2 кунлик ўрганиш давомида 2-сонли тергов хибсхонаси, Хужайли туман ИИБ Вақтинча сақлаш ҳибсхонаси (ВСҲ), Нукус шахар ИИО ФМБ ВСХ, 27-сон манзил-колонияси, Маъмурий қамоққа олинган шахсларни сақлаш учун мўлжалланган Махсус қабулхона, Муайян яшаш жойига эгабўлмаган шахсларни реабилитация қилиш маркази, Нукус шахар ва Қанликўл тумани мастлик ҳолатида бўлган шахсларга тиббий ёрдам кўрсатиш пунктлари, Қорақалпоғистон Республикаси 1-сон руҳий-асаб касалликлари диспансеридаги шароитлар ўрганди.
Мониторинг ташрифлари чоғида тергов ҳибсхонаси ва вақтинча сақлаш ҳибсхоналарида сақланаётган шахсларнинг яшаш, овқатланиш ва тиббий хизматдан фойдаланиш имкониятлари таҳлил қилинди. Шунингдек, камералар ҳолати, кузатув тизимлари, кўрикдан ўтказиш тартиблари ҳамда тиббий хоналар ҳолати ўрганилди.
27-сон манзил-колониясида меҳнатга лаёқатли маҳкумларнинг иш билан таъминланиши, овқатланиш ва тиббий хизматдан фойдалаништартиби, шунингдек, қисқа ва узоқ муддатли учрашувлар учун яратилган шарт-шароитлар кўриб чиқилди.
Нукус шаҳридаги мастлик ҳолатида бўлганшахсларга тиббий ёрдам кўрсатиш пункти, руҳий-асаб касалликлари диспансери ҳамда реабилитация марказида эса фуқароларнинг ижтимоий, тиббий ва маиший шароитлари таҳлил этилди.
Мониторинг жараёнида “Омбудсман қути”лариорқали келиб тушган мурожаатлар кўриб чиқилди, айрим муассасаларда сайёр қабуллар ўтказилиб, фуқаролар мурожаатлари эшитилди.
Ташрифлар давомида аввалги мониторингларда берилган тавсияларнинг ижроси таъминланган ҳолатлар қайд этилди.
Мониторинг натижалари юзасидан мастлик ҳолатида бўлган шахсларга тиббий ёрдам кўрсатиш пунктларида аниқланган камчиликлар бўйича тегишли вазирлик ва идораларга Омбудсманнинг таъсир чоралари шаклидаги ҳужжатлар киритилиши таъминланади.

Изучены условия в закрытых учреждениях Каракалпакстана по содержанию лиц с ограниченной свободой передвижения
18-19 сентября 2025 года заместителем Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана), сотрудниками Аппарата и членами общественной группы при Омбудсмане по предупреждению пыток в рамках Национального превентивного механизма осуществлены мониторинговые посещения ряда закрытых учреждений Республики Каракалпакстан по содержанию лиц с ограниченной свободой передвижения. В этих процессах также приняли участие представители СМИ.
В течении двух дней изучены условия следственного изолятора № 2; Изолятора временного содержания (ИВС) УВД Ходжелийского района; ИВС УКД ОВД г.Нукуса; колонии-поселения №27; Специального приемника для лиц, подвергнутых административному аресту; Реабилитационного центра для лиц, не имеющих определенного места жительства; пунктах по оказанию медицинской помощи лицам, находящимся в состоянии опьянения г.Нукуса и Турткульского района; психоневрологического диспансера № 1 Республики Каракалпакстан.
В ходе мониторинговых визитов было проанализировано проживание, питание и возможности пользования медицинскими услугамилицами, содержащимися в следственном изоляторе и изоляторах временного содержания. Также, изучено состояние камер, систем наблюдения, порядок проведения осмотров и состояние медицинских кабинетов.
В колонии-поселении №27 осмотрены условия обеспечения трудоустройства осужденных, питанием и медицинского обслуживания, а также созданные условия для краткосрочных и длительных свиданий.
А в пункте по оказанию медицинской помощи лицам, находящимся в состоянии опьянения г.Нукуса, психоневрологическом диспансере и реабилитационном центре проведен анализ социально-бытовых условий и оказания медицинской помощи гражданам.
В ходе мониторинга рассмотрены обращения, поступившие через «Ящики омбудсмана», в некоторых учреждениях проведены выездные приемы, заслушаны обращения граждан.
В ходе визитов было отмечено, что обеспечено выполнение рекомендаций, которые были даны в ходе предыдущего мониторинга.
По итогам мониторинга по выявленным недостаткам в пунктах по оказанию медицинской помощи лицам, находящимся в состоянии опьянения в соответствующие министерства и ведомства будет обеспечено внесение мер воздействий Омбудсмана.