик каби мавзулар долзарб ҳисобланади. Шу боис тадбир доирасида ушбу йўналишлардаги муаммоларни бартараф этиш бўйича тегишли идора ва ташкилотлар мутахассислари томонидан тушунтиришлар берилди.
Фуқароларга “Инсон” ижтимоий хизматлар марказлари орқали кўрсатилаётган хизматлар, ўзбошимчалик билан эгалланган ер участкалари ва бино-иншоотларга бўлган ҳуқуқларни эътироф этиш, киберхавфсизлик, пластик карталардан пулларни ноқонуний ўзлаштиришдан ҳимояланиш бўйича амалий тавсиялар берилди. Барча маърузалар аҳолига содда тилда, ҳаётий мисоллар орқали етказилди.
Шунингдек, тадбир доирасида аҳоли учун бепул тиббий кўриклар ва бўш иш ўринлари ярмаркаси ташкил этилди. Ярмаркада иш таклиф қилувчи ташкилотлар томонидан мавжуд бўш иш ўринлари, мини технологиялар, тижорат кредитлари ва бошқа имкониятлар ҳақида маълумот берилди.
Очиқ мулоқотда Омбудсманнинг ўринбосари, Хоразм вилоятидаги минтақавий вакили, Омбудсман Девони ходимлари ҳамда тегишли идора ва ташкилотлар вакиллари иштирок этиб, фуқаролар томонидан берилган саволларга атрофлича жавоблар бердилар.

С какими вопросами обращались жители Хорезма к омбудсману?
16 октября 2025 года в культурном центре №45 «Шодлик» Ханкинского района Хорезмской области состоялось очередное мероприятие в рамках проекта «Школа омбудсмана».
В мероприятии приняли участие более 350 жителей махаллей «Корамози», «Гулистан», «Истиқлол», «Пахтагул», «Илғор», «Дўстлик», «Янги турмуш», «Ойдин ҳаёт», «Ширин», «Баркамоллик», «Фидойилар», «Ватанпарвар», «Жаннатмакон», «Дургадик», «Олчин», «Наврўз», «Тома», «Моштўғай», «Таянч», «Паҳлавонлар», «Гулғунча», «Нурафшон», «Маданият», «Знахос», «Ғайрат», «Мустақиллик», «Катта куч», «Нуробод», «Порлоқ», «Янгиланиш», «Аҳиллик», «Бунёдкор», «Пахтакор», «Маданий ер», «Дўрмон», «Обод», «Туркистон», «Ёш куч», «Мангулик», «Эҳтиром» и «Муқаддас».
Следует отметить, что мероприятие было организовано на основе анализа обращений, поступивших в адрес Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) от жителей Ханкинского района. Анализ показал, что для региона актуальны такие вопросы, как повышение правовой осведомлённости населения, доступ к социальным услугам, правовые аспекты земельных отношений, киберпреступность и финансовое мошенничество. В связи с этим специалисты соответствующих ведомств и организаций дали необходимые разъяснения по указанным направлениям.
Гражданам были предоставлены практические рекомендации по услугам, оказываемым центрами социальных услуг «Инсон», признанию прав на самовольно занятые земельные участки и строения, вопросам кибербезопасности и защите от незаконного присвоения средств с пластиковых карт. Все выступления были изложены простым и доступным языком, с приведением жизненных примеров.
Кроме того, в рамках мероприятия были организованы бесплатные медицинские осмотры и ярмарка вакансий. Работодатели представили информацию о свободных рабочих местах, мини-технологиях, коммерческих кредитах и других возможностях.
В открытом диалоге приняли участие заместитель омбудсмана, региональный представитель омбудсмана по Хорезмской области, сотрудники Аппарата омбудсмана, а также представители соответствующих ведомств и организаций, которые подробно ответили на вопросы граждан.
В завершение мероприятия были даны правовые разъяснения и по другим вопросам, поднятым в обращениях.
В рамках проекта «Школа омбудсмана» был проведён приём граждан, в ходе которого их обращения были приняты.