Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлигининг 2020 йил 29 декабрдаги қарорига мувофиқ, хонадонларнинг яшаш хоналари ҳамда ётоқхоналарида рухсат этилган шовқин даражаси 55 дБ (децибел)дан ошмаслиги лозим.
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)га мурожаат қилган фуқаро Д.Р. уйининг девори орқасида автомобиль ювиш шохобчаси очилгани сабабли кун-у тун шовқин тинмаётганидан шикоят қилган.
Мурожаат Омбудсманнинг Фарғона вилоятидаги минтақавий вакили томонидан вилоят санитария эпидемиология назорати давлат инспекцияси мутахассисларини жалб қилинган ҳолда жойига чиқиб ўрганилди. Текширувда хонадондаги шовқин даражаси 57–63 дБни ташкил этиши аниқланди. Бу эса санитария қоидаларида белгиланган меъёрдан юқори бўлиб, мурожаатчи билдирган эътирозлар ҳақли эканини тасдиқлади.
Шунингдек, ўрганиш жараёнида тадбиркор томонидан сув ресурсларини муҳофаза қилиш қоидалари бузилганлиги ҳам маълум бўлди. Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бошқармасининг қарорига асосан, тадбиркор Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 72-моддаси 1-қисмига мувофиқ маъмурий жаримага тортилди.
Ўрганиш якунларига кўра, шахобча иш фаолияти тўхтатилди. Ҳозирда уни бошқа ҳудудга кўчириш чоралари кўрилмоқда.

Согласно постановлению Министерства здравоохранения Республики Узбекистан от 29 декабря 2020 года, уровень шума в жилых комнатах и спальнях не должен превышать 55 дБ (децибел).
К Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (омбудсману) обратился гражданин Д.Р., пожаловавшийся на то, что за стеной его дома был открыт автосервис по мойке автомобилей, из-за чего шум не прекращается днём и ночью.
Обращение было изучено Региональным представителем Омбудсмана в Ферганской области с выездом на место при участии специалистов областной государственной санитарно-эпидемиологической инспекции. Проверка показала, что уровень шума в доме составляет 57–63 дБ. Это выше установленной санитарными нормами допустимой величины и подтверждает обоснованность жалоб заявителя.
Кроме того, в ходе изучения было выявлено, что предприниматель нарушил правила охраны водных ресурсов. На основании решения Управления по охране экологии и окружающей среды предприниматель был привлечён к административной ответственности по части 1 статьи 72 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности.
По итогам проверки деятельность автосервиса была прекращена. В настоящее время принимаются меры по его переносу в другое место.