Ўзбекистон ташаббуси билан ўтказилган ушбу тадбирда мамлакатимиз делегацияси аъзолари, халқаро ташкилотлар, фуқаролик жамияти вакиллари ҳамда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги экспертлар иштирок этдилар.
Сайд-ивентда мамлакатимизда гендер тенгликни таъминлаш бўйича амалга оширилаётган ислоҳотлар ва устувор йўналишлар муҳокама қилинди. Тадбирда гендер асосидаги зўравонликка қарши курашиш, “Аёллар, тинчлик ва хавфсизлик” дастурини амалга ошириш, давлат сиёсатида гендер масалаларини устувор йўналиш сифатида белгилангани ҳамда БМТнинг “Beijing+30” ва ЕХҲТнинг “Gender Action Plan” ташаббуслари доирасида халқаро ҳамкорлик имкониятларини кенгайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Мазкур сайд-ивент Ўзбекистоннинг халқаро ҳамжамият олдида гендер тенглигини таъминлаш, аёллар ва қизларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ҳамда уларнинг жамиятдаги фаол иштирокини рағбатлантириш борасидаги қатъий сиёсати ва очиқ мулоқотга тайёрлигини намоён этди.

Мероприятие, организованное по инициативе Узбекистана, собрало членов национальной делегации, представителей международных организаций, гражданского общества и экспертов в области прав человека.
Во время сайд-ивента были обсуждены проводимые в нашей стране реформы и приоритетные направления по обеспечению гендерного равенства. Особое внимание было уделено вопросам борьбы с гендерным насилием, реализации программы «Женщины, мир и безопасность», определению гендерных вопросов в качестве приоритетного направления государственной политики, а также расширению возможностей международного сотрудничества в рамках инициатив ООН “Beijing+30” и Гендерного плана действий ОБСЕ (Gender Action Plan).
Данное мероприятие продемонстрировало твердую приверженность Узбекистана обеспечению гендерного равенства, защите прав женщин и девочек, а также поощрению их активного участия в общественной жизни, что свидетельствует об открытости страны к диалогу с международным сообществом.